Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Bruselu se rozhoduje o osudu cukru v EU. Česko neví, jak hlasovat

Ekonomika

  16:02
PRAHA - Ministerstvo zemědělství zatím nechce zveřejnit, zda v Bruselu podpoří prodloužení systému cukerných kvót o čtyři roky do roku 2019 nebo bude hlasovat pro jejich zrušení od roku 2015.

Kostky cukru – ilustrační foto: Shutterstock

"K návrhu Evropské komise ve věci zrušení systému cukerných kvót ministerstvo zemědělství připravuje stanovisko," řekl v úterý mluvčí Jan Žáček s tím, že úřad v materiálu zohlední závěry z pondělního jednání se všemi dotčenými stranami.

Zemědělský výbor Evropského parlamentu totiž podpořil na svém lednovém zasedání prodloužení cukerných kvót, které určují jednotlivých členským státům, kolik cukru ročně mohou vyrobit, až do roku 2019/2020.

Z vývozce dovozcem

Dejte pozor na sladidla, varuje expert na éčka

V důsledku reformy cukerního pořádku EU přišla Česká republika takřka o čtvrtinu cukerné kvóty. Úměrně s tím se snížila výroba cukru i pěstební plocha řepy v zemi.

Základem reformy cukerního pořádku EU byl pokles zaručených cen cukru v EU během čtyř let do roku 2010 téměř o 40 procent a obdobné výrazné zlevnění cukrové řepy. To mělo vést k odchodu nekonkurenceschopných výrobců z trhu.

Uživatelé cukru upozorňují na fakt, že po radikální unijní reformě cukrovarnictví v roce 2006 došlo k útlumu produkce cukru a Evropa se z někdejšího největšího vývozce stala největším dovozcem cukru. Zatímco před reformou se v EU vyrábělo ročně 17,5 milionu tun cukru, dnes je to a o více než čtyři miliony tun méně.

Tím se postavil proti původnímu návrhu Evropské komise z podzimu 2011. Komise tehdy navrhla zrušení kvót již od roku 2015/2016. Názor na tuto problematiku dělí tuzemský zemědělsko-potravinářský sektor.

Invaze jihoamerického cukru

Zatímco pěstitelé cukrové řepy a cukrovarníci jsou pro pozdější termín, uživatelé cukru z řad potravinářských společností chtějí zrušit kvóty co nejdříve. Podle ministerstva mají evropští zemědělští ministři o kvótách jednat ještě v prvním pololetí.

"Jak ministr uvedl, není nutné se bát postupné liberalizace trhu s cukrem, ale je nutné se na ni připravit," podotkl dále Žáček. Rada ministrů by podle něj měla projednat zrušení kvót ještě během irského předsednictví v EU, tedy do konce letošního června.

Evropští cukrovarníci se po zrušení kvót bojí záplavy levného cukru z rozvojových zemí, především Jižní Ameriky, která by pro ně mohla být likvidační. Obhájci tohoto kroku naopak upozorňují na nedostatek cukru na evropském trhu a a od jeho brzkého otevření si slibují pokles vysokých cen pro ně důležité suroviny.

Cukrovary: Potřebujeme ještě čas

"Já si myslím, že by kvóty měly být ještě o pět let prodlouženy," řekl v úterý ředitel největšího tuzemského výrobce cukru firmy Tereos TTD Oldřich Reinbergr. Náklady evropských výrobců řepného cukru se podle něj stále snižují. Naopak producenti třtinového cukru rekrutující se především ze států Jižní Ameriky zlepšují ekologické a sociální podmínky pěstování, čímž se ceny srovnávají. "Evropské cukrovarnictví a řepařství potřebuje zhruba pět let na to, abychom se mohli světu otevřít úplně," míní Reinberger.

ČTĚTE TAKÉ:

Roční spotřeba zhruba o tři miliony převyšuje produkci a řeší se proto dovozem. Cena krystalového cukru podle potravinářů vzrostla od roku 2010 do loňska bezmála o polovinu. "Stávající problémy je možné vyřešit pouze liberalizací unijního trhu cukrem," řekl koordinátor Skupiny uživatelů cukru ČR Zdeněk Huml.

Cukrovka pryč z českých polí

Prezident Agrární komory Jan Veleba se obává, že vlastníci největších tuzemských cukrovarů, jimiž jsou především francouzské a německé firmy, přesunou po zrušení kvót produkci zpět do domovských států. To by vedlo k dalšímu mizení cukrovky z českých polí.

Potravináři odkazují na studii Univerzity Gentu, podle které by po odstranění kvót mohlo naopak dojít k nárůstu produkce cukru ze současných 13,3 milionu tun na 15,5 milionu tun ročně. Podle studie vzroste produkce cukru i v Česku. Místo současných 370 tisíc by se v Česku mohlo vyrábět ročně až 419 tisíc tun.

Autoři: ,