Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

USA bojují s cenzurou internetu. Americké firmy ji ale pomáhají vytvářet

Média

  12:00
NEW YORK - Spojené státy i letos hodlají investovat více než dvě desítky milionů dolarů na boj s cenzurou internetu v zahraničí. Americké firmy ji ale paradoxně někdy pomáhají budovat.
Internet

Internet foto: Shutterstock

Jedna z nich se například dostala pod drobnohled, když nedávno egyptská vláda kvůli protestům odpojila zemi od internetu. Podle Aleka Rosse z amerického ministerstva zahraničí nicméně není problém v technologiích samotných, ale v tom, jak se používají.

"Některé technologie, které se využívají pro sledování obyvatel, se používají i v amerických telekomunikačních sítích," řekl na setkání se zahraničními novináři Ross, který je poradcem americké ministryně zahraničí pro inovace. Vždy se tak ale děje se svolením soudu, přičemž takových případů jsou stovky měsíčně. Podle Rosse záleží právě na vládě práva, technologie samotná je nestranná. "Zákonné sledování jedné osoby je u jiné tyranií," podotkl Ross.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová přesto opakovaně apelovala na americké firmy. Neměly by se zaměřovat jen na rychlé zisky, ale "měly by zvažovat i to, co je správné", uvedla ve svém loňském projevu o svobodě internetu. Americké firmy Cisco Systems and Juniper Networks podle institutu Council on Foreign Relations například v minulosti dodaly Číně technologie, kterých využívá k cenzuře internetu.

Americká organizace Free Press pak během nedávných protivládních protestů v Egyptě obvinila společnost Narus z kalifornského Sunnyvale patřící koncernu Boeing, že dodala egyptské vládě zařízení pro sledování a identifikaci politických oponentů na internetu a v mobilních sítích. Podobné technologie firma údajně prodává i dalším režimům, které mají špatnou pověst ohledně dodržování lidských práv.

Čtěte také


Americkou pomoc nicméně dostala i druhá strana díky programu ministerstva zahraničí na podporu internetové svobody. "Investovali jsme do skupin, jejichž úkolem je pracovat v prostředích, jako bylo v Egyptě či v Tunisku, na tom, aby tam lidé mohli získat přístup k svobodnému internetu. Jednou z těchto organizací, o které se v poslední době mluvilo, je Alliance of the Youth Movements (AYM)," uvedl Ross.

Dodal, že jedna nebo dvě organizace, které byly spojené s protesty v Egyptě, podporovalo americké ministerstvo zahraničí prostřednictvím AYM od roku 2008. Nové technologie, zejména sociální sítě jako Twitter či Facebook přitom v Egyptě podle některých názorů sehrály klíčovou roli. Jedna z vůdčích postav protestů, marketingový manažer firmy Google Wael Ghonim po svržení egyptského prezidenta Husního Mubaraka řekl, že se chce sejít se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem a poděkovat mu.

USA vyčlení peníze na překonávání elektronických bariér

Spojené státy letos na projekty, které pomohou zahraničním uživatelům internetu překonávat elektronickou cenzuru ve svých zemích, vyčlení 25 milionů dolarů (450 milionů korun). Země už loni investovala 20 milionů dolarů do vývoje aplikací, které umožňují obejít cenzuru internetu, a do výuky uživatelů, jak překonávat technické překážky v přístupu na určité stránky. Tyto projekty budou podle Clintonové pokračovat. Její ministerstvo je považuje za součást diplomacie 21. století.

Autoři: ,