Lidovky.cz

Vláda: Česko odmítá garantovat půjčku Řecku. Může ale být přehlasováno

Evropa

  16:59
PRAHA - Česko odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). EU uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny.

Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. foto: AP

„V rámci tohoto mechanismu jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a (evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl Babiš. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno.

Naděje pro Řecko rozhýbala utrácení za akcie. Evropské trhy posílily

Babiš zopakoval, že nejlepším řešením by byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů. „To (nynější) řešení je politické, a ne pragmatické,“ uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka k situaci Řecka zopakoval, že je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko, než zhroucený stát uvnitř EU a NATO. Zároveň ale řekl, že evropská solidarita má své limity a hranice. „A pokud chce Řecko další pomoc, musí realizovat reformní opatření,“ uvedl.

Řecko ale bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také právě krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje EFSM. Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky.

EFSM byl v minulosti využit na pomoc Irsku a Portugalsku. Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem.

Ministři financí jednájí o překlenovací pomoci

Ministři financí eurozóny jednají o tom, jak zajistit Řecku překlenovací pomoc v objemu kolem 12 miliard eur (325 miliard Kč). Ta by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků a znovuotevření bank. Informovala o tom agentura DPA.

„Budeme nyní zkoumat možnosti překlenovacího financování,“ řekl na okraji jednání šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Mezi tyto možnosti patří například bilaterální úvěry od jednotlivých zemí nebo využití zisků Evropské centrální banky (ECB) z dříve nakoupených řeckých dluhopisů.

Eurozóna se již ráno po náročném nočním jednání dohodla na dalším záchranném programu pro Řecko. Atény ale musí ve středu začít se schvalováním prvních reforem, teprve poté formálně začnou rozhovory o pomoci.

Řecko bude podle materiálu z dílny ministrů financí eurozóny ve tříletém programu potřebovat 82 až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun). Již do 20. července sle potřebuje získat sedm miliard eur, a to mimo jiné na splátku pro ECB, píše agentura DPA.

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem byl znovuzvolen šéfem takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí členských zemí eurozóny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.