Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Topolánek couvá z výroku o cestě do pekel

USA

  11:24
Projev Mirka Topolánka v Evropském parlamentu, ve kterém tvrdě kritizoval opatření USA pro boj s krizí, vyděsil diplomaty po celém světě. Na jeho výroky reagoval v dnešních Financial Times i Barack Obama. Topolánek proto zatáhl za záchranou brzdu a v Timesech se snaží svůj postoj obhájit. "Věřím, že nemusím zdůrazňovat, že Česká republika má Spojené státy za dlouhodobého spojence," napsal Topolánek.

Český premiér prý chápe odlišnosti mezi evropskou a americkou ekonomikou, a proto i záchranné balíčky musí být odlišné. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Topolánek ve středečním projevu řekl, že obrovské finanční injekce do hospodářství jsou cestou do pekel, přičemž zároveň představují opakování chyb z krize ve 30. letech minulého století. V Evropské unii podle něj dokonce kvůli některým opatřením USA zavládlo "zděšení".

Premiérova slova dlouho nezůstala bez odezvy. Nepřímo na ně reagoval i Barack Obama v rozhovoru pro Financial Times, když řekl, že by svět měl potlačit svou nechuť k utrácení. Mirek Topolánek proto pro dnešní vydání listu The Times napsal komentář, kde svá prohlášení mírní. "Očekával jsem, že má slova nezůstanou bez odezvy. Ale neočekávám, že toto legitimní varování, které mi přišlo tak přirozené, jako upozornit přítele, který jde po nerovné cestě, že může zakopnout, bude principiálně zamítnuto a vysvětleno jako kritika americké administrativy," napsal premiér.

Topolánek ale neustoupil od kritiky permanentní akce, o které mluví americký ministr financí Timothy Geithner. "Jakkoli kvalitní lék, který je podáván v nadměrné míře může být zhoubný a pokud se užívá trvale, vyvolá nezdravou závislost," vysvětluje Topolánek dále svůj postoj k nepřetržitému nalévání financí do ekonomiky.

Uznávám, že americká ekonomika se od evropské liší

Český premiér prý chápe odlišnosti mezi evropskou a americkou ekonomikou, a proto i záchranné balíčky musí být odlišné. Připomněl, že silný sociální systém pracuje v EU jako automatický stabilizátor, který brání prudkému poklesu spotřebitelské poptávky. "To znamená, že Evropa nepotřebuje tak rozsáhlé fiskální stimuly jako USA, které nemají podobný systém sociální podpory," píše Topolánek v Timesech. Dále také připomněl, že státy Evropské unie jsou zavázány Paktem růstu a stability, který omezuje velikost národního zadlužení. 

Přestože Topolánek svým středečním projevem tlumočil názor části EU, jeho slova vyvolala především diplomatickou bouři. "I když s (Topolánkem) hodně členských států může v principu souhlasit, nikdo z nich by to neřekl těmito slovy," popisuje na webu EUObserver editorka Honor Mahonyová. Zahraniční deníky také neopomněli připomenout, že vztahy Topolánka k americké administrativě značně ochladly po přehodnocení postoje k radarové základně na území ČR.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!