Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Unikly dokumenty o daňových rájích. Zmiňují politiky a byznysmeny, skandál míří i do Česka

Vladimír Putin

  21:47aktualizováno  4. dubna 12:31
LONDÝN - Více než 11,5 milionu tajných dokumentů a 2,6 terabytů dat z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca děsí světové lídry, špičky fotbalového světa či exponenty organizovaného zločinu. Strach ale nyní zasahuje i Českou republiku (ČR), protože k tuzemským klientům dosud neznámé firmy se vztahuje na 250 tisíc tzv. panamských dokumentů.

Ilustrační foto: Euro. foto: Shutterstock

Mosack Fonseca je totiž čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových struktur. Tedy propracovaných systémů, jak se vyhýbat placení daní, skrývat nelegálně získané peníze či alespoň zakrývat skutečné vlastníky firem.

„Finanční analytický útvar Ministerstva financí z důvodu povinnosti mlčenlivosti nijak nepotvrzuje ani nevyvrací kauzy, které mohou být předmětem jeho šetření. Informace médií o zmiňovaných dokumentech FAÚ samozřejmě zaznamenal a hodnotit situaci, respektive mediální články mu nepřísluší,” uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová na dotaz serveru Lidovky.cz, jak situaci hodnotí. „Pokud by FAÚ takovými dokumenty disponoval, zcela jistě by v souladu se zákonem proti praní peněz pečlivě analyzoval jejich obsah, a to v rozsahu oprávnění, které FAÚ má. Případné šetření by bylo zaměřeno především na možnou legalizaci výnosů z trestné činnosti a potřebu detekce trestné činnosti, která takové legalizaci předcházela,” dodala Štěpanyová.

V síti Mezinárodního konsorcia pro investigativní žurnalistiku, které proslulo třeba kauzou SwissLeaks, jež odhalovala tajná švýcarská konta státníků či celebrit, uvízlo tentokrát 12 současných či bývalých světových státníků včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, řada významných byznysmenů či sportovních celebrit. Například lidem z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina pomohla panamská firma ukrýt na dvě miliardy dolarů. Materiály hovoří také o offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

V Itálii řeší daňové úniky ve fotbale. Jedním z podezřelých je i Jankulovski

Platí však totéž, co v případě SwissLeaks – mít účet ve švýcarské bance není trestné, využití služby panamské společnosti rovněž neznamená primárně něco nekalého. Využívání daňových rájů je totiž v byznysu běžné. Zejména v případech s politickým pozadím ovšem často budí podezření.

K Česku má z obsáhlého seznamu klientů vazbu 283 jmen lidí či firem. Objevuje se také například zmínka o někdejší české bance eBanka (nyní je sloučena s Raiffeisenbank) jako o instituci, kde své klienty „zbytečně“ neprověřují.

A jména lidí, kteří se v seznamu tak zvaných Panama Papers objevují, jsou podstatně zajímavější, než tomu bylo u švýcarských kont. Podle webu investigace.cz, který s Mezinárodním investigativním konsorciem spolupracuje, se v seznamech objevují miliardáři v čele s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Figuruje v nich prý i jméno Daniela Křetínského, předního hráče v energetice a majitele fotbalové Sparty, nebo Petra Speychala, vládce skupiny ČKD a hokejové Sparty.

Panamské služby pak využívaly také společnosti a lidé spojení se solárním boomem. Podle serveru investigace.cz se však v panamských dokumentech objevují i jména napojená na některé politiky. Nádech pikantnosti pak český seznam získává i tím, že jsou v něm i lidé světově proslulí svou kriminální aktivitou. Třeba jihoafrický vězeň Radovan Krejčíř.

„V databázi Panama Papers lze najít emailovou výměnu z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do své druhé firmy na Britských Panenských ostrovech se jménem Ducane Finance. Přestože se případem podezřelé transakce zabývala policie, soud na ní neshledal nic, co by porušovalo zákon,“ píší autoři Českého centra pro investigativní žurnalistiku na webu investigace.cz.

O podrobnostech budou LN informovat v dalším vydání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!