Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

USA hrozí bankrot, dosáhly stropu pro dluh

Ekonomika

  16:49
WASHINGTON - 14 294 000 000 000 amerických dolarů. Tuto hranici zdolal státní dluh Spojených států a překonal tak strop pro zadlužení stanovený Kongresem. Jen pro představu: částka, která se v přepočtu blíží 250 bilionům korun, je více než dvakrát vyšší než loňský hrubý domácí produkt Číny.

Volby v USA foto: ČTK

Ministr financí Timothy Geithner o tom informoval Kongres a dodal, že peníze na provoz státu nyní získá díky přesunům peněz v rozpočtu. Američtí zákonodárci mají na zvýšení limitu čas do 2. srpna. Pokud se jim během těchto 79 dní nepodaří dosáhnout dohody, hrozí USA bankrot. Všeobecně se ale očekává, že Kongres nakonec strop pro zadlužení zvýší.

Čtěte také:


Jednání o zvýšení limitu nicméně již nějakou dobu trvají a zatím nepřinesla naději na rychlé řešení situace. Republikáni svůj souhlas s posunem hranice pro zadlužení země podmiňují rozsáhlými škrty ve výši několika bilionů dolarů. Bílý dům sice projevil ochotu k úsporám, nechce ale, aby zasahovaly jeho priority, jako je věda či vzdělání. Část demokratů pak požadavky republikánů odmítá zcela, protože je považuje za vydírání.

Infografika - klikněte pro zvětšení
Státní dluh USA

Nezvýšení limitu by znamenalo hlubokou recesi
Prezident Barack Obama ve včerejším interview pro televizní stanici CBS varoval, že nezvýšení limitu může vést k horší finanční krizi a hlubší recesi, než kterou Spojené státy zažily po pádu banky Lehman Brothers. Obama zároveň vyzval republikány, aby nespojovali rozhodování o zvýšení dluhového limitu s debatou o úsporných opatřeních.

Timothy Geithner o víkendu navíc varoval, že nezvýšení limitu by "nezvratně poškodilo" americkou ekonomiku.

"Státní bankrot by zdražil půjčky nejen federální vládě, ale také domácnostem, podnikům a místním vládám. Došlo by k omezení investic a tvorby pracovních míst napříč celou ekonomikou," uvádí Geithner v dopise adresovaném demokratickému senátorovi Michaelu Bennetovi.

Přes dramatickou rétoriku americké vlády zůstávají trhy zatím v klidu. Podle analytiků je možnost amerického státního bankrotu nepravděpodobná. Pozorovatelé nicméně předpokládají, že jednání o podmínkách zvyšování dluhového stropu budou předmětem tvrdého vyjednávání mezi kongresmany a Obamovou administrativou. Rozhodnutí tak lze podle odborníků čekat až v nejzazším možném termínu.

Růst zadlužení za Obamy
Spojené státy se s rychlým růstem zadlužení potýkají zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. V roce 1980 přitom představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.

Autoři: ,