Lidovky.cz

Fronty u bankomatů. Kypřany rozhořčilo zdanění vkladů

Evropa

  7:00aktualizováno  10:36
NIKÓSIE - Obyvatele Kypru rozhořčila zpráva o jednorázovém zdanění vkladů kvůli finanční pomoci od eurozóny. U bankomatů po celé zemi se objevily hloučky lidí vybírajících peníze. Banky, ve kterých mají uložené peníze například i čeští podnikatelé a firmy, již ale učinily kroky k tomu, aby byly na účtech zmraženy částky odpovídající výši daně. Dohoda o zdanění vkladů překvapila také některé kyperské politiky.

Lidé na Kypru vybírají peníze z bankomatů foto: ČTK

Komunistická strana AKEL dokonce zvažuje návrh na odchod Kypru z eurozóny. "Mou první reakcí je šok," uvedl šéf parlamentní komise pro finanční záležitosti Nicholas Papadopulos. "Toto rozhodnutí je mnohem horší, než jsme očekávali. Je v rozporu s tím, o čem nás vláda až do páteční noci ujišťovala," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Kypr by bez pomoci zřejmě musel vyhlásit platební neschopnost. "Přál bych si, abych nebyl ministr, který musí tento krok učinit," řekl ke zdanění vkladů kyperský ministr financi Michalis Sarris. "Krach bankovního systému nebo celé země by ale znamenal ztrátu mnohem více peněz," dodal.

Jednorázovou daň musí schválit parlament do úterý, kdy se na Kypru otevřou banky. V pondělí je v zemi státní svátek.

Odložená schůze

Schůzi o kontroverzním zdanění vkladů, se rozhodl kyperský parlament odložit na pondělí.

S poslanci se původně měl ještě před odpolední schůzí neformálně sejít prezident Nikos Anastasiadis, ale nejprve byla odložena schůzka s hlavou státu a pak i samotná schůze.

Ve sněmovně čítající 56 poslanců nemá žádná strana jasnou většinu a tři strany již ohlásily, že zdanění vkladů nepodpoří.

Papadopulos odmítl spekulovat o tom, jak bude parlament hlasovat. "Pokud to uskutečníme, existuje velké riziko, že to nebude konec. Bankovní systém bude stále čelist nestabilitě, protože se bude potýkat s výrazným odlivem kapitálu," upozornil.

"Pohřbení principů solidarity"

Generální tajemník komunistické Pokrokové strany pracujícího lidu (AKEL) Andros Kyprianu označil postup mezinárodních věřitelů za "zlomyslný a neokoloniální". Dodal, že strana projedná návrh na vystoupení Kypru z eurozóny. Hnutí sociálních demokratů (EDEK) obvinilo Evropskou unii z "pohřbení principů solidarity" a vládu z "bezvýhradné kapitulace".

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na záchranném balíku pro Kypr v hodnotě až deseti miliard eur. Kypr ale v rámci dohody musí vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z vkladů nad 100 000 eur (přes 2,5 milionu korun) a 6,75 procenta na nižší vklady. Předcházející pomoci zemím eurozóny požadavek na zdanění vkladů nezahrnovaly.

"Zajímalo by mě, kam se poděla solidarita EU. Co jsme dostali? Nic," prohlásil kyperský mechanik Jannis Pavlu. "Nevím, proč bych měl platit za chyby bank," dodal další Kypřan. "Sicílii nazývají ostrovem mafie. Tím ale není Sicílie, je to Kypr. Tohle je prostě a jednoduše krádež," řekl jeden kyperský důchodce.

Platí i pro cizince

Daň postihne také cizince, kteří mají uložené peníze v kyperských bankách. V této souvislosti se mluví zejména o Rusech, pro něž je Kypr daňovým rájem. Podle agentury Reuters se cizinci na celkových vkladech u kyperských bank odhadovaných na 69 miliard eur podílejí více než třetinou.

Podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka se nové opatření dotkne i Čechů. "Je celá řada středně velkých firem, které využívají výhod registrace na Kypru. Často jsou z řad velkých finančních skupin," řekl serveru iDnes.cz.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.