Lidovky.cz

Stát prodává 'masážní salon' ve Zlíně. Exmajitelka sedí za kuplířství

Ekonomika

  6:00
Ve sklepě se tísní staré rošty, krabice i zahradní židle. Kdo si dům koupí, může s harampádím naložit podle svého. Ještě před čtyřmi lety byla dvoupatrová stavba hezky uklizená, oficiálně v ní sídlil masážní salon, který ovšem zakrýval docela jiné podnikání. Nyní si můžou zájemci dům s pestrou historií koupit od státu.

Stát prodává dům ve zlínské čtvrti Jižní Svahy, kde se v minulosti nacházel nevěstinec Svět masáží. Na snímku vpravo je bývalá majitelka Hana Křeháčková. foto: Koláž ÚZSVM a Daniel Glück/Mafra

Už několik let je opuštěný. Jeho bývalá majitelka Hana Křeháčková dostala v roce 2012 šestiletý trest za kuplířství, obchodování s lidmi a ohrožování mravní výchovy mládeže. Masáže byly totiž spíše erotického než zdravotního rázu, a některým dívkám bylo teprve šestnáct let.

Dům ve zlínské čtvrti Jižní Svahy, nacházející se dva a půl kilometru od centra města, propadl po odsouzení bordelmamá českému státu. Jeho úředníci jej nabízejí za bezmála tři miliony korun i s pozemkem. Pokud bude zájemců více, rozhodne o kupci nejvyšší podaná cena.

Stát prodává za 45 milionů jeden z posledních volných pozemků v centru Prahy

Není to první erotický podnik, který nenápadný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí. „Nedávno se nám podařilo ve výběrovém řízení prodat bývalý veřejný dům v Rozvadově, a to za částku čtrnáct milionů korun, což považujeme za výrazný úspěch,“ popisuje mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Majitel nevěstince, bývalý vojenský prokurátor, dostal za kuplířství tři a půl roku a i jeho (veřejný) dům propadl státu.

Nejčastější příčinou, proč se dostávají nemovitosti do „realitní nabídky“ státu, jsou úmrtí osob bez dědiců. Kromě domů, bytů a pozemků si lidé můžou od státu na speciálních webových stránkách koupit třeba hrob nebo si osvojit opuštěná zvířata.

Dobrá cena, chválí makléř

Bývalý Svět masáží, jak se zlínský podnik jmenoval, může být atraktivní pro milovníky budov s příběhem, byť možná trochu bizarním. Veřejný dům se tam nacházel od jara 2006 a za téměř pět let se v jeho službách vystřídalo podle soudu 38 žen, minimálně čtyři byly tehdy mladistvé.

SVĚT MASÁŽÍ

  • Podnik ve zlínském rodinném domku se jmenoval Svět masáží, ale šlo o regulérní veřejný dům.
  • Erotické služby nabízel mezi lety 2006 a 2011. V podniku se vystřídalo 38 „masérek“, minimálně čtyři byly mladistvé.
  • Majitelka Hana Křeháčková se u soudu bránila tím, že si neuvědomovala, že by činila něco nezákonného.
  • Za kuplířství, obchodování s lidmi a ohrožování mravní výchovy mládeže dostala v roce šest let.
  • Kromě vězení ji soud potrestal také milionovou pokutou a šestiletým zákazem podnikáním v masážních a regeneračních službách.
  • Křeháčková také přišla o dům a mobilní telefony, s nimiž se domlouvala s dívkami.

Pokud by zájemce o budovu, která dříve sloužila jako běžný rodinný dům, díval na nákup čistě střízlivým pohledem, viděl by udržovanou fasádu, ale i to, že budova za léta osiření dosti zchátrala, mimo jiné i vlivem několika vloupání.

Nachází se v ní čtyři pokoje, garáž, sklep, dvě koupelny i recepce.

Realitní makléř Radek Šmída chválí státní úřad za to, že se budovu snaží prodat za tržní cenu (2,97 milionu korun). Podle něj není třeba lákat na podstřelenou nabídku.

„O rodinné domy ve velkých městech je nyní velká poptávka. Pokud technická prohlídka nezjistí zásadní stavební vady, tak i přes nutné investice po škodách v interiéru by o tento dům měl být dostatečný zájem. Typickým kupcem tohoto typu nemovitosti je rozrůstající se rodina, která bydlí v centru města a hledá více prostoru a klidnější zázemí,“ glosuje Šmída.

Lituje pouze toho, že na státní web se nedostane takové množství potenciálních kupců jako na komerční realitní stránky.

Stát prodává rodinný dům ve Zlíně, kde jeho bývalá majitelka Hana Křeháčková...
Stát prodává rodinný dům ve Zlíně, kde jeho bývalá majitelka Hana Křeháčková...

Budoucí majitel domu se bude muset mimo jiné vypořádat s výše zmíněným nánosem harampádí. Majetkoprávní poměry těchto téměř bezcenných věcí jsou velmi zajímavé - nelze je jen tak vyhodit.

Vše muselo mít podle zákon přesný jízdní řád.

„Obrátili jsme na odsouzenou původní majitelku, která nám zaslala písemné vyjádření, že se veškerého movitého majetku uvnitř budovy vzdává. Dle tehdejší zákonné povinnosti jsme ho museli jako nález věci nahlásit městu Zlín, které však o něj neprojevilo zájem. Věci jsou stále uvnitř prodávaného objektu a pokud jej někdo koupí, bude mu předložen soupis všech movitých věcí a je jen na něm, jak s majetkem naloží,“ popisuje mluvčí ÚZSVM Ležatka.

PRODÁVÁ STÁT

  • ÚZSVM se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
  • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi.
  • Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
  • Majetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.
  • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.