Lidovky.cz

USA

Kovboj z USA napálil Explosii. Za střelný prach zaplatil jen půlku

Pardubická Synthesia foto: Lidové noviny

Doporučujeme
PARDUBICE - Na konci roku 2013 navštívil nejvyšší patra vedení pardubické Explosie muž s vzezřením i způsoby amerického kovboje. Představil se jako podnikatel William J. Henderson IV. a chlubil se obchodními styky s Pentagonem.
  15:15

Známému výrobci trhavin, který je ve vlastnictví českého státu, učinil lákavou nabídku. Bude jeho výhradním distributorem pro vývoz střelného prachu do Spojených států.

Protože Explosia se může pochlubit kvalitním produktem, který ale do Ameriky nikdy ve velkém příliš neprorazil, plácli si a s Hendersonovou v Česku založenou společností Canitlon Consulting uzavřeli smlouvu. 

Kontejnery se střelným prachem pro komerční využití začaly cestovat přes oceán. Jenže celá akce skončila fiaskem. Canitlon nezaplatil polovinu ceny a pro Explosii znamenal obchod ztrátu ve výši deseti milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

 „Mohu potvrdit, že Explosia má vůči Canitlon Consulting neuhrazenou pohledávku,“ říká dlouholetý generální ředitel Explosie Josef Tichý. I když deset milionů korun není vzhledem k rozpočtu pardubického výrobce trhavin mnoho, jde v jeho vedení o poměrně ožehavé téma. 

Podle informací LN přišel minimálně jeden vysoce postavený manažer o místo. Kauzou se zabývalo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Na Hendersona, který už Česko opustil, je nyní podáno několik trestních oznámení.

Díra na peníze, která zajímá policii. Sklad ČD prodělal 400 milionů

Pardubická společnost není příliš sdílná. „Obsah obchodních vztahů je obecně předmětem obchodního tajemství,“ upozorňuje za Explosii Josef Tichý.

Jedním z těch, kteří o okolnostech neslavného vývozu střelného prachu do Spojených států mluví otevřeně, je Richard Němec, Čecho-Kanaďan žijící v Praze, který v obchodním rejstříku figuruje vedle Hendersona jako poloviční vlastník společnosti Canitlon Consulting.

Ani on nemá na co vzpomínat v dobrém. „Musel jsem prodat byt. Přišel jsem o životní úspory,“ tvrdí Němec.

William Henderson ho oslovil někdy v průběhu roku 2013 a od té doby se účastnil několika společných vyjednávání. Canitlon měl působit jako prostředník mezi Explosií a americkou společností Stillwood Ammunition Systems ze Severní Karolíny.

Porušovala Explosia smlouvu?

Podle smlouvy měl Canitlon, financovaný primárně Stillwoodem, zaplatit Explosii 50 procent ceny při odeslání zboží a zbytek po dokončení zásilky. Potíže nastaly, když pardubickou továrnu opustil třetí kontejner střelného prachu a Hendersonova firma stále nezaplatila zbylých padesát procent ani za první.

Tady už se verze rozcházejí. Pohled Explosie je jednoduchý. Společnost přišla o peníze. Zato lidé kolem Canitlonu, a to včetně Richarda Němce, mají trochu jiný názor. Podle nich Explosia porušovala smlouvu, když i přes pasáž o výhradní distribuci prodávala do Spojených států střelný prach na vlastní pěst.

„Naše společnost byla úmyslně poškozena na americkém trhu,“ vysvětluje dnes Němec a předvádí obchodní certifikáty, které dokazují, že Explosia to samé zboží nadále prodávala jiné americké společnosti jménem Shooter’s World. „To nám způsobilo škody ve stovkách tisíc amerických dolarů,“ řekl Němec.

„Ano, byly tam nějaké exporty pro Shooter’s World, ale byli jsme ochotní je přerušit. Tu situaci jsme řešili. Přece tím nemohou vysvětlit, že nám nezaplatili polovinu ceny,“ odbývá zmínky o porušování smlouvy vysoce postavený manažer Explosie, který si nepřál být jmenován.

Pokus o privatizaci

Ale zpět k Richardu Němcovi, který se ocitl uprostřed právní přetahované o dodržování kontraktů. Ještě než se stačil rozkoukat, zjistil, že William Henderson převedl všechny finanční prostředky firmy Canitlon Consulting pryč. Šlo přibližně o 8,5 milionu korun. „Tvrdil, že to jsou peníze na nákup licencí,“ vzpomíná Němec. 

Další krok učinila samotná Explosia, které začínalo být jasné, že své peníze jen tak neuvidí. U Okresního soudu v Pardubicích se domohla předběžného opatření, a Canitlonu tak zmrazila účty. Následně na ni podala insolvenční návrh. V té době už byl však William Henderson IV. někde za hranicemi Česka. 

Vyšlo najevo, že v USA má potíže s daňovými úřady. O peníze pravděpodobně přišla i zmiňovaná americká společnost Stillwood, která měla o střelný prach Explosie takový zájem.

„V současnosti nám dluží podstatný objem peněz,“ píše v dopise adresovaném Explosii Joshua T. Kratky, majoritní vlastník Stillwoodu. Ten totiž Hendersonovi zaplatil za všechny tři kontejnery plnou cenu. Pikantní je, že Henderson byl zřejmě menšinovým akcionářem Stillwoodu.

Kde se v tuto chvíli nachází, není jasné. Na otázky Lidových novin zprvu odpověděl. „Váš soudní systém není schopný řešit základní smluvní spory a jeho přístup byl trestuhodný,“ uvedl v souvislosti s předběžným opatřením. Na dotazy ohledně vyvedení peněz a trestních oznámení už ale nepřišla žádná reakce.

„Jsem přesvědčený, že za celou tou kauzou byla snaha celou tu fabriku ve finále zprivatizovat,“ říká výše zmíněný člen vedení Explosie.

Tuto verzi podporuje i nahrávka, kterou mají LN k dispozici. Dva vysoce postavení manažeři pardubické státní firmy na ní hovoří s Hendersonem o nutnosti předat Explosii do soukromých rukou. Jejich identitu LN vzhledem k citlivosti celé záležitosti nezveřejňují. Jeden z nich už v Explosii nepracuje. A podle informací LN rozhodně nešlo o dobrovolný odchod.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.