Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Týden na trzích: Záplava pozitivních makrodat a na závěr srdečné pozdravy z Dubaje

USA

  23:11
Týden, který přinesl řadu kladných makroekonomických zpráv , byl charakteristický nižšími objemy obchodů, svátkem Dne díkuvzdání v USA a na závěr oznámením o problémech s financováním Dubajského regionu.

Týden na trzích foto: Shutterstock

Ze začátku týdne byly trhy podpořeny výrazně lepšími zprávami o prodeji exitujících domů a také o růstu výrobního a terciárního sektoru v USA. Indexy v Evropě posilovaly nejvíce za poledních 5 týdnů a Spojené státy nezůstaly pozadu. Nicméně objem obchodů dával důvod k opatrnosti stejně jako fakt, že výrazně narostl objem obchodů s opcemi spekulujícími na růst volatility indexu S&P500, zřejmě při zajišťování proti propadu akcií.

Úterý bylo spíše ve znamení technického obchodování, kdy byly pondělní zisky vybírány, aby se trhy obrátily zpět vzhůru po uveřejnění lepších indexů ifo, ale v závěru došlo na realizace zisků a umazávání intradenních přírůstků na indexech. Mezi největší hybatele trhu patřily zejména společnosti z oblasti financí a komodit, ale obchodní aktivita investorů zůstávala nízká. Středeční záplava makrodat, která překonala očekávání analytiků, sice pomohla trhům k růstu, ale blížící se Den díkuvzdání v USA už nedával příliš šancí, že by se objemy nějak razantně zvyšovaly. Z první poloviny týdne stojí určitě za zmínku zpráva o zahájení šetření ve společnostech ČEZ a J&T pro podezření z chování potlačujícícího konkurenční prostředí, na které akcie energetického giganta reagovaly poklesem.

Zajímavé překvapení si na sváteční den v USA připravili dubajští šejkové, když zažádali o odklad splátek dluhu státního holdingu Dubai World ve výši 59 miliard dolarů. Po předchozím oznámení snahy o pouhé přestrukturování dluhu vyvolala tato zpráva na čtvrtečním trhu mírnou paniku, kdy evropské trhy klesaly v průměru o více než tři procenta v obavách o dopad na věřitele zejména z řad bankovních domů, které patřily mezi leadery v poklesech. Výrazně také klesaly společnosti, kde mají dubajské holdingy podíly – například Londýnská burza, jejímž největším akcionářem je Borse Dubai či EADS. Jednalo se o největší intradenní propad na trzích za posledních 7 měsíců.

V současné atmosféře, kdy akcie mají za sebou osmiměsíční rally a i přes řadu ukazatelů indikujících ozdravování ekonomiky se řada investorů začínala ptát, zda je takový optimismus opodstatněný, zapůsobila podobná zpráva lavinovým efektem. Snaha prodejců pokračovat se projevila i v pátek, kdy evropské trhy otevíraly téměř dvě procenta v mínusu, ale tato bilance dlouho nevydržela – očividně byl čtvrteční pokles i negativní otevření dnes ráno dostatečný motiv pro mnoho kupců, kteří ještě během dopoledne dostali indexy zpět k nule. Vzhledem k úrovni futures na US indexy v poledních hodinách se zdá, že reakce trhů při dnešním zkráceném obchodování v USA by nemusela být prudká a dle mého názoru by mohla odpovídat vývoji na trzích zbytku světa z minulého dne.

Kromě reakcí na vývoj v Dubaji nás příští týden čekají také zajímavá makrodata, v USA index ISM a údaje o zaměstnanosti, v Evropě bude zřejmě nejdůležitější index spotřebitelských cen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!