Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

TYLEČEK: Komodity se nadechují k vyšším výkonům

Ekonomika

  0:01
V minulém roce neštěkl po komoditách ani pes. Jejich ceny v lepších případech stagnovaly, v těch horších pak zaznamenávaly dramatické poklesy. Dění na akciových trzích bylo jinou kávou. Kdo měl volné prostředky, očividně je dal do akcií, protože růstu akciových indexů v řádu desítek procent nebylo dosaženo mávnutím kouzelného proutku.
Akcie,  ilustrační foto.

Akcie, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ještě na přelomu roku komoditní býky aby pohledal. Například zlato po pádu o 28 %, nejhorším od roku 1981, se zdálo jako přední kandidát na odpis při očekávání rostoucí ekonomiky. Dobrým příkladem je také pokles cen kukuřice o 40 %, nejvyšší od šedesátých let, následkem rekordní světové produkce. Do třetice v minulém roce vyvrcholil tříletý pokles cen kávy, která v tomto období ztratila 2/3 ceny hlavně vlivem rekordní produkce v Brazílii.

Na konci února je situace o poznání více pozitivní. Od počátku roku roste naprostá většina komodit, například zemní plyn a káva o více než 50 %. Za zaznamenání stojí také návrat zlata a stříbra, které už od počátku roku rostou v pořadí o 10 % a 12 %. Na druhou stranu akciím se letos příliš nedaří. Ne snad že by přímo padaly, ale odmítají růst na stále nové a nové historické rekordy, jak si v posledních měsících investoři zvykli.

Čtěte také:

Za změnami na finančních trzích musíme hledat ústup americké centrální banky Fed od kvantitativního uvolňování. Tento scénář nabral obrysy před Vánoci, kdy bylo poprvé od počátku krize oznámeno snížení objemu likvidity, kterou americká centrální banka pumpuje na trhy. Na konci ledna přišlo další kolo a zatím se všichni tváří, že na podzim bude kvantitativní uvolňování minulostí.

Nové peníze patřily mezi hlavní tahouny finančních aktiv. Až do roku 2011 proudily souběžně do komodit i akcií. Jakmile však začalo být jasné, že s oživení není něco v pořádku, komodity, které jsou závislé na reálné poptávce z ekonomik, začaly ztrácet na akcie, které lépe prodávají budoucí vzdušné zámky. Rozdíl ve výkonu cen akcií a komodit pak vyvrcholil v minulém roce.

Aktuální růsty na komoditních trzích nejdou důsledkem zvýšené poptávky ekonomik, našli jsme pouze určitou stabilizaci. Komodity se špatnými fundamenty, například průmyslové kovy, stále ztrácí i v tomto roce. Přehnané růsty na některých komoditách jsou paradoxně důsledkem poklesu likvidity. Ta přestala proudit do předražených akcií s omezeným potenciálem a hledá si "slabé kusy" na jiných finančních aktivech. Stačí malý problém, na který by komodita za normálních okolností zareagovala nízkým nárůstem a likvidita ziskuchtivých investorů růsty násobí - viz extrémní nárůsty kávy a zemního plynu.

Pokud budou světové akciové indexy nadále odmítat vytvářet nové rekordy jako na běžícím pásu, sázka na některé komodity by se mohla alespoň krátkodobě vyplatit. Finanční trhy jsou propojené nádoby. Nic se neděje izolovaně. Likvidita si hledá svůj zisk a komodity donedávna decimované poklesy se zdají být vhodným cílem.

Autor: