Lidovky.cz

Finta na vyplacení ‚zakázaných‘ odměn. ČEZ je šéfům rozdal přes dceřinou firmu

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Když v červnu 2015 zkusilo vedení ČEZ prosadit výplaty podílu na zisku pro představenstvo a dozorčí radu, u ministerstva financí tvrdě narazilo. Tehdejší šéf resortu Andrej Babiš argumentoval klesající hospodářskou kondicí firmy. ČEZ však nalezl způsob, jak obejít vůli hlavního akcionáře a část nejužšího vedení přece odměnit.

Mezi odměněnými je i šéf skupiny Daniel Beneš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Tantiémy ve výši přes 22 milionů korun rozděluje dceřiná firma ČEZ. Jde o Severočeské doly. Mezi odměněnými je i generální ředitel Daniel Beneš a šéf financí Martin Novák.

„Severočeské doly nejsou plně integrovanou firmou ve Skupině ČEZ. I systém odměňování je samostatný,“ hájí postup Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ. Ministerstvo to ale myslelo jinak. „Vedení ČEZ mělo zrušit tantiémy plošně,“ napsal LN Babiš.

ČTĚTE TAKÉ:

Severočeské doly (SD) jsou jednou z více než dvaceti dceřiných společností Skupiny ČEZ. Mezi svými sestrami ale vyniká. „Kromě Severočeských dolů nejsou tantiémy vypláceny v žádné další dceřiné společnosti ČEZ,“ napsal LN mluvčí polostátní firmy Ladislav Kříž.

Dozorčí rada a představenstvo SD si podle mluvčího odměny zasluhují z několika důvodů. Firma úspěšně překročila plán provozního zisku za rok 2016, meziročně navýšila čistý zisk a jedinému akcionáři – mateřské společnosti ČEZ – vyplatila dividendu v požadované výši.

V plnění podmínek ale nejsou doly samy, podobně se vyznamenala například i firma ČEZ Distribuce. Přímé odpovědi na otázku, proč se pak jinde tantiémy nevyplácejí, se Kříž vyhnul. Argumentuje tím, že SD si uchovaly vysokou autonomii a systém odměňování v nich běží samostatně.

Dceřiná firma ČEZ dostala tvrdý trest za nekalé obchody s uhlím

Odměny přesahující 22 milionů korun jsou v SD pravidlem. „Výše vyplácených tantiém je stejná pět let,“ dodal Kříž. Sumu si letos rozdělí 19 osob. Klíčem pro výpočet částek jsou odpracované měsíce a pracovní zařazení. Konkrétní výši odměn pro jednotlivce společnost nesdělila.

Na milionové odměny bylo v minulosti zvyklé i představenstvo a dozorčí rada mateřské společnosti ČEZ. Tantiémy jim byly pravidelně vypláceny od roku 2001. To ale zatrhlo rozhodnutí ministerstva financí.

Jeden může, druhý ne

Konec tantiém přinesla valná hromada v červnu 2015. Tehdy ČEZ navrhoval schválit tantiémy ve výši 25,5 milionu korun. Ministerstvo financí jakožto zástupce většinového akcionáře, tedy státu, nesouhlasilo.

„U ČEZ jsou horší výsledky, než byly. A máme státní firmy, které mají lepší výsledky a mají nárůst, jako je Čepro. Tam jsme tantiémy nedávali, tak nevidím důvod, proč bychom měli dávat tantiémy v ČEZ,“ vysvětlil před dvěma lety tehdejší ministr financí Andrej Babiš.

Budova ČEZ

Zdálo se, že energetický gigant rozhodnutí přijal s pokorou. Odměny pro představenstvo a dozorčí radu ČEZ už nenavrhoval. „V uplynulých dvou letech ministerstvo financí nebylo pro výplatu tantiém, a tedy k ní nedošlo. Vycházeli jsme z postoje hlavního akcionáře,“ uvádí Kříž.

Tah Severočeskými doly mohl ČEZ uplatnit, protože ministerstvo financí má prostřednictvím většiny akcií vliv pouze na mateřskou společnost. „Dceřiné společnosti skupiny ČEZ jsou bez jakéhokoliv vlivu ministerstva financí,“ řekl LN Ondřej Landa, náměstek resortu.

Jinými slovy, přestože ČEZ vlastní v Severočeských dolech všechny akcie a firmu ovládá, stát tam na něj už nemůže. „Pokud se tam ČEZ rozhodl tantiémy vyplatit, udělal to a v podstatě nemusí nikomu skládat účty,“ dodal Ondřej Landa.

ČEZ se rozrůstá. V Německu koupil a rozjel 14 větrných turbín

Politicky je vyplácení tantiém přes dceru citlivé, ale formálně jim nelze nic vytknout. „Ministerstvo financí, které mělo a má člena v dozorčí radě Severočeských dolů, se nikdy nevyjádřilo, že by dlouholetá výplata tantiém neměla pokračovat,“ dodal Kříž.

Jiný pohled na věc má Babiš, který jako bývalý ministr financí výplatu tantiém zarazil. „Vedení ČEZ mělo zrušit tantiémy plošně. Jak je ale známo, po mém vyhazovu ovládl ČEZ vládu stejně jako za dřívějších časů,“ naráží Babiš na červnové usnesení kabinetu, kterým ministerský sbor dobrovolně odevzdal vedení ČEZ kontrolu nad setkáním akcionářů.

Milionové odměny pro vedení kritizuje i minoritní akcionář Michal Šnobr. „Svým způsobem je to podvod na stát jako hlavního akcionáře, který opakovaně vzhledem k výkonům představenstva společnosti odmítl tantiémy vyplatit,“ řekl LN Šnobr.

Překvapený ministr

Je to už druhý příklad toho, jak energetický holding zvládá formálně čistými metodami prosadit svoji vůli.

Prvním byla zmíněná valná hromada firmy, před níž ministrům předložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) usnesení se zdánlivě nevinným odstavcem. Část kabinetu vůbec nevěděla, o čem hlasuje. Výsledkem však bylo, že usnesení zavázalo zástupce ministerstva hlasovat podle vůle představenstva ČEZ. Kvůli usnesení nesmělo ministerstvo podávat na valné hromadě žádné protinávrhy. Setkání akcionářů tak proběhlo přesně podle scénáře, který vedení firmy předem narýsovalo.

„Bylo to velké překvapení, nikdo nás o tom předem neinformoval,“ řekl tehdy k usnesení ministr financí Ivan Pilný (ANO) „Na základních věcech jsme se už předem domluvili, takže to na mě působilo dojmem, že se někdo snaží dohodu pevně zakódovat,“ dodal Pilný.

Co se takto „pevně zakódovalo“, je změna dozorčí rady, v níž drží většinu ČSSD s odboráři. A je to právě dozorčí rada, která může případně odvolávat představenstvo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.