Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Už desátá sebevražda. Co se v čínských továrnách Foxconnu vlastně děje?

Ekonomika

  9:46
ŠEN-ČEN - Série sebevražd, která od loňského roku zasáhla největšího smluvního výrobce mobilních telefonů a elektroniky na světě, společnost Foxconn působící i v Česku, zaměřila pozornost na některé z drsnějších aspektů života dělníků v čínských továrnách.

Manažer chce spáchat sebevraždu (ilustrční foto) foto: Shutterstock

Letošní úmrtí dělníků v továrnách Foxconnu, která byla zpočátku smetána ze stolu coby ojedinělé případy, spustila sílící spory i zkoumání sevřené a uzavřené firemní kultury Foxconnu. Vyvolala ale také širší otázky po ceně, jakou čínská společnost platí za svůj model levné výroby.

"Abnormální citové výbuchy"
Poslední úmrtí, už desáté za posledních šest měsíců, zopakovalo stejný vzorec - mladý zaměstnanec továrny (bylo mu teprve 19 let) se zabil pádem z budovy v průmyslovém komplexu Foxconnu.

Jakkoli všechny případy nebyly potvrzeny jako sebevražda, šlo už o dvanáctou podobnou událost od začátku letošního roku v továrnách Foxconn. Dva lidé z těchto dvanácti přežili s vážnými zraněními; jedním z nich je osmnáctiletý mladík, jehož pád zbrzdil strom.

Foxconn všeobecně připisuje tato úmrtí osobním problémům dělníků, vytvořil nicméně linku pomoci, najal nové poradce a sleduje zaměstnance, zda nevykazují nějaké "abnormální citové výbuchy".

Rozhovory s dělníky továren, které provedla skupina na ochranu lidských práv China Labour Watch (CLW), naznačují, jak těžké pracovní podmínky panují v některých čínských provozech vyrábějících vyspělé technologické produkty.

"Během každé desetihodinové směny dokončíme 4000 počítačů Dell, a to všechno ve stoje," řekl CLW jeden z dotazovaných. "Při kolektivním úsilí se tenhle úkol dá zvládnout, ale mnozí z nás jsou z toho strhaní."

Foxconn postaví v Kutné Hoře další halu na výrobu počítačů.

Před přísně střeženým průmyslovým komplexem Foxconnu v Lung-chua severně od Šen-čenu je jen málokterý z dělníků ochotný otevřeně mluvit o smrti kolegů. "Ať pracujete kdekoli, zažíváte tlak," říká mladý muž, který si nepřál být jmenován. "Možná je k tomu přiměly i vysoké náhrady," dodává s odvoláním na odškodnění mnohonásobně převyšující roční plat dělníků, které údajně
společnost rodinám mrtvých vyplácí.

Sebevraždy dělníků odrážejí hlubší čínský problém, tvrdí odborníci. Tím problémem je emoční zdraví početných řad dělníků migrujících za prací. Mnozí z nich jsou odtrženi od vlastních rodin, izolováni a vystaveni deprimující, málo placené existenci u výrobních linek.

Příliš rychlý rozvoj
"Rozvoj Číny jako světové továrny je základním důvodem způsobujícím tyto sebevraždy," říká profesor sociologie Pun Ngai z Hongkongské univerzity, jenž je jedním z devíti hongkongských a čínských akademiků, kteří minulý týden napsali společný dopis vyzývající Foxconn a čínské úřady ke zlepšení podmínek mladých dělníků.

Údaje o počtu sebevražd v čínských továrních městech nejsou běžně dostupné, ale útržkovité důkazy naznačují, že jde o mnohem rozšířenější problém, než se původně myslelo. Holding Yue Yuen Industrial, největší světový výrobce značkových bot na atletiku i běžné nošení, zaznamenal čtyři sebevraždy svých dělníků od července do října 2008 v továrně, která vyrábí zboží pro
sportovního giganta Adidas.

Rozhovory s dělníky, které provedla CLW s dělníky v průmyslových centrech v jižní Číně, přinesly informace o dalších 78 případech sebevražd za posledních deset let; ty, které se staly letos ve Foxconnu, v tomto počtu zahrnuty nejsou.

"Sebevraždy mezi dělníky jsou běžný problém, ale mnoho továren je
nepřiznává ... a rodiny obětí jsou daleko," říká Li Čchiang z China Labour Watch. "Tomuto problému není věnována taková pozornost, jakou by měl mít," dodává.

Autoři: ,