Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Třetinová sádra pro OSVČ? Šéf odborů říká nesmysly, míní experti

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Šéf odborářů Josef Středula v pondělí kritizoval nízké odvody OSVČ na zdravotní pojištění. Podle něj by měli za třetinové platby dostat třetinovou zdravotní péči. „Výroky považuje Hospodářská komora za neopodstatněné a zbytečné,“ tvrdí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle exministra zdravotnictví Martina Holcáta se ale odvody u OSVČ měly zvýšit už dávno.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula foto: ČTK

„Jestliže někdo platí třetinu toho, co ostatní, tak by normální logické vysvětlení mělo být, že dostane asi jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně, a tak se to neděje,“ řekl podle iDnes.cz předseda odborové centrály ČMKOS Středula.

Server Lidovky.cz se zeptal politiků a osobností v prostředí byznysu, co říkají na výroky odborářského bose Středuly a zdali by se měly zvýšit odvody OSVČ na zdravotní pojištění.

Jiří Dolejš (KSČM)

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM
“Výrok je to nešťastný - OSVČ platí odvody dle zákona, nelze jim tedy upírat ošetření. Úprava odvodu je téma. Dodejme však, že na rozdíl od zaměstnanců živnostníci neznají placenou dovolenou či nemocenskou. Ta animozita k OSVČ není objektivní.“

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky
“Výroky předsedy Středuly k výši odvodů na zdravotní pojištění OSVČ považuje Hospodářská komora za neopodstatněné a zbytečné. I proto jsme sestavili žebříček 10 omylů šéfa odborů, ve kterých upozorňujeme na specifika OSVČ, kteří musí práci nejen odvést, ale i získat, musí si platit své dovolené, přesčasy, cestovní náhrady anebo vzdělávání. Uvědomujeme si, že systém zdravotní péče založený na zdravotním pojistném má řadu nedostatků a musí zde dojít ke změnám, nicméně v daném okamžiku musíme i nadále trvat na tom, aby byly podmínky pro OSVČ zachovány.“

Martin Holcát, exministr zdravotnictví

Martin Holcát, exministr zdravotnictví
“Má odpověď bude velmi stručná. Jednoznačně ano! Už to mělo být dávno.“

Karel Havlíček, podnikatel a předseda představenstva AMSP ČR

Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
“Velmi nešťastné tvrzení, navíc ekonomicky chybné. Pokud porovnám případy pracovní neschopnosti s odvody, tak je to zcela zřejmé. Zatímco z pohledu zaměstnanců je každoročně uznaných v režimu onemocnění 25 procent z celkového počtu pracovníků, tak u OSVČ jsou to necelá 4 procenta. Ale možná se nás budou odbory snažit přesvědčit, že se živnostníci rodí zdravější… Dál nepotřebuji žádného finančního čaroděje, abych si trojčlenkou dopočítal efektivitu odvodů a výdajů na zdravotní péči.

Zvýšení odvodu OSVČ na zdravotní pojištění nyní vůbec nepřipadá do úvahu. Třetina z OSVČ jsou totiž lidé, kteří ještě pracují jako zaměstnanci, přesně se jedná o 290 tisíc osob, jinými slovy tito platí jako zaměstnanci a často i jako podnikatelé. Za další je třeba natvrdo říci, že do doby, dokud zdravotní pojišťovny nepřesvědčí, že dokáží hospodárně nakládat s prostředky, tak jakékoliv zvyšování odvodů je zbytečné úsilí. Přestaňme žít v iluzích, že zvýšením odvodů pomůžeme našemu zdravotnictví. V mnoha případech akorát prodloužíme agónii těch, kteří naše prostředky spravují.“

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Miroslav Kalousek, exministr financí (TOP 09)
„To přirovnání s třetinou je naprosto nesmyslné. Jakou část by potom pan předseda Středula chtěl přisoudit státním pojištěncům, kterých je koneckonců v tomto státě většina? Je to asi 60 procent. Těm by nechal dát pětinu sádry nebo pětinu chlopně? To je naprosto absurdní výrok.

Nesouhlasím s navýšením odvodů za účelem zdravotního pojištění pro OSVČ, protože podíváme-li se na míru nemocnosti, tak oni neplatí málo - vzhledem k tomu, kolik stůňou. V kombinaci s dalšími zátěžemi, které chce vláda vrhat na OSVČ, by to byla další neúměrná zátěž. Chápu, že předseda odborů se vrhá především na tuto oběť, protože pro předsedu odborů jsou důležitější zaměstnanci a nezaměstnanci a OSVČ má jako cizorodé těleso, které do té společnosti nepatří, protože nepodléhá odborářskému vlivu. Pan Středula by si neměl z OSVČ dělat rukojmí, aby zvýšil svou popularitu.“

Robert Vlach, provozovatel portálu Na volné noze
“Stejně by mohli přece argumentovat podnikatelé, kteří odvádějí vzhledem ke svým příjmům mnohonásobně vyšší pojistné než zaměstnanci. Má platit podnikatel za stejnou službu výrazně vyšší cenu jen proto, že pobírá vyšší příjmy? Samozřejmě že ne, jenomže pojistné je postaveno jako daň. V tomto kontextu chápu výrok pana Středuly jako apel na vyšší zdanění OSVČ.

Protože odvody zdravotního pojištění jsou de facto skrytou daní, měli bychom se spíše ptát, zda-li je rozumné zvyšovat daňové zatížení OSVČ. V čím je to zájmu? Opravdu chceme tlačit tyto nezávislé, soběstačné lidi k hranici, za níž již nebude jejich podnikání dlouhodobě udržitelné a ziskové? Jistěže ne. Je v zájmu celé společnosti, aby podnikaví lidé měli pro svou činnost co nejlepší podmínky a nekončili v osobních bankrotech a na pracovních úřadech. Tito lidé tvoří základ každé svobodné prosperující společnosti. Budeme-li jim házet klacky pod nohy, doplatíme na to všichni, včetně pana Středuly.“

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...