Lidovky.cz

Babiš vyhrál. Elektronické pokladny budou, rozhodli poslanci po 236 dnech

Ekonomika

  10:00aktualizováno  11:37
PRAHA - Klíčový zákon pro Andreje Babiše prošel. Sněmovna ve středu krátce po poledni rozhodla o schválení elektronické evidence tržeb navzdory námitkám pravicové opozice, která kvůli normě hrozí ústavní stížností. První restaurace a hotely se podle všeho zapojí už letos v listopadu.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Zákon musí ještě projít Senátem a získat podpis prezidenta Miloše Zemana. Ani jeden z těchto kroků by však elektronickým pokladnám neměl stát v cestě. V Senátu má vládní koalice většinu a prezident se už dříve za evidenci tržeb postavil.

JAK ŠEL ČAS S EET

  • Vláda předložila poslancům návrhy obou zákonů (o elektronické evidenci tržeb a souvisejícího změnového zákona) 4. června 2015.
  • První čtení začalo 19. června, do druhého čtení propustili poslanci oba zákony 10. července.
  • Druhé čtení začalo 18. září, skončilo 7. října.
  • Závěrečné schvalování EET: Pátek 27. listopadu: poslanci pravicové opozice 4,5 hodiny přednášeli návrhy na změnu programu, takže se Sněmovna ke třetímu čtení vůbec nedostala. Schůzi ve 14.00 přerušila.
  • Pátek 11. prosince: koalice na tento den svolala mimořádnou schůzi ke třetímu čtení. Navzdory obstrukcím pravice prosadila hlasování o programu a schůze tak mohla formálně začít.
  • Pátek 18. prosince: pokračovalo třetí čtení. Rozprava trvala asi tři a půl hodiny. Pokračovaly obstrukce, došlo i na osobní invektivy.
  • Pátek 8. ledna 2016: pokračovaly obstrukce. Pozornost vyvolal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové), když řekl, že se cítí být "částečně nalomen" argumenty ministra financí Andreje Babiše.
  • Pátek 22. ledna: koalice schválila omezení řečnické lhůty na deset minut a možnost poslanců vystoupit jen dvakrát. Rozprava trvala pět hodin. Padaly v ní výrazy jako buzerace nebo šaškárna.
  • Pátek 29. ledna: Vládní koalice prosadila, že se závěrečné hlasování uskuteční ve středu 10. února. Opoziční ODS to označila za znásilnění parlamentní demokracie. Debatu provázely opět urážky. Ministr Babiš přinesl transparent s nápisem EET levnější pivo.
  • Středa 10. února: Sněmovna ukončila rozpravu a schválila oba zákony zavádějící EET. Pravice to označila za nedemokratický postup a za znásilnění jednacího řádu.

Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Poslanci v souvislosti s elektronickými pokladnami také rozhodli o tom, že stravovací služby kromě podávání alkoholu se zřejmě zařadí do 15procentní sazby DPH. Nyní jsou v sazbě 21 procent.

Pro zákon hlasovala podle očekávání vládní koalice, podpořili ji někteří poslanci z klubu Úsvitu - Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Komunisté se zdrželi. Poslanci ODS a TOP 09 a Starostů na protest opustili jednací sál. V sále však zůstal Karel Tureček, který je sice členem klubu TOP 09 a Starostů, řady TOP 09 však loni opustil. Při závěrečném hlasování se zdržel.

Vláda si od evidence tržeb slibuje narovnání podnikatelského prostředí mezi podnikateli, kteří daně platí, a těmi, kteří je neplatí. Nový nástroj má také pomoci omezit daňové úniky a od zapojení všech zahrnutých odvětví má podle vlády vynášet ročně až 18 miliard korun.

Podle pravicových kritiků naopak poškodí drobné živnostníky a podnikatele a přinese také riziko zneužití získaných dat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tyto námitky opakovaně odmítl.

Poslanci nejprve hlasovali o předlohách a zamítli návrh kritiků evidence tržeb vrátit předlohu do druhého čtení. Členové dolní komory z řad pravicových poslanců za TOP 09 a ODS opustili po procedurálním sporu na protest jednací sál. Před závěrečným hlasováním o zákonech byla ještě půlhodinová přestávka, kterou si vyžádal klub KSČM.

Koalice tedy naplnila scénář, kdy ve Sněmovně prosadila pevné hlasování o vládních předlohách k evidenci tržeb na dnešní jedenáctou hodinu. Do debaty bylo v té době přihlášeno 47 poslanců.

Návrh na ukončení rozpravy dal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který jednání dolní komory vedl. Proti takovému postupu protestovali předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle nich takový návrh podat nemohl. „Nedělejte z toho úplný Agrofert,“ řekl Kalousek v narážce na skupinu ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Ministr financí Andrej Babiš.
Sněmovna ukončila rozpravu k EET.

Námitky proti Hamáčkovu postupu, jak je Stanjura a Kalousek podali, Sněmovna zamítla. Následně ani neodvolala Hamáčka z pozice předsedajícího.

Kalousek taky poukázal na to, že v klubu TOP 09 a Starostů je ještě 14 členů, kteří nevyčerpali řečnický čas. Většina z nich měla podle něho připraven návrh, o němž by bylo možné hlasovat. „Znásilnili jste parlamentní diskusi způsobem, který nemá obdoby,“ řekl Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci v pauze jednání uvedl, že až se jeho strana dostane k moci, zákon zruší.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na začátku jednání zavedení elektronické evidence tržeb opět obhajoval. Ohradil se proti některým výtkám kritiků z řad pravicové opozice, například že ministerstvo financí řeší jen malé daňové úniky a že evidence dopadne hlavně na malé podnikatele.

Dolní komora měla podle dřívějšího rozhodnutí koaliční většiny hlasovat o vládních normách od jedenácti hodin dopoledne. Babiš podotkl, že od zahájení projednávání evidence tržeb ve Sněmovně uplynulo 236 dní.

„Čteme to tady už 38 hodin a v rámci třetího čtení 23 hodin,“ uvedl. Evidenci tržeb Babiš označil za standardní nástroj pro boj s šedou ekonomikou a za nejefektivnější a nejlevnější nástroj pro narovnání podnikatelského prostředí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.