Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zakladatel Avastu: V IT se dá prorazit i bez Silicon Valley. Chce to nápad a načasování

Ekonomika

  8:30
PRAHA - Lidí poškozených kybernetickým zločinem přibývá, protože rapidně vzrostl absolutní počet uživatelů. Není to tím, že by byli hloupější, počítačová gramotnost roste. „Metody útočníků, kteří dokáží zneužít třeba účet blízkého člověka na sociální síti, jsou někdy opravdu hodně propracované,“ říká v rozhovoru pro LN zakladatel antivirové společnosti Avast Pavel Baudiš.

Spoluzakladatel antivirové firmy Avast Pavel Baudiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak dlouho jste měli úmysl spojit tyto dvě firmy v hlavě?
Hodně hypotetické nápady se objevily už před zhruba patnácti lety a nikdy k ničemu nedošlo. Pak za námi AVG několikrát přišlo s tím, že nás koupí. Podobně jako řada dalších firem nás ale podceňovali a vždycky přišli s cenou, která byla tak zhruba dva roky stará. V posledních třech letech byla jednání už konkrétnější, ale přesto nikdy nedospěly do závěrečné fáze. Teď jsme si řekli, že to ještě jednou naposledy zkusíme.

Co bylo impulzem pro tuto akvizici?
Trhy se mění a osobní počítače, které jsou největším zdrojem firem, jako jsme my, stagnují. Když jste před deseti, dvanácti lety, když měl někdo tři roky staré PC a porovnal ho s tím novým, tak to byl velký rozdíl. V displeji, v rychlosti a v dalších parametrech. Dnes když máte tři roky staré PC, nenajdete příliš mnoho důvodů ho obnovovat. Stejně se mění způsob, jak lidé počítače používají. Dříve, když byli doma, tak u nich pořád seděli. Dnes všechno řeší přes mobily a tablety. Windows už jsou s námi 20 let a nedá se předpokládat, že by dalších 20 let vydržely.

Je to klasická konsolidace na trhu. Dřív nebo později k ní dojde i jinde, jinak některé firmy skončí. Především ve spotřebitelském segmentu není situace jednoduchá. Windows 10, přestože testy říkají opak, jsou řadou uživatelů vnímány jako dostatečně bezpečné a ti proto nepoužívají bezpečnostní software. Nepříznivý je i vývoj na počítačovém trhu. Symantec má obrovské problémy s klesajícím počtem uživatelů. Intel, který před pěti lety koupil firmu McAfee, by se jí teď nejraději zbavil, ale vůbec neví, jestli najde kupce. Situace je komplikovanější a spojení sil nám může pomoci ji zvládnout.

Jak se vyvíjí váš byznys technicky?
Škodlivé programy se za posledních 20 let hodně posunuly. Dříve to psali mladí kluci, studenti, kteří chtěli zažít svých pět minut slávy, nebo je fascinovalo, že jeden program je schopný se epidemicky šířit. Jenže tehdy bylo výsledkem, že se uživateli zobrazil obrázek nebo přehrála písnička. Dnes už to tak není. Věnují se tomu profesionálové a dělají to pro peníze. Jde jim o přístup k počítači, k datům a o jejich zneužití. Když například za deset let osobní počítače skončí, budou hledat další cesty. A těch existuje celá řada. Mobily si sice z počítačů vzaly ponaučení a nejsou od začátku tak lehce zranitelné, jako byly první počítače, ale pořád jsou zranitelné dost. Hodně se v souvislosti s budoucností mluví také o internetu věcí, kam vstupují výrobci nejrůznějších zařízení, jež s IT nemají příliš zkušeností, a vidíme, že právě bezpečnost hodně podceňují. Ještě toho bude tedy hodně co chránit.