Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V uranových dolech se chystá obří zásobník plynu, začíná průzkum

Ekonomika

  14:03
ROŽNÁ - Průzkumné práce pro plánované vybudování dvou zásobníků na stlačený zemní plyn v uranovém dole Rožná na Žďársku budou zahájeny letos v červenci. Průzkumné štoly začnou razit dvě desítky horníků, řekl dnes ČTK ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež.

V útrobách uranového dolu Rožná. foto: ČTK

Budování podzemních prostor pro ukládání plynu by podle něj mohlo začít asi za dva roky. Práci by pak mělo dostat nejméně 600 lidí.

Poslední ve střední Evropě

V Rožné funguje poslední uranový důl ve střední Evropě, pracuje v něm kolem 500 horníků. Podle rozhodnutí vlády se tam bude uran těžit do té doby, dokud se to bude ekonomicky vyplácet. Důl má 24 pater, která zasahují až 1200 metrů pod zemský povrch. Horníci dobývají rudu od 20. do 22. patra.

"Celá akce je mimořádně nadějná," uvedl Jež. Dodal, že při stavbě zásobníků by měl být osm let zaměstnán srovnatelný počet lidí jako v uranovém dole, kde bude dobývání ukončeno asi za tři až čtyři roky. Průzkumné práce pro zásobníky jsou povoleny.

Další postup projektu bude záviset na výsledcích průzkumu. "Jsme přesvědčeni, že ten masiv je absolutně vhodný, ale do tak velké akce se nedá jít bez toho, že by se udělaly detailní průzkumy a plány," doplnil Jež.

Investorem akce bude firma GSCeP společnosti Česká plynárenská. Náklady na stavbu zásobníků v Rožné se budou pohybovat v řádu miliard korun, peníze zřejmě poplynou i ze zahraničí. Práce v dole bude podle smlouvy provádět Diamo.

Ve hře je i uložiště

Na lokalitu u Rožné se zaměřuje také Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která hledá v Česku místo pro trvalé hlubinné úložiště jaderného odpadu. Podle Ježe se tento záměr se stavbou plynových zásobníků nekříží. Budování úložiště by podle něj přineslo další práci pro lidi v tomto regionu.

Podle obchodního ředitele GSCeP Eduarda Pálky by v Rožné měly vzniknout dva zásobníky s celkovou kapacitou do 200 milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu. Pálka uvedl, že firma by chtěla, aby byla ražba zásobníků zahájena do roka, pokud to bude možné. "Máme snahu to maximálně urychlit, ale nemůžeme předběhnout výsledky průzkumu," řekl.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...