Lidovky.cz

Putinova země je v nouzi a musí škrtat. Možná prodá své největší banky

Ekonomika

  7:00
MOSKVA - Nízká cena ropy drtí Ruskou federaci. Bude kvůli tomu muset snížit své výdaje o deset procent. Na přetřes přichází i otázka prodeje největších ruských bank, jako je Sberbank či VTB.

Vladimir Putin. foto: Reuters

Rusko se připravuje na nejhorší. Kvůli dlouhodobému propadu cen ropy bude muset snížit plánované rozpočtové výdaje na tento rok.

Severomořská ropa Brent se za posledních 15 měsíců propadla o 70 procent až ke 30 dolarům za barel, uralská ropa, která je méně kvalitní, se prodává dokonce kolem 27 dolarů za barel.

Jednotlivá ruská ministerstva a další vládní instituce budou muset do pátku předložit plány škrtů, které by měly dosáhnout výše asi 700 miliard rublů (asi 227 miliard korun). To odpovídá deseti procentům. Pokud zadání nesplní, ruské ministerstvo financí určí, kde se bude škrtat.

Pomohlo by 82 USD za barel

Tím ruské problémy nekončí. V zemi se pomalu začíná mluvit i o prodeji státních podílů v bankách.

Rusko schválilo rozpočet pro rok 2016 už loni v říjnu a projektovalo ho na základě ceny 50 dolarů z barel. Tuto chybu ale neudělalo jenom Rusko. Banka Barclays ještě před časem odhadovala, že průměrně by se cena barelu ropy Brent měla v letošním roce pohybovat mezi 56-60 dolary a teprve nyní snížila svůj odhad na průměrných 37 dolarů za barel. Loňský průměr přitom činil asi 51 dolarů.

Vývoj ceny ropy Brent.

Daně z prodeje ropy a zemního plynu dnes tvoří asi polovinu příjmů ruského státního rozpočtu.

Aby byl ruský rozpočet vyrovnaný, bylo by podle ministra financí Antona Siluanova potřeba, aby cena ropy vystoupala minimálně na 82 dolarů za barel. Ale taková cena patří podle aktuálních prognóz do říše snů.

Problémy s financováním státních výdajů přiznávají již i nejvyšší ruští představitelé. Například premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že země se musí připravit na „nejhorší možný“ scénář. Vzhledem k novým skutečnostem Kreml dokonce nařídil provést zátěžové testy s cenami na úrovni 25, 35 a 45 dolarů za barel.

Češi zachraňují ruské peníze. Zlatá éra exportérů je nenávratně pryč

„Je pro mě těžké určit, jestli jde o nízkou fázi vývoje komoditního cyklu, nebo jde o novou normu. Jsem ale přesvědčen, že nízké ceny ropy vydrží delší dobu,“ citoval list The Wall Street Journal ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva.

Ulevit státnímu rozpočtu a vyrovnat se s dlouhodobějším propadem příjmů by podle Uljukajeva mohl prodej akcií státem spoluvlastněných bank.

Ministr Uljukajev pak ve středu na ekonomickém fóru v Moskvě prohlásil, že kvůli západním sankcím a obtížnému přístupu ruských firem na kapitálové trhy vyžaduje ruský bankovní sektor nalití dalších státních peněz do systému.

„Musíme navýšit kapitál v našem bankovním systému. Jak to ale máme udělat v čase utahování opasků a nízké poptávky po komoditách? Věřím, že bychom se měli vrátit k myšlence privatizace našich největších bank, jako je Sberbank a VTB,“ prohlásil Uljukajev. Ve VTB má dnes stát takřka 61procentní podíl a ve Sberbank drží Ruská národní banka 50 procent plus jednu kontrolní akcii.

Šéf Sberbank by prodej uvítal

Privatizaci by se nebránilo ani vedení banky. Například v listopadu pro německý list Handelsblatt šéf Sberbank Herman Gref prohlásil, že finanční dům by měl být plně zprivatizován, což by vedlo k vyšší efektivitě.

Tehdy však ruské ministerstvo financí tvrdilo, že privatizace není na pořadu dne.

Někteří odborníci vidí ale i jiné možnosti, kde by mohla země šetřit. Stačilo by snížit vojenské výdaje. „Země v takové pozici nemůže vynakládat čtyři procenta hrubého domácího produktu na obranu,“ prohlásil pro agenturu Reuters například ekonom Vladimir Nazarov.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.