Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ušetříme. Na trhu s plynem vypukla rvačka

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Až 15procentní úspora výdajů za plyn? V českých podmínkách nic nemožného. Konkurence na trhu s plynem zesiluje a prospěch z cenové války mezi dodavateli mají i domácnosti.
Plyn - ilustrační foto

Plyn - ilustrační foto foto: Shutterstock

Mezi nejaktivnější nové hráče na trhu patří společnost ČEZ, která začala maloodběratelům nabízet zemní plyn loni v létě. Dosud jich tradičním dodavatelům přetáhla okolo 150 tisíc, tedy víc než firmy spoléhající na podomní prodej.

INFOGRAFIKA

V červenci ČEZ přišel s novým trumfem - ceníkem bez stálých měsíčních poplatků. Podmínkou je sjednat si takzvaný eTarif a využívat pro komunikaci internet a telefon. Případně tarif Praktik, u kterého se však zákazník musí smířit s vyšší cenou účtovanou za spotřebovaný plyn.

Kromě samotných nízkých cen oslovuje ČEZ zákazníky také reklamní kampaní v tisku a na internetu. Kolik prostředků na kampaň vydal, však nechce uvést. "Jedná se o jednotky milionů korun, nikoliv však desítky milionů," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Do reklamy investuje také Pražská plynárenská, která postupně expanduje z Prahy do dalších krajů. Jako jediný dodavatel má speciální tarif se slevou pro seniory, kterým nabízí redukci platby za odebraný plyn o téměř osm procent.

ČTĚTE TAKÉ:

E. ON Energie se přestala omezovat na své tradiční působiště v jižních Čechách a oslovuje zákazníky i v ostatních částech republiky. Její ceny přitom patří k nejnižším na českém trhu.

O trh se zajímá i Gazprom

S atraktivním ceníkem přichází na počátku topné sezony i firma RSP Energy. Jejím novým většinovým vlastníkem se v tomto týdnu stal podnik Vemex, za kterým stojí ruský plynárenský gigant Gazprom.

RSP Energy zatím patří mezi menší dodavatele, plyn dodává do pěti tisíc odběrných míst. "Jde o první případ, kdy firma kontrolovaná Gazpromem prodává v zahraničí elektrickou energii a plyn přímo obyvatelstvu," zdůraznil jednatel Vemexu Vasilij Dinkov.

Tím, kdo ztrácí nejvíc zákazníků, jsou společnosti skupiny RWE. Těm ještě v roce 2006 patřilo přes 80 procent trhu s plynem v Česku, nyní je to jen okolo 50 procent. Jenže ČEZ, E. ON a Pražská plynárenská porážejí cenou nejen plynárny ze skupiny RWE, ale i firmy spoléhající na podomní prodej energií, jako jsou Centropol Energy a České energetické centrum.

Konkurenci na trhu s plynem svědčí to, že všichni dodavatelé jsou ve stejné pozici - plyn musí nakoupit a dovézt ze zahraničí. Na trhu s elektřinou jsou přitom ve výhodě společnosti s vlastními elektrárnami. Určitou výjimkou je firemní skupina Lama Investments, která část prodávaného plynu těží na Břeclavsku.

Na plynu se šetří jednodušeji

Navíc změnou dodavatele plynu mohou lidé ovlivnit dvě třetiny celkových výdajů za plyn, zatímco u elektřiny je to méně než polovina. Zbytek tvoří regulované položky ceny, se kterými žádná změna dodavatele nehne.

Dobrou zprávou pro zákazníky je i úterní hlasování Poslanecké sněmovny, kdy poslanci zamítli přílepek k zákonu o hospodaření energií. Přílepek by v případě schválení zavedl povinné tvoření zásob v podzemních zásobnících plynu, a to až do výše 20 procent roční spotřeby zákazníků.

Podle řady kritiků by tento návrh, za kterým stála lobby firem vlastnících podzemní zásobníky, vedl k omezení konkurence na trhu a následně ke zdražení plynu.

Autor: