Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V zátěžových testech propadlo 7 bank. Pět z nich je ze Španělska

Ekonomika

  18:26aktualizováno  20:29
FRANKFURT - Z celkem 91 bank, které se účastnily zátěžových zkoušek EU, jich sedm neuspělo. Nesplnily základní požadavek na výši základního kapitálu v případě další krize.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Všechny mateřské banky českých finančních ústavů v testu uspěly bez jakýchkoliv problémů. Oznámil to dnes organizátor zkoušek Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS).

Banky, které v testu propadly, nesplnily hledisko základního kapitálu ve srovnání s celkovými aktivy v případě opakování dluhové krize. Ta před nedávnem otřásla Řeckem, ale i dalšími státy eurozóny. Banka je považována za stabilní jen v případě, že poměr mezi kapitálem a aktivy překračuje šest procent, to se však v sedmi případech nestalo.

České banky evropský zátěžový test přímo nepodstoupily. Nicméně kdyby se do něj zapojily, podle analytiků by neměly mít problémy. "Český bankovní systém je zdravější než bankovní systém eurozóny," řekla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

Navíc podle ní české banky procházejí podobnými testy pořádanými pravidelně Českou národní bankou. Ty se sice od metodiky použité v evropských testech o něco liší, ale na případný problém by včas poukázaly.

Banky, které neprošly testem

  • Španělsko
    Diada, Espiga, Banca Cívica, Unnim a Cajasur
  • Německo
    Hypo Real Estate
  • Řecko
    ATEBank

Podle CEBS dotčeným finančním ústavům chybělo celkem 3,5 miliardy eur základního kapitálu (zhruba 91 miliard korun). To je přitom lepší výsledek než očekávali ekonomové. Ti předvídali pád zhruba 10 bank.

Podle očekávání v testech neuspěla německá hypoteční banka Hypo Real Estate, která je tak jedinou ze 14 testovaných v Německu. Nejhůře testování finančních ústavů skončilo podle očekávání ve Španělsku, kde neuspělo celkem pět lokálních spořitelen, takzvaných cajas. V Řecku, které se ocitlo na pokraji bankrotu, neuspěla jen státem vlastněná ATEbank.

Výsledky přinesou stabilitu, říkají analytici

Myslím si, že trh je skutečně šťastný, že vidí takové výsledky. V okamžiku, kdy se celá informace (výsledky testů) zveřejnila, se vracíme k normálnímu stavu," řekla agentuře Reuters Kim Caugheyová z americké společnosti Fort Pitt Capital Group.

Podle Andrew Melitze, makléře z německé společnosti ICF Kursmakler, je v současnosti vhodná doba k nakupování bankovních titulů. Údajně na tom nezmění nic ani některé pochybnosti trhů o důvěryhodnosti zátěžových testů "Pokud trhu testům věří, a já si myslím, že většina ano, očekával bych, že akcie bank poletí vzhůru," dodal.

Existují ale i opačné názory. "Na tomto testu nevidím nic zátěžového. To je asi stejné jako byste poslali banky na víkend, ať si užijí," řekl Stephen Pope, šéfstratég společnosti Cantor Fitzgerald. Pokud prý uvidí, že Španělé a Portugalci po otevření trhů v pondělí začnou obchodovat ve vysokých objemech, sám se začne bankovních titulů zbavovat.

Příliš mírné testy?

"Výsledky testů potvrdily celkovou odolnost bankovního systému Evropského unie v případě negativních a makroekonomických šoků a jsou významným krokem k obnovení důvěry na finančních trzích," uvedla ve společném tiskovém prohlášení Evropská komise a Evropská centrální banka.

Otázkou nicméně zůstává jak finanční trhy výsledky zátěžových testů přijmou. Podle celé řady analytiků totiž podmínky zkoušek byly velmi mírné a neodpovídají realitě. Nevyhovuje jim především nastavení simulace v případě dalšího rozvoje dluhové krize.

Banky by podle tohoto scénáře, který sestavili národní regulátoři, mohli přijít o 23,1 procenta investic do řeckých dluhopisů, o 12,3 procenta do španělských a o 4,7 procenta do německých. Podle ekonomů by však přinejmenším v případě Řecka byly ztráty daleko vyšší a snadno by mohly dosáhnout 40 procent.

Vlastníci českých bank obstáli

Mateřské banky českých finančních ústavů v zátěžovém testu obstály. Podle očekávání vykázaly dostatečný kapitál pro případ opakování dluhové krize.

Rakouská Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu s největším počtem klientů v tuzemsku, prošla testy s dostatečnou rezervou. Vypočítaný ukazatel kapitálové přiměřenosti by se u ní podle nepříznivého scénáře změnil na 8,1 procenta v roce 2011, oproti 9,2 procenta na konci roku 2009.

"Raiffeisen Zentralbank těmito testy prošla bez potíží, i při naplnění nejpřísnějšího scénáře by kapitál banky podle ukazatele Tier 1 dosáhl 7,8 procenta, což je výrazně nad požadovanou úrovní ve výši šest procent," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň, která patří do portfolia rakouské Raiffeisen Zentralbank (RZB).

U belgické KBC Bank, do jejíž skupiny patří ČSOB, by ukazatel Tier 1 v roce 2011 dosáhl hodnoty 9,8 procenta oproti 10,9 procenta na konci roku 2009. Při dalším šoku by potom klesl na 9,4 procenta.

Majitelka Komerční banky, společnost Société Générale, vykázala poměr kapitálu k objemu aktiv ve výši deset procent.

Autoři: ,