Lidovky.cz

Brusel chce zakázat nezaměstnanost mladých, práci jim má zaručit stát

Ekonomika

  14:05aktualizováno  14:21
BRUSEL/BERLÍN - Vedle kvót na počet žen ve vedení velkých společností chystá Evropská komise další z návrhů, které budí rozpaky. Podle připravované směrnice by totiž měly státy EU nově garantovat pracovní místa všem lidem do 25 let. Jak toho dosáhnout, ale zatím jisté není.

Do ulic vyšly desetitisíce lidí. foto: ČTK

Členské státy Evropské unie by měly zaručit všem občanům do 25 let pracovní místo nebo jinou formu zaměstnání. Takzvanou záruku pro mladé by vyžadovala nová směrnice, jejíž autorem je komisař pro zaměstnanost a sociální záležitosti László Andor.

Informuje o ní německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého je důvodem tohoto kroku alarmující situaci zejména na jihu Evropy, kde nezaměstnanost mladých dosahuje až 55 procent. Marně hledá práci také každý třetí mladý Slovák.

ČTĚTE TAKÉ:

Deník píše, že stát bude muset zaručit mladým práci jak po dokončení studia, tak i v případě, že dostanou výpověď. Úřady práce by na to měly dostat peníze z Evropského sociálního fondu.

Inspirovat se Evropská komise chce u podobných systémů v Rakousku, Nizozemsku nebo Norsku. Obdobné projekty již zavádí také Lucembursko a Finsko.

Anketa

Měl by stát zajistit zaměstnání všem, kteří chtějí pracovat?

Určitě ano 833
Spíše ano 174
Spíše ne 116
Určitě ne 3199
Nevím 39

Jak kokrétně záruky mladým zajistit, z návrhu zatím zřejmé není. Stejně tak jako sankce pro jednotlivé země, které by podmínky nesplnily. Komise hodlá návrh předložit zatím jako doporučení pro jednotlivé země. Podle FAZ očekává Andor tvrdý odpor hlavně Velké Británie a Švédska.

ČTĚTE TAKÉ:

V celé unii je bez práce více než pětina mladých, což představuje zhruba 5,5 milionu lidí. Náklady sociálních systémů jednotlivých zemí vyčíslila evropská komise na 150 miliard eur ročně (zhruba 3,8 bilionu korun).

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu vzrostla na další rekord 11,7 procenta. Počet lidí bez práce se vyšplhal téměř na 19 milionů.

S největší problémy ze všech zemí EU se potýká Španělsko, které zužuje téměř 30procentní nezaměstnanost. Naopak nejnižší míru 4,3 % si dlouhodobě udržuje Rakousko.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.