Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Uzenářům hrozí potíže s tradičními názvy

Ekonomika

  14:06
BRUSEL - Českým uzenářům hrozí komplikace při používání tradičních názvů některých uzenářských výrobků - mimo jiné špekáčků, kabanosu či spišských párků. Slováci a Poláci totiž požádali Evropskou unii o ochranné známky u některých uzenin, jež se vyrábějí i v Česku.
Uzeniny. Ilustrační foto

Uzeniny. Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Pokud by Brusel známky skutečně udělil a čeští producenti by je chtěli nadále používat, museli by se při výrobě držet registrovaného postupu, což by mohlo znamenat nové investice. Polsko usiluje o ochrannou evropskou známku Evropské unie u populárního točeného salámu, známého jako kabanos, a u mysliveckých klobás. Slováci zase chtějí ochrannou známku pro spišské párky, lovecký salám, inovecký trvanlivý salám a špekáčky.

"Znamenalo by to, že výrobci z jiných států by tyto speciality museli buď přestat vyrábět, nebo je přejmenovat, nebo k jejich výrobě používat schváleného a registrovaného postupu. To by zvlášť těžce dopadlo na české výrobce, kteří většinu zmíněných výrobků vyrábějí v české mutaci, a tedy odlišným postupem," informoval český europoslanec Jan Březina.

Slováci původně usilovali i o ochrannou známku u šunkového salámu, ale Češi je prý nakonec přesvědčili o stažení tohoto požadavku. U ostatních výrobků Evropská komise překročila lhůtu, kdy měla rozhodnout o zveřejnění či nezveřejnění slovenských a polských žádostí ve věstníku EU. Zatím se tak sice nestalo, nicméně jejich zveřejnění je považováno za pravděpodobné; oficiálně pak začne běžet další lhůta, kdy mohou jednotlivé země, které s případným udělením ochranné známky nesouhlasí, podávat své námitky. Češi tedy mohou ještě zasáhnout, ale zveřejnění žádostí již zřejmě nezabrání.

"Je nejvyšší čas, aby se do celé věci rozhodným způsobem vložila česká diplomacie. Ve hře jsou hospodářské zájmy českých výrobců, právo českých spotřebitelů na tradiční domácí kvalitu a v neposlední řadě prestiž ČR jako státu schopného bránit své zájmy," uvedl český europoslanec. Pokud by podle něj slovenské a polské žádosti uspěly, museli by čeští výrobci buď uvést výrobu do souladu s registrovaným postupem, nebo výrobu pod tradičním názvem zcela zastavit.

Většina uzenářských výrobků, o jejichž registraci Polsko či Slovensko usilují, byla údajně vyvinuta v období existence Československa a byla tehdy vyráběna podle jednotných technických norem. Od zrušení těchto norem v souvislosti s rozdělením Československa jsou tyto výrobky vyráběny na území více států podle různých receptur.

Autoři: ,