Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Uberte bohatým městům, žádá Kalousek

Ekonomika

  15:01
PRAHA - Daňové příjmy čtyř největších českých měst by měly od roku 2013 klesnout celkem o 4,9 miliardy korun. Počítá s tím návrh novely rozpočtového určení daní, který připravil ministr financí Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek přijíždí na jednání K9 foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Cílem je snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele z nynějšího 4,5násobku na trojnásobek," zdůraznil Kalousek.

Výnos ze sdílených daní (daň z příjmu fyzických osob, daň z příjmu firem, a také daň z přidané hodnoty) se dělí mezi jednotlivá města nerovnoměrně, v závislosti na počtu obyvatel a rozloze. Zatímco na obyvatele Prahy připadne 31 700 korun, občan Děčína se musí spokojit s 9600 korunami.

INFOGRAFIKA:


Důvodem takových rozdílů je zejména skutečnost, že velká města zajišťují služby pro celé regiony, Praha pak celostátně. Zástupci malých měst si ale dlouhodobě stěžují na údajně nespravedlivé přerozdělování. Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že rozdíly ve vyspělých evropských zemích jsou menší, nejbohatší města inkasují ze společných daní pouze zhruba 2,5 až třikrát více.

OTÁZKA LN:

Bude nový model spravedlivější?

Bohuslav Svoboda,
primátor Prahy 
Nejenže však ministerstvo nevyhovělo naší žádosti o podrobnější diskusi, ale naopak navrhlo šokující ztrátu pět miliard ročně. Nemohu souhlasit s tvrzením ministra Kalouska, že by Praha byla dosud na úkor ostatních obcí přeplácena, ve prospěch metropole ostatně hovoří i speciální komplexní analýza VŠE v Praze, kterou zadalo samo ministerstvo. Praha za těchto podmínek nesouhlasí se snížením diference v daňových příjmech na obyvatele v rámci ČR a zásadně nesouhlasí se snižováním této diference na vrub podílu Prahy.

Petr Vychodil,
starosta města Králův Dvůr
Změnu systému přerozdělování samozřejmě vítám. Máme sedm tisíc obyvatel a více peněz z výběru daní nám pomůže zastavit snižování daňové výtěžnosti, kterému čelíme poslední dva roky. Propadu jsme se vyhnuli pouze díky zvýšení daně z nemovitosti, navíc jsme museli zvednout i její místní koeficient. Žádný systém přerozdělování nikdy nebude dokonalý či spravedlivý, protože každá obec bude mít na věc jiný pohled. My jsme částečně satelitem Prahy, kde má spousta našich obyvatel práci i trvalé bydliště. Jejich daně jdou tam, ale oni využívají infrastrukturu tady. Bojovat s tím můžeme pouze tím, že jsme zavedli povinnost trvalého pobytu pro zařazení dětí do mateřské školky.

Petr Bartoň,
ekonom, VŠE
V Česku máme jeden z nejcentralizovanějších modelů místních daní. Systém, kdy obce dostanou výtěžek z nějaké daně, aniž by mohly ovlivnit její výši, je jen taková hra na samosprávu. Navíc rozdělovat peníze podle počtu obyvatel je jako vybírat si košili podle počtu rukávů. Každá obec je jiná, a k tomu je efektivní (a ve světě běžné) určit si sazbu nějaké reálné místní daně a zatraktivnit se tak. Systém bude vždy nespravedlivý, dokud může samospráva ovlivňovat maximálně poplatky za psy. Nebudeme mít šanci vyřešit místní nezaměstnanost, a v malých obcích zbydou jen víkendové chaty.

Jan Nevyhoštěný - LN

Kalousek proto navrhuje, aby celkem 6241 obcí dostalo v novém systému navíc 13,5 miliardy korun. Naopak čtyři největší města – Praha, Brno, Ostrava a Plzeň – přijdou dohromady o 4,9 miliardy korun. Zatímco zástupce krajských měst chce ministr o plánu informovat v polovině června, s primátory největších čtyř měst se již sešel. Ti s jeho návrhem nesouhlasili.

"Návrh vůbec nezohledňuje specifické historické postavení měst a především nereflektuje na skutečné výdajové potřeby," uvedl včera pražský primátor Bohuslav Svoboda. Jeho ostravský protějšek Petr Kajnar zdůraznil, že v těchto městech žije 20 procent lidí, je v nich zaměstnáno 30 procent ekonomicky aktivních občanů, a reprezentují 40 procent ekonomické aktivity země.

"Když ostatním přidáte, z hlediska rozvoje ekonomiky to nemá takový význam, jako když podpoříte velká města," řekl Kajnar. Primátor Plzně Martin Baxa upozornil, že zásah do daňových příjmů by mohl poškodit hospodaření měst. "Znamenalo by to velký zásah do investičních akcí. Na řadu těchto akcí máme úvěry od Evropské investiční banky, které jsou navázány na dlouhodobý model financování.

V případě výpadku daňových příjmů bychom museli přistoupit i k omezení služeb, které občanům poskytujeme," uvedl Baxa. Podle vyjádření primátorů by města mohla zdražovat městskou hromadnou dopravu, rušit některé dopravní linky, nebo omezovat provoz divadel a jiných městských kulturních zařízení.

Ke zmírnění dopadů výpadku daňových příjmů mají městům přispět státní dotace, které budou vypláceny v průběhu čtyř let. Rok od roku se přitom budou zmenšovat. V prvních čtyřech letech po případném zavedení novely by podle Kalouskova plánu přišla čtyři největší města celkem o 19,6 miliardy korun, na mimořádných náhradách by ale inkasovala 10,9 miliardy korun.

Návrh novely zákona by měl jít do připomínkového řízení do konce června. Kalousek očekává, že se kolem něj rozproudí diskuse. Hlavní slovo podle něj nebudou mít zástupci měst, nýbrž politici. S účinností novely počítá ministr od ledna 2013.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!