Lidovky.cz

Špatné divadlo, pak Tuzex. Dům v centru Prahy z 19. století je k mání za 400 milionů

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Státním prodejem roku měla být barokní perla Invalidovna, jenže tu nikdo nechtěl. Skutečným tahákem v nabídce majetkového úřadu je mohutný dům v ulici U Půjčovny stojící pár stovek metrů od pražského hlavního nádraží. Odpovídá tomu i vyvolávací cena: 390 milionů.

Pětipodlažní rohový dům byl v minulosti divadlem, sloužil i jako kancelřská a bytová budova. Stát jej nabízí za 390 mimionů korun. foto: ÚZSVM

Budova s omšelou fasádou, na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny pochází z poloviny 19. století a do její historie se zapsalo například málo úspěšné divadlo, aukční síň, sklady Tuzexu či úřednické kanceláře.

„V zásadě každý objekt v centrální poloze v Praze je zajímavý,“ podotýká Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR. Dům postavý v roce 1841, původně jako pobočka Stavovského divadla, komerční potenciál bezesporu má.

Romantika i byznys: stát prodává část pevnosti Josefov či renesanční zámek

V pěti podlažích je k dispozici šest a půl tisíce metrů čtverečních, které je možné využít pro podnikání. Nachází se tam mimo jiné patnáct bytů – z nich je třetina obsazená nájemníky. S tímto břemenem musí budoucí majitel počítat. Posledním velkým uživatelem budovy byl Úřad průmyslového vlastnictví.

„Jedná se o druhý největší prodej státní budovy v tomto roce po Invalidovně. V případě úspěšné aukce to tak bude letos náš největší prodej,“ uvádí Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Právě instituce s tímto trochu krkolomným názvem atraktivní dům prodává. Stará se o podobné případy, kdy majetek nechce město, obec nebo státní úřad. „Do klína“ mu padají také věci či nemovitosti soukromých majitelů, kteří umřou bez dědiců. Nebo propadnou státu po pachatelích trestných činů.

Nabídky na zmíněný dům je možné podávat do 7. října a vyvolávací cena je 390 milionů.

Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny v centru Prahy (na snímku...
Pětipodlažní rohový dům byl v minulosti divadlem, sloužil i jako kancelřská a...

Pro srovnání: za pražskou Invalidovnu stát žádal bezmála 638 milionů korun, jenže na ceněný historický objekt nikdo neposlal nabídku. V případě budovy v ulici U půjčovny by měla být situace odlišná. Kromě bytů má dům i administrativní část – tedy kancelářské prostory – a velký sál využitelný například pro konference nebo firemní školení.

STÁT PRODÁVÁ

  • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
  • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi. Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
  • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.

Problém by nemuselo být ani místo pro auta, což je v centrální Praze věc obecně špatně řešitelná. „K objektu ve vnitrobloku náleží parcela č. 110 o výměře 699 metrů čtverečních, která by mohla po stavebních úpravách sloužit jako parkoviště,“ popisuje ÚZSVM jeden z detailů na svých webových stránkách.

Pokud přijde na budovu více než jedna nabídka, bude se konat aukce. Zájemci budou přihazovat od nejvyšší podané nabídky. Jde o praxi v případě takto atraktivních prodejů.

Zatím není jasné, kolik nabídek na dům dorazilo, do otvírání obálek jde o tajnou informaci. Stejně tak neexistuje žádný odborný odhad, na kolik můžou vyjít úpravy objektu, aby byl použitelný pro komerční účely.

„To není určeno, samozřejmě záleží na budoucím způsobu využití budovy,“ doplňuje mluvčí ÚZSVM Ležatka.

Letos má úřad smělý plán – překonat loňský rekordní rok, v němž si zejména za prodej majetku připsal příjmy ve výši 1,93 miliardy. Nejvíce k tomu přispěl prodej areálu na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun.

Dosažení původního plánu ale bude velmi složité, protože se zřejmě nepodaří prodat Invalidovnu.

DIVADLO, TUZEX, ZASTAVÁRNA

  • Budova na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny vznikla na popud tehdejšího ředitele Stavovského divadla Augusta Stögera, který se rozhodl postavit novou budovu pro reduty a bály podle plánů Jana Jindřicha Frenzela.
  • Zahajovací reduta se konala 24. ledna 1841. Sál měl rozměry 29x19 m, hlediště mělo 19 lóží a 2 galerie. Kapacita byla 232 sedících a 700 stojících diváků. Divadlo nebylo příliš navštěvováno, kvalita jeho produkcí klesala. Poslední představení se konalo 2. dubna 1846.
  • Následně budovu koupil stát, který ji přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu.
  • V novodobé historii tam sídlila celá řada podniků či úřadů a také sklad a kanceláře Tuzexu.
  • Posledním uživatelem byl Úřad průmyslového vlastnictví.

Zdroj: ÚZSVM

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.