Lidovky.cz

Státní rozpočet má rekordní přebytek. Na konci roku může být vyrovnaný

Ekonomika

  16:39
PRAHA - Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci srpna na 81,2 miliardy korun z červencových 75,6 miliardy Kč. Jde o nejlepší srpnový výsledek od vzniku České republiky, uvedlo dnes ministerstvo financí. Za výsledkem rozpočtu stojí podle úřadu růst daňových příjmů.
Česká koruna.

Česká koruna. foto: Shutterstock

Podle analytiků jsou ovšem za lepším hospodařením z významné části nižší veřejné investice. Na celý rok je plánovaný schodek rozpočtu 70 miliard korun, podle ekonomů ale směřuje rozpočet na konci roku k vyrovnanému hospodaření.

„Ve světle dnešních čísel vidíme slušnou šanci na to, že schodek bude nakonec ještě nižší než námi předpokládaných 35 miliard Kč a může se přiblížit i vyrovnanému rozpočtovému hospodaření. Šance, že letošní rozpočet bude vyrovnaný či dokonce přebytkový, rozhodně není malá,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Státní kasa přetéká nejvíc v historii. Schodek by měl být letos nižší

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 43 miliard na 859,3 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 19,2 miliardy na 778,1 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 25,1 miliardy na 403,5 miliardy korun.

„Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za rostoucím výběrem všech daní stojí na prvním místě lépe fungující Finanční správa,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Výsledky jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) také důkazem vládní politiky zaměřené na růst příjmů domácností, zejména odpovídající růst mezd, platů a důchodů, sociálních dávek a politiky férového výběru daní.

Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy ovšem nelze zatím bez delší časové řady a detailnější analýzy tvrdit, že k historicky nejlepšímu plnění rozpočtu významněji přispívají zlepšené mechanismy výběru daní. „Je to možné, ale nikoli jisté,“ uvedl. Tvrzení ministra Babiše, že za rostoucím výběrem daní stojí na prvním místě lépe fungující Finanční správa, je podle Kovandy příliš smělé.

Hlavního ekonom UniCredit Bank Pavla Sobíška upozornil, že za růstem přebytku jsou dva faktory, a to příliv dalších peněz z EU a další výpadek investiční činnosti státu. Kapitálové výdaje jsou totiž po uplynutí dvou třetin letošního roku o 30 miliard korun nižší než byly loni. „Z dnešního pohledu se už nezdá úplně nerealistické, že zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku. Šlo by ovšem o nechtěný přebytek, vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby,“ uvedl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.