Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Unie nehodlá Řecko zachraňovat, kolosální státní bankrot se blíží

Ekonomika

  12:18aktualizováno  14:18
LONDÝN - Evropská unie nepomůže se záchranou Řecka, které se potýká s vážnými finančními problémy. V rozhovoru s italským listem Il Sole 24 Ore to řekl člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Jürgen Stark. Řecko má vysoké dluhy a ocitlo se na pokraji státního bankrotu. Do řecké metropole dnes zamíří delegace Evropské unie, aby situaci posoudila na místě.

Řecká vlajka foto: Shutterstock

"Trhy klamou samy sebe, když si myslí, že ostatní členské státy jednou sáhnou na peněženky, aby Řecko zachránily," řekl Stark. Řecko prý v posledních letech své veřejné finance neuhlídalo a neudělalo nic proto, aby zvýšilo svou konkurenční schopnost.

Více o tématu zde:


Na Starkova slova okamžitě reagoval kurz eura. Jakmile zprávu italských novin přetiskla agentura Reuters, jednotná evropská měna prudce oslabila a vůči dolaru se dostala na 1,4290 USD. Než se Starkův komentář dostal do agentur, euro se prodávalo za více než 1,43 USD.

Ještě horší než zlé odhady
Evropskou komisi i ECB v uplynulých dnech zneklidnily zprávy, že rozpočtových schodek Řecka loni výrazně překročil již tak velmi špatné odhady. Řecký internetový server Ta Nea uvedl, že deficit v roce 2009 by mohl dosáhnout až 14,5 procenta hrubého domácího produktu. Vláda ještě v listopadu hovořila o 12,7 procenta HDP.

"Jsem přesvědčen, že kdyby bylo opravdu potřeba pomoci, tak se jim pomoci dostane," reagoval na Starkova slova ekonom finančního ústavu RBS Jacques Cailloux. "Pro eurozónu je toho v sázce až moc," dodal. Spouštěcím prvkem je podle něj moment, kdy se objeví nákaza v periferních zemích a hrozí, že se přenese i na klíčové země eurozóny. "Pokud by hrozila krize nákazy, která by ohrožovala eurozónu nebo její periferii, pak by ECB měla právo
intervenovat," řekl ekonom.

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu v reakci na Starkova slova zopakoval, že jeho země žádnou pomoc zvenčí nepotřebuje. "My takovou přímočarost opravdu nepotřebujeme. Nečekáme, že nás bude někdo zachraňovat. Myslím, že je jasné, že děláme to, co je třeba dělat, abychom snížili deficit a měli nad veřejným zadlužením kontrolu," řekl ministr agentuře Bloomberg.

V Evropské unii platí pravidlo, že rozpočtový schodek by neměl překročit tři procenta HDP, jinak se země vystavuje citelným sankcím. Situací Řecka se bude zabývat mimořádný summit EU, který na 11. února svolal unijní prezident Herman Van Rompuy. Jednat o ní poté budou i ministři financí eurozóny, a to 15. února.

"Smlouvy (o evropském společenství) počítají s klauzulí, která žádnou záchranu (ostatních členských zemí) nepředpokládá," pokračoval Stark. "A pravidla je třeba dodržovat," dodal.

Řecku už nikdo nepůjčí
Všechny tři hlavní ratingové agentury už v prosinci snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka a nevyloučily, že rating ještě sníží. Řecko je nejzadluženějším členem eurozóny a snížení ratingu jeho situaci ještě zhoršilo, neboť se zemi zvyšují náklady na obsluhu dluhů.

Investoři teď mají obavy, za jakých podmínek si Řecko bude moci na finančních trzích brát nové úvěry. Agentura Moody's Investors Service ale poznamenala, že Řecko je skutečné krizi dost vzdáleno a rizika, jimž čelí, jsou spíše dlouhodobá. V nejbližší době by Řecku žádné vážnější problémy hrozit neměly, poznamenala Moody's.

Autor: