Lidovky.cz

Dotace dělají z českých polí zlatá vejce. Kellner ale nakupuje v Rusku

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zlatisté lány obilí a řepky přestávají být jen básnickou metaforou. Česká pole se stávají skutečně zlatonosná - tržní ceny půdy totiž dramaticky rostou.
Farmář. Ilustrační foto

Farmář. Ilustrační foto foto: Shutterstock

Průměrná cena za hektar se z předloňských 120 tisíc letos vyšplhala na 144 tisíc korun a podle všech známek poroste dál. V ojedinělých případech tržní ceny převýšily i čtvrt milionu korun. Hlavní příčinou jsou dotace. Zatímco v roce 2004 činily dva tisíce korun na hektar, loni se konečně zvýšily na šest tisíc korun na hektar, což je úroveň Evropské unie. Dotace umožňují zemědělcům platit vyšší nájmy. A vyšší nájemné je atraktivní pro investory.

"Nájemné, které bylo několik stovek, nyní dosahuje dvou až čtyř tisíc korun za hektar ročně," uvedl Michael Šolín, manažer Českého půdního fondu. Fond loni dosáhl výnosu 20 procent. Novou nákupní kampaň rozjel i největší investor do půdy společnost Ethanol Energy.

"Kdo vlastní větší výměru, ten by měl půdu držet"

Před pěti lety nabízela manželům Bořkovým za dva tisíce čtverečních metrů pole u Chrudimi osmnáct tisíc korun. Letos nabízí třicet tisíc. "Neodvažuji se radit, ale méně než hektar bych prodal. Kdo vlastní větší výměru, ten by měl půdu držet. Její cena ještě poroste," říká Tomáš Doucha, přední český odborník na ekonomiku zemědělství.

Zemědělský byznys začal být natolik lukrativní, že zaujal i nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Pro jeho záběr je ovšem Česko malé, takže půdu a prasata koupil v Rusku.

Více najdete ve speciálu čtvrtečním Lidových novin Peníze a byznys:

  • Půda znamená bohatství, které roste
  • Kellner posiluje v agrárním Rusku
  • Ukrajinská půda přitahuje velmoci
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.