Lidovky.cz

Církev se soudí se státem o pivovar ve Vyškově, který byl krok od likvidace

Ekonomika

  6:00
VYŠKOV - Vlastnictví pivovaru Vyškov je v rukou soudu. Na základě žaloby Arcibiskupství olomouckého rozhodne, zda stát vrátí církvi majetek spojený ve Vyškově s výrobou piva. Anebo, zda je současný vlastník – ministerstvem zemědělství ovládaná společnost Jihomoravské pivovary – právoplatným majitelem.

Pivovar ve Vyškově. foto: ČTK

Roky trvající právní vakuum, které před pěti lety už přivedlo pivovar téměř k likvidaci, nekončí. Společnost Czech Beverage Industry Company podnikatele Jiřího Kopence, která se snaží už pět let vrátit vyškovskému pivu zašlou slávu, je tak stále od roku 2011 v pozici nájemníka.

Jedná se kromě Budějovického Budvaru o druhý pivovar, který je u nás stále v rukou státu. Na rozdíl od „rodinného stříbra“ – mnohonásobně většího Budvaru – by stát jinak Vyškov už dávno prodal.

Církev se hlásí o pivovary

Vyškovský pivovar, založený v 17. století olomouckým biskupem Karlem z Lichtenštejna a znárodněný v roce 1948, je podle tvrzení církve historický majetek Arcibiskupství olomouckého.

Spor o nemovitosti vyškovského pivovaru souvisí se sporem o areál bývalého arcibiskupského pivovaru v Kroměříži, který byl v roce 2008 podle mínění církve protiprávně převeden do rukou nejprve finanční společnosti, která jej obratem prodala další obchodní společnosti.

Gambrinus alias Patron si vylepšuje pověst. Na prodejích to ale nemusí být znát

Oba pivovary stát krátce před účinností zákona o velké privatizaci, který zablokoval jakékoliv odstátňování církevního majetku, převedl na ministerstvem zemědělství vlastněnou akciovou společnost Jihomoravské pivovary. Objekty v Kroměříži, kde se dnes už pivo nevaří, stihl stát ještě prodat, ale Vyškov zůstal ve správě ministerské akciovky. Pivovar postupně upadal do ztráty desítek milionů korun.

„Soudně tedy napadáme platnost tehdejšího převodu státního podniku s oběma pivovary na akciovou společnost a následného prodeje kroměřížského pivovaru,“ vyjádřil se pro LN mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Pivovar Vyškov v číslech.

Ministerstvo zemědělství jako akcionář Jihomoravských pivovarů (tedy vyškovského pivovaru -pozn. red.) na zaslané otázky do uzávěrky tohoto vydání nereagovalo.

Loni, kdy Arcibiskupství olomoucké o žalobě na určení vlastníka teprve uvažovalo, se vyjádřil tehdejší mluvčí resortu Hynek Jordán. „Dojde-li ke zrušení privatizace majetku vyškovského pivovaru do majetku Jihomoravských pivovarů, musí dojít následně k vydání majetku oprávněné osobě. Nebude-li na základě žaloby zrušena privatizace vyškovského pivovaru, následným řešením bude opět privatizace,“ uvedl tehdejší mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Sporů o majetek je více

Na jižní Moravě i v celém Česku zdaleka nejde o jediný spor církve se státem o vydání majetku. Například v Hradci Králové už soud dal za pravdu řádu benediktinů, kteří usilují o některé pozemky na Broumovsku. V Mikulově se řád piaristů zase soudně domáhá na základě restitučního zákona vrácení části tamního areálu gymnázia.

Církvím se postupně vrací minulým režimem zabraný majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun a kromě toho jim má být během 30 let postupně vyplaceno přibližně 59 miliard korun jako náhrada za majetek, který nemůže být z různých důvodů vrácen.

Čeští pivaři loni ‚přepili‘ rok 2014. Pivovary se ale radují hlavně z exportu

První ze státem nadále vlastněných pivovarů – národní podnik Budějovický Budvar – na prodej zatím není. Vláda o tom neuvažuje. Ještě za Nečasova kabinetu posuzovala advokátní kancelář Kříž a Bělina možnosti privatizace.

Jak zjistila právní analýza, prodej Budvaru naráží v první řadě na problém s přeměnou statusu z národního podniku na akciovku. Bez toho by nešlo Budvar privatizovat. Jenže právní ochrana značky Budweiser Budvar, o kterou se českobudějovický podnik soudí v některých zemích s americkým gigantem Anheuser Busch, je vázána právě na označení národního podniku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.