Lidovky.cz

Ministr Mládek chce podpořit Paskov. Vydírání, zní z Babišova resortu

Ekonomika

  18:24
STAŘÍČ - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vládě, aby schválila poskytnutí státní podpory těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise. Následné náklady na útlum a odstupné by nesl stát, činily by 1,1 miliardy korun. Na tiskové konferenci ve Staříči na Frýdecko-Místecku to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). S návrhem nesouhlasí ministerstvo financí, je podle něj nepřijatelný.
Důl Paskov - ilustrační foto.

Důl Paskov - ilustrační foto. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

Ministr řekl, že peníze, jimiž by OKD podpořila vláda, by šly na přesně určený účel: na odstupné horníkům a na sanaci dolu. Stát by se zavázal do výše 1,1 miliardy korun. Nákladově by to podle Mládka vyšlo téměř neutrálně ve srovnání s očekávanými výpadky na daních, pojištění a výnosech z těžby, jež by v případě uzavření dolu na konci roku představovaly asi miliardu korun. Ministerstvo vybíralo ze tří možností řešení. Varianta, kterou nakonec vládě doporučí, je podle Mládka méně riskantní z hlediska průchodnosti v Bruselu než možnost, že by stát důl odkoupil za korunu a následně řešil jeho útlum.

Postoj ministra Mládka

"Výhrady byly takové, že je zbytečné byť přímo nebo nepřímo podporovat soukromou firmu. Ale já si myslím, že tady je to specifické v tom, že to je černouhelné hornictví, kterému i EU dává možnost této podpory, protože tohle je složitý obor."

Finance jsou proti

"V této chvíli zbývá poslední, aby tu věc schválila vláda. A musím teda říct, že to ne nutně musí být jednoduché," řekl ministr. S navrženou variantou podle něj nesouhlasí tři ministři za ANO v resortech financí, životního prostředí a obrany.

Podle mluvčího financí Marka Zemana je návrh neakceptovatelný. "Podle horního zákona je OKD povinna zajistit sanaci všech pozemků dotčených těžbou a vytvářet rezervu finančních prostředků k zajištění této činnosti," uvedl v prohlášení mluvčí. Ministerstvo se podle něj chce obrátit na Český báňský úřad, který má dohlížet na to, aby si společnost držela na vázaných účtech rezervu na odstranění následků důlní činnosti. "Ministr financí vyzývá ministra průmyslu a obchodu i předsedu vlády, aby ho v tomto postupu podpořili," uvedl Zeman.

Vyjádření mluvčího ministerstva financí

"Pokud dnes soukromá společnost OKD, která svým majitelům vydělala za deset let desítky miliard, žádá od státu miliardy na záchranu dolu Paskov, nedá se taková žádost nazvat ničím jiným než vydíráním. A neobstojí zde ani argumenty o nezaměstnanosti horníků a sociálním smíru."

Šance na zvrat

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že rozhodnutí ministerstva dává zaměstnancům naději na dva roky, že se situace zvrátí. To se podle něj týká cen uhlí i snižování veškerých nákladů na šachtách. "Jsem přesvědčený, že ostatní členové vlády z jmenovaných ministerstev pochopí, že jde o záchranu regionu a záchranu zaměstnání a rodin v tomto kraji," řekl odborový předák.

Ředitel vnějších vztahů OKD Petr Jonák řekl, že firma je ochotna ztrátovou těžbu prodloužit výměnou za pomoc vlády. Kdykoli se podle něj zavírá důl v okolních státech, vždy se na tom stát nějak podílí, v případě OKD je to specifické možná v tom, že pomoc státu je kompenzací za náklady způsobené prodloužením ztrátové těžby. Jonák řekl, že doufá, že vláda rozhodne ještě v dubnu a že projednávání v Evropské komisi pak podle zkušeností jiných dolů trvá řádově měsíce.

Jonák připomněl, že už v roce 1997, kdy byly ceny uhlí také nízko, se diskutovalo, že Důl Paskov skončí nejpozději v roce 2003. "Pokud by se ceny uhlí na světových trzích otočily a hospodaření Paskova se dostalo zpátky do černých čísel, tak by vůbec tento zásah státu a jeho pomoc nemusely být potřeba," řekl Jonák.

Ohrožení horníci

Prodloužení zaměstnaneckých úvazků v Dole Paskov se v příštích letech týká v průměru 1800 lidí. Návrh ministerstva podle Mládka souvisí s úsilím zabránit skokovému nárůstu počtu lidí bez práce v Moravskoslezském kraji. Podíl nezaměstnaných v kraji v únoru činil 10,9 procenta, bez práce tam na konci měsíce bylo 93.619 lidí. Jen v lednu do evidence úřadu práce přibylo 3738 nezaměstnaných.

Postoj premiéra Sobotky

"Moravskoslezský kraj dnes připomíná v řadě ohledů sociální kotel před výbuchem, a vláda by proto měla podpořit každé rozumné opatření, které sníží rizika dalšího prudkého nárůstu nezaměstnanosti."

Desítky horníků už se z Paskova přesunuly na jiné šachty na Karvinsku. Odboráři i zástupci OKD už dříve řekli, že doufají, že se z Paskova na Karvinsko podaří přesunout většinu horníků.

Pozitivní finanční efekt navrhované varianty by podle MPO snížil rizika celkového ekonomického fungování společnosti OKD a další možné ohrožení pracovních míst. Náklady na krytí ztrátové těžby by byly rozprostřeny na období zhruba tří let.

Firma New World Resources (NWR), která OKD vlastní, letos oznámila, že kvůli vysokým nákladům na těžbu a nízkým cenám uhlí klesl odhad množství zásob uhlí, které se vyplatí těžit, ze 184 milionů tun o 65 procent, na 64 milionů tun. To by v příštích deseti letech znamenalo výrazný pokles těžby.

ČTĚTE VÍCE

Jonák řekl, že nehrozí uzavření žádného dolu na Karvinsku ze dne na den, ale že se budou přirozeně zmenšovat. "V roce 2004 nebo 2005 byly odhady životnosti celého OKD jednu dekádu, což znamená 2015. To máme za rok a máme před sebou další dekádu," řekl Jonák. Jak dlouho se v OKD bude těžit, podle něj záleží na cenách uhlí i na dohodách o případném rozšíření těžby.

V Dole Paskov pracuje 2500 lidí. Celá společnost OKD má přes 12.000 zaměstnanců. Společnost NWR se sídlem v nizozemském Amsterdamu téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.