Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Václav Smil: Zdroje surovin nejsou důvodem pro válku

Ekonomika

  10:00
Jeho knihy obdivuje Biill Gates, časopis Foreign Policy ho zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na zemi. Kanaďan českého původu, profesor Václav Smil, věří, že zdroje lidstvu jen tak nedojdou. „Že bychom fyzicky vytěžili všechna fosilní paliva, to je úplný ne­smysl,“ říká s tím, že jestli je něco v ohrožení, je to pitná voda.

Václav Smil foto: archiv Václava Smila

Index: Tvrdíte, že energetický přerod, jako byl ten od uhlí k ropě, trvá asi 50 let. Můžeme se tedy za 50 let dočkat toho, že budeme používat fosilní paliva jen minimálně?
Ten totální přerod k jiným zdrojům bude trvat mnohem déle než 50 let. Záleží samozřejmě, kolik peněz se do toho investuje, jakou prioritu to bude ve společnosti mít. Je to ale změna na generace.

Index: Jsou těmi zdroji budoucnosti zelené obnovitelné energie? Je vůbec možné, že by nahradily uhlí a ropu?
Možné by to bylo, ale muselo by se splnit mnoho podmínek. Existuje jediná věc, kterou výrazně zvýšíme podíl zelené energie na našich zdrojích. A to je, že prudce klesne naše současná spotřeba. Museli bychom se vrátit do nějakých 50., 60. let, protože většina velkého nárůstu spotřeby energie přišla v USA, Evropě i Japonsku až po druhé světové válce. Kdybychom se vrátili do roku 1960, většina zemí by spotřebovávala jen polovinu energie na osobu oproti dnešku. Jenže v současnosti ani nemáme zelené zdroje, které by nahradily některé energeticky náročné provozy, třeba kerosin v letecké dopravě. Mohli bychom sice pěstovat řepku a dělat z toho palivo, ale asi si dovedete představit, kolik hektarů půdy by padlo na jeden let. Polovina Čechů přitom tráví dovolenou v Thajsku. Při létání v takové míře, na jaké jsme si zvykli v Evropě, kdy Němci dnes létají více než Američané, by to byly miliony hektarů půdy.

Index LN.

Index: Znamená to, že závislosti na fosilních palivech se jen tak nezbavíme?
Nezbavíme. Lidi jsou přitom strašně vzdálení skutečnosti. Často vůbec neberou v potaz, že nejdůležitějším materiálem dneška je ocel. Počítače, internet, to všechno by neexistovalo bez oceli. Vyrábí se jí přes 1,6 miliardy tun ročně, přičemž přes jednu miliardu tun z toho se dělá starým způsobem z železa. Recykluje se jen menší část. A na to je potřeba koks, který se dá vyrobit z jediné suroviny, z uhlí. Vyrobit elektrickou energii z vody nebo větru lze. Ale nahradit koks, to není snadná záležitost. Na to lidi vůbec nemyslí. Celá debata o obnovitelných zdrojích je převrácená na jednu stranu, že se přemýšlí jenom nad elektřinou.

Index: Máme se bát, že nám tyto staré zdroje dojdou?
Obava z něčeho takového je nesmyslná. Fosilní paliva se navzájem nahrazují. Z uhlí jsme přešli na ropu a z ropy přecházíme na zemní plyn, kterého je takové množství, že by z něj celá planeta mohla žít desítky a desítky let. Zvlášť když se ještě vyvinula nová metoda získávání plynu z břidlic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!