Lidovky.cz

Dýchavičné Číně hrozí zhoršení ratingu. S&P pochybuje o jejích reformách

Ekonomika

  17:15
PEKING - Ratingová agentura Standard & Poor’s ve čtvrtek zhoršila výhled úvěrového hodnocení Číny a Hongkongu ze stabilního na negativní. Signalizovala tím možnost zhoršení ratingových známek.

Ilustrační foto. foto: Yan ReneltMAFRA

Agentura poukázala na rostoucí nerovnováhu v čínské ekonomice a předpověděla, že vládní program ekonomických reforem bude postupovat pomaleji, než se dosud očekávalo.

S&P učinila vůči čínskému ratingu stejný krok jako konkurenční ratingová agentura Moody’s Investors Service. Ta počátkem března zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní a vysvětlila to nejistotou ohledně schopnosti čínských úřadů zavádět hospodářské reformy. K rozhodnutí Moody’s přispěla také rostoucí zadluženost čínské vlády.

Obří příliv? Čínské peníze netvoří v Česku ani půl procenta zahraničních investic

Samotné hodnocení úvěrové spolehlivosti Číny zůstává u S&P na vysoké úrovni AA minus. To je mnohem lepší známka, než jakou mají všechny ostatní rozvíjející se tržní ekonomiky i mnohé rozvinuté země, řekl agentuře Reuters londýnský analytik Sanjiv Shah ze společnosti Sun Global Investment. Hongkongu agentura potvrdila nejvyšší možný rating na stupni AAA.

Zprávu zřejmě nepřijmou vstřícně čínští státní činitelé, z nichž mnozí kritizovali předešlý krok Moody’s a označovali jej za nepodložený. Kurz jüanu na zahraničních trzích po zprávě mírně oslabil, později se ale stabilizoval. Oznámení agentury S&P přišlo po závěru dnešního obchodování na čínských burzách.

Co s přebytečnou výrobou?

Zahraniční i domácí investory stále více znervózňuje postupující zpomalování čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě. Pomalejší růst podkopává schopnost Pekingu uskutečnit slibované reformy, jako je řešení otázky špatných bankovních úvěrů nebo omezení přebytečných výrobních kapacit. Politici totiž mají obavy z vyvolání finanční krize či růstu nezaměstnanosti.

Čínské akcie zažily loni vlny silných propadů, z nichž se stále ještě zcela nevzpamatovaly. Kvůli poklesu jüanu odtékají rekordními tempy peníze z čínských investičních aktiv.

Čínská ekonomika loni zpomalila růst na 6,9 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za 25 let. Na letošní rok si vláda stanovila cíl udržet růst v rozmezí 6,5 až 7,0 procenta.

Si Ťin-pching a Miloš Zeman.
Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.