Lidovky.cz

Prahu dostihla exekuce kvůli Opencard. O majetek nepřijde, ale hrozí jí pokuta

Ekonomika

  11:22
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli kartě Opencard. Město podle soudu nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo majiteli práv ke kartě, firmě eMoneyServices, kontrolu systému. S ní vede dlouhodobé spory o platby i správu systému. O peníze či majetek Praha nepřijde.

Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni 7. prosince. Podle eMoneyServices, která drží klíčové licence k systému, to ale zástupci hlavního města nerespektovali a firma se na soud obrátila znovu.

Tentokrát ve věci rozhodoval příslušný soud, který na Prahu poslal exekutora.

„Obvodní soud pro Prahu 1 pověřil Igora Ivanka z exukutorského úřadu Prahy 10, aby vykonal uloženou povinnost. Nejde o nějaké zastavení účtů nebo nemovitostí,“ popsala mluvčí soudu Alena Novotná. Nyní podle ní není důvod k obstavení účtů či nemovistostí.

„Pokud by ale exekutor nenašel způsob, jak exekuci fyzicky provést, mohl by Praze udělit pokutu,“ dodala Novotná.

Další průšvih pro hlavní město vyplynul z napjatého vztahu s IT společností eMoneyService, která po Praze vymáhá celkem zhruba 140 milionů korun.

Praha má 'náhradu za zfušovanou Opencard'. Dovolí platit za MHD i vodu

„V létě jsme požádali v souladu se smlouvami i autorským zákonem o kontrolu systému Opencard. Chtěli jsme zjistit, v jakém je stavu, co se tam děje, jestli Praha náhodou nepřekročila licence. V říjnu jsme se po počátečním odmítání dohodli, že kontrola proběhne,“ popsal mluvčí eMoneyServices Martin Opatrný.

Podle něj ale pracovnící Operátora Opencard - městská firma spravující systém - kontrolu reálně neumožnili a k řadě věcí lidi z eMoneyServices údajně nepustili.

Praha: Pustili jsme je ke každému počítači

Praha kritiku IT společnosti odmítá.

„Společnosti jsme umožnili kontrolu každý pracovní den, kdy si o ni požádala. A to po dobu nejméně čtyř až šesti hodin. K poslední takové návštěvě došlo 22. prosince. EMS jsme umožnili jak k databázi, tak do serverovny, ke každému počítači v takzvaném back officu. Nabídli jsme i přístup k počítačovému vybavení v takzvaném front officu ve Škodově paláci, kde dochází ke styku s klienty,“ opáčil mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Samotnou exekuci zatím komentovat nechce. „Musíme se s tím rozhodnutím nejprve seznámit,“ dodal Hofman.

Firma se s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajně nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby na celkem 60 milionů korun. Těchto sporů se ale nynější verdikt netýká.

Karty Opencard se v Praze začaly vydávat na jaře 2007

Výběr událostí kolem karty Opencard (Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli tomu, že nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo firmě eMoneyServices, kontrolu systému):

Říjen 2005 - Rada hlavního města schválila informační strategii, jejíž součástí byl projekt čipových karet pro placení za MHD, v knihovnách, parkování a podobně.

12. dubna 2007 - Magistrát začal vydávat karty Opencard. Masový zájem o ně ale přišel až poté, co se od ledna 2009 stala jedinou možností, jak mít běžný roční kupon na MHD.

24. listopadu 2009 - Z auditu vypracovaného společností Nexia AP vyplynulo, že náklady na kartu neodpovídaly stavu projektu.

22. prosince 2009 - Další audit potvrdil výhrady předchozích kontrol; za hlavní riziko označil závislost projektu na vlastníkovi práv k systému, firmě Haguess.

12. února 2010 - Magistrát podepsal dodatek smlouvy s firmou Haguess. Společnost měla zajistit dalších 260.000 karet.

26. února 2010 - Na základě trestního oznámení zastupitelky Jany Ryšlinkové začala projekt Opencard prověřovat policie.

1. února 2011 - Praha převzala od firmy Haguess správu Opencard. Vlastníkem licenčních práv ale zůstal Haguess.

23. srpna 2011 - Policie obvinila kvůli Opencard bývalého ředitele magistrátního odboru informatiky Ivana Seyčka. O den později obvinění vyslechli další čtyři členové komise, která údajně v rozporu se zákonem vybrala na projekt servisního kartového centra Haguess.

3. dubna 2012 - Praha se dohodla s firmou Haguess na prodloužení platnosti Opencard.

Leden 2013 - Společnost eMoneyServices (EMS) převzala roli Haguessu v projektu Opencard.

26. března 2013 - Kvůli tomu, že v dubnu 2012 souhlasili s uzavřením dvou smluv na podporu Opencard s firmou Haguess za asi 74 milionů korun, začala policie stíhat nejprve deset, později 15 radních a úředníků.

19. března 2014 - Vznikla společnost Operátor Opencard, jejímž prostřednictvím chtěla Praha získat autorská práva k Opencard od EMS.

23. května 2014 - Praha odmítla nabídku společnosti EMS, která za licence ke kartě žádala 500 milionů korun.

20. března 2014 - Poslanecká sněmovna zřídila komisi, která prověřovala vyšetřování případu Opencard. Komise v lednu 2015 podala trestní oznámení na dozorující státní zástupkyni a policii. Policejní vyšetřování se podle komise odklonilo od původního trestního oznámení zastupitelky Ryšlinkové a bylo rozdrobeno na dílčí skutky.

28. května 2014 - Antimonopolní úřad uložil Praze nepravomocnou pokutu milion korun za smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess v roce 2012 bez výběrového řízení. Už dříve dal úřad Praze pokutu 600.000 a Dopravnímu podniku půl milionu korun. Pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009.

20. června 2014 - Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na 15 současných i bývalých radních, včetně primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09). Soud začal kauzu řešit v září 2015.

17. prosince 2014 - Vrchní soud pravomocně odsoudil někdejší úředníky za zvýhodnění Haguess. Nejpřísnější trest, 3,5 roku nepodmíněně, dostal bývalý ředitel odboru informatiky Seyček. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody, další tři obžalované soud zprostil viny. Seyček i Chytil podali dovolání.

24. srpna 2015 - Firma EMS oznámila, že bude chtít po Praze, dopravním podniku a městské firmě Operátor Opencard celkem 654 milionů korun, a to mimo jiné za porušení licenčních smluv či poškozování dobrého jména firmy.

1. září 2015 - Operátor O2 získal od firmy EMS opční právo na Opencard. Praha oznámila, že převede správu a výběr jízdného pod dopravní podnik, který bude s O2 dál jednat.

17. září 2015 - Společnost EMS vyzvala Prahu, aby ukončila provoz Opencard. Důvodem jsou dluhy a údajná neschopnost hlavního města se o provoz karty postarat.

20. října 2015 - Firma EMS obvinila Prahu z toho, že při správě karty prostřednictvím firmy Operátor Opencard porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Firma si rovněž stěžuje na to, že jí operátor neumožnil nahlédnout do systému Opencard. Město obvinění odmítlo.

9. prosince 2015 - Městský soud v Praze nařídil předběžným opatřením hlavnímu městu, aby umožnilo firmě EMS kontrolu systému Opencard i plnění všech licenčních smluv.

18. ledna 2015 - Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli Opencard. Město podle soudu nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo EMS kontrolu systému.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.