Lidovky.cz

Chybí hotovost, potraviny i léky. Řekové si vytvářejí zásoby

Ekonomika

  7:19
ATÉNY/PRAHA - Zatímco v supermarketech a lékárnách se tvoří fronty, obchody s módou zejí prázdnotou. Od vyhlášení bankovních prázdnin klesla spotřeba v Řecku až o 70 procent. Řecko trápí v současnosti hlavně nejistota. Ani po jasném Ne v nedělním referendu zatím nikdo neví, co bude dál. Řekové se proto připravují na horší časy. Lidé doma hromadí základní potraviny, jako jsou cukr, mouka či konzervy.

Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale museli legitimovat a prokázat, že jsou skutečně důchodci. foto: ČTK

S tím jde ruku v ruce další problém. Kapitálová kontrola, která umožňuje převod peněz Řecka na zahraniční účet jen za podmínky, že to schválí speciálně zřízená komise, značně komplikuje dovoz zboží do země.

Dopad řecké krize na český export: ohroženy pohledávky za miliardu korun

Život lidem neulehčují ani uzavřené banky a limit maximálního výběru hotovosti z bankomatů, který je 60 eur.

Banky už teď nemají, kde hotovost brát. Už v pátek řecké finanční domy připustily, že jim zbývá jen asi jedna miliarda eur v hotovosti. U 11milionové populace tak na člověka vychází jen 90 eur. Už několik dní se objevují spekulace, že maximální výběr bymohl činit jen 20 euro. Je tak jen otázkou dnů či možná hodin, než bude země „na suchu“. Deník Le Monde dokonce uvedl, že řeckým bankám dojdou peníze už dnes.

„Jde o plnohodnotnou bankovní a hospodářskou krizi,“ řekl BBC nejmenovaný zdroj z bankovního sektoru a dodal, že množství výběrů hotovosti se navzdory limitům v posledních dnech ztrojnásobilo. Řeky zneklidňuje i to, že řecká vláda plánuje protáhnout bankovní prázdniny o několik dnů. Původně měly být banky zavřené jen do včerejška.

Krize dopadne i na pacienty

Zhoršuje se situace i ve zdravotnictví. Z poliček lékáren začínají mizet medicínské přípravky.

Majitelka řecké lékárny: Voláme SOS, medikamenty smíme vydávat jen na příděl

Situaci komplikuje především již zmiňovaná kapitálová kontrola. Někteří zahraniční dodavatelé v situaci, kdy jim řecké firmy nemohou platit, neposílají do balkánské země medikamenty.

„Máme nedostatek léků,“ řekla pro britský list The Guardian Maria Papadopulu, která provozuje lékárnu kousek od nejstarší aténské čtvrti Plaka. „Došel nám například přípravek na léčbu štítné žlázy, a pokud se situace dramaticky nezmění, tak tento týden bude nedostatek i dalších druhů léků,“ dodává lékárnice.

Nejde přitom jen o lékárny. I řecké nemocnice začínají mít problémy s dodávkami jak léků, tak i dalších potřebných medicínských pomůcek.

„Už teď to bylo špatné. Minulý týden se situace ještě zhoršila a ještě více se děsím toho, co je před námi,“ řekl pro magazín The Economist nejmenovaný aténský lékař.

Řecko páchá ekonomickou sebevraždu, soudí čeští analytici

Podle něj mají nemocnice například problémy s dodávkami specializovaných pomůcek, jako jsou třeba stenty (síťka, která se využívá při operacích srdce a vkládá se do zúžené tepny, aby ji udržela v rozšířeném stavu -pozn. red.), nebo třeba léků používaných při léčbě rakoviny. Jinými slovy - pokud se situace nezlepší, budou v ohrožení i životy řeckých pacientů. Zásoby prý vystačí jen na několik málo týdnů.

Dováží polovinu potravin

Problémy se zásobováním se zanedlouho budou týkat i potravin.
„V tuto chvíli nemáme problémy, co se týče zásob jídla. Zatím máme ve skladech dostatek zboží, které se nám daří obnovovat,“ uvedla Melina Varutsiku, mluvčí Sklavenitisu, největší sítě supermarketů v zemi.

„Avšak nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Rovněž záleží na tom, o jakém produktu se tu bavíme,“ dodala mluvčí řetězce.

Řekové napjatě čekají, jaké události přinesou příští dny.
Řecký důchodce čeká před zavřenými dveřmi banky, která bude penzistům vyplácet...

Z dovozu je v současnosti přitom asi polovina potravin na řeckém trhu. V ohrožení je přitom i domácí produkce, například vajec, sýrů či masa. Důvodem je podle řecké asociace krmného průmyslu to, že řečtí farmáři krmivo dovážejí.

Prouza: Konec řecké krize může zlepšit český pohled na euro

Právě potravinářské řetězce a benzinové stanice, které mají údajně dostatek zásob paliva, si díky zvýšenému zájmu lidí nemohou stěžovat na nedostatek tržeb. Naopak obchody prodávající oblečení, hračky a další zbytné zboží zejí prázdnotou.

Podle Vasilise Korkidise, šéfa Národní konfederace helénského obchodu, utrpěla ekonomika jen za minulý týden ztrátu ve výši 1,2 miliardy eur. Podle některých zpráv došlo od doby, co se uzavřely banky, ke snížení spotřeby až o 70 procent.
 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.