Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V investicích rizikového kapitálu do 'startupů' Česko zaostává

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Česko zaostává v investicích rizikového kapitálu do začínajících firem, takzvaných startupů. Podíl investic venture kapitálu byl loni v tuzemsku 0,005 procenta HDP, což je šestkrát méně než evropský průměr. Vyplývá to z výroční zprávy European private equity and venture capital association.

Nejvíce do startupů investují fondy rizikového kapitálu v Lucembursku, Dánsku a Švédsku, na evropském průměru je například Německo nebo Maďarsko. Nejnižší jsou investice v Rumunsku, Řecku a na Ukrajině.

Venture kapitál je v Česku malý

Česko je podle Nikoly Rafaje z inkubátoru StartupYard velmi malý trh, kde je znát každá jednotlivá investice. Některé velké firmy, kterých se investice týkají, jsou ale registrované v jiných zemích, například Nizozemsku. Proto se do čísel nepromítla například investice do internetového obchodu Mall.cz.

"Důvod vidím v malém počtu a aktivitě venture kapitálu v ČR. Ročně se uskuteční jen pár desítek transakcí, funguje tu velmi malá skupina investorů, formálně jediný český venture fond je Credo Ventures, ostatní jsou malí andělé nebo zahraniční zastoupení, kteří z Prahy operují po celé střední a východní Evropě," uvedl Rafaj.

V Česku vzniká stovka inovativních firem ročně

V Česku vzniká každoročně stovka nových technologických firem s vlastním obchodním modelem. S původní myšlenkou uspěje jen jedna z 12, zbytek začne dělat něco jiného, nebo zanikne. Vyplývá to z údajů programu StartupYard, který se zabývá podporou tuzemských začínajících firem.

"Pokud pod startupy zahrneme pouze inovativní firmy s velkým potenciálem, které hledají nový obchodní model, bavíme se ročně o zhruba stovce nových společností. V případě ozkoušených modelů, což jsou například lokalizace do domácího prostředí, o vyšších stovkách," dodal Rafaj.

Nejčastěji jsou nově vznikající technologické firmy zaměřené na internet, mobilní technologie nebo média, české startupy pak vynikají zejména v oblasti bezpečnosti, her a zpracování velkých objemů dat. Dále jsou to biotechnologie nebo zelená energie.

Do startupů investují soukromé osoby i nadnárodní fondy

Do českých startupů investují soukromé osoby i nadnárodní fondy. Prostředky do nadějných tuzemských firem umísťuje například Intel Capital, fondy Genesis, Earlybird Venture nebo Credo Ventures, aktivní v této oblasti je mimo jiné zakladatel a bývalý spolumajitel Centrum.cz Ondřej Tomek.

Zhruba 30 tuzemských začínajících internetových firem, které svými službami míří na globální trh, založilo loni platformu Global Startups, v rámci které by si měli vyměňovat zkušenosti z podnikání nebo spolupracovat.

Zakladatelské firmy Global Startups dokázaly přilákat investice v objemu jedné miliardy korun.

Autoři: ,