Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Itálii bojují proti daňovým podvodníkům inspektoři v šortkách

Ekonomika

  18:00
ŘÍM - Zatímco si Italové na pobřeží Jaderského moře užívali plážové pohody, daňoví inspektoři nelenili a vydali se na lov 'okradačů státní pokladny', tedy pronajímatelů lehátek, hoteliérů či majitelů restaurací. Nový přístup italských 'strážníků financí' je součástí boje proti daňovým únikům, který prosadil premiér Mario Monti.

Pláž v Ostii foto: Reuters

"Vyhlásili jsme daňovým podvodníkům válku. Úniky na daních poškozují dobré jméno naší země v zahraničí, " řekl Monti v nedělním rozhovoru pro časopis Tempi.

Právě daňové úniky dostaly podle Montiho Itálii do problémů. "Pořád tu jsou bohatí Italové, kteří neplatí daně," řekl premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Bleskový zásah

'Bleskový zásah', jak razii pojmenoval italský tisk, probíhal minulý týden, tedy v době, kdy Italové slaví národní svátek Ferragosto a do plážových resortů se k odpočinku sjíždějí lidé z celé země, uvedl britský server The Telegraph.  

Finanční policisté se na akci zamaskovali do 'plážového', aby je nikdo nerozeznal od běžných návštěvníků pláží. Mezi pronajímatele slunečníků, lehátek a převlékacích kabinek vyrazili v šortkách, tričku a slunečních brýlích. Příslušníci Guardia di Finanza (italská finanční policie - pozn. red.) přitom normálně nosí šedé uniformy v armádním stylu.

Přílslušníci italské finanční policie Guardia di Finanza

Kontroly probíhaly na plážích v Rimini a Ostii

V největším italském přímořském letovisku Rimini, které proslulo dlouhými plážemi a bohatým nočním životem, strážci daní odhalili pochybení u 15 z 36 konrolovaných podnikatelů. Zákon porušili tím, že za své služby nevydávali účtenky. Jejich pozornosti neunikl ani slavný pětihvězdičkový Grand Hotel, který se objevoval ve filmech Federika Felliniho.

Podobné výsledky jako v Rimini přinesla i kontrola na plážích v Ostii u Říma. Účtenky zákazníkům tady nedávalo 62 z 95 kontrolovaných podnikatelů.

Mnozí podnikatelé provozující plážový byznys jsou podezřelí z toho, že zákon obcházeli dlouhá léta a nevykázané zisky odváděli na účty v nedaleké nezávislé republice San Marino, která se ale reputace dańového ráje snaží zbavit.

VÍCE O KRIZI V EUROZÓNĚ:

Krize se 'v některých směrech' blíží ke konci, říká Monti

Problémy italské ekonomiky už podle premiéra Montiho nejsou tak závažné jako před rokem a současná krize se "v některých směrech blíží" ke konci. Díky reformám Itálie získala v Evropě větší důvěryhodnost, řekl Monti a připomněl, že reformy sice nepodpoří italskou ekonomiku bezprostředně, ale umožní rychlejší pokles úvěrových nákladů, což usnadní začátek hospodářského oživení země.

Itálie je druhou nejzadluženější zemí eurozóny

Italská ekonomika se již rok potýká s recesí, v letošním druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt klesl o 0,7 procenta. Řím má v plánu v letošním roce prudce snížit rozpočtový deficit na 1,7 procenta HDP z loňských 3,9 procenta. Ministr hospodářství Vittorio Grilli však nedávno připustil, že se možná tento cíl nepodaří splnit.

Navzdory úsporným krokům zavedeným Montiho technokratickou vládou zůstávají výnosy italských dluhopisů blízko šesti procent. Investoři se obávají, že Itálie by se mohla dostat do potíží se splácením dluhů, a požadují proto u půjček italské vládě vyšší úroky. Zadluženost Itálie v poměru k HDP je po Řecku druhá nejvyšší v eurozóně.

Autoři: ,