Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

BusinessWeek: Ve sporu Draghiho a Weidmanna jde do tuhého

Ekonomika

  19:00
FRANKFURT - Když Ital Mario Draghi nastoupil před devíti měsíci do čela Evropské centrální banky, dbal o to, aby si to moc nerozházel s šéfem německé centrální banky Jensem Weidmannem. Zdá se ale, že Draghi teď změnil názor, jak dokládá jeho postoj k otázce nákupu dluhopisů zadlužených zemí eurozóny.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi foto: ČTK

Sporu mezi oběma klíčovými bankéři ECB si všímá ekonomický portál BusinessWeek.

Draghi ve čtvrtek oznámil, že ECB pracuje na plánu, který jí umožní znovu vstoupit na trh dluhopisů. Připustil ale, že ECB není v tomto přístupu zajedno a zároveň se uchýlil k neobvyklému kroku, že přímo jmenoval Weidmanna jako jediného člena vedení ECB, který má proti návrhu začít znovu nakupovat státní dluhopisy výhrady.

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoliv záměr ECB patrně zvýší účinnost její odezvy na dluhovou krizi, je s ním spojeno i riziko, že se Bundesbanka ocitne v izolaci. To může citelně podkopat efektivitu opatření, na nichž by se ECB mohla dohodnout někdy v budoucnu.

"Proto jsou investoři tak zklamaní," myslí si hlavní ekonom německé společnosti Lampe KG Alexander Krüger. "ECB nemůže přijímat nějaká nahodilá rozhodnutí proti vůli Bundesbanky. Země, která má největší ekonomiku, musí být součástí i všech rozhodovacích procesů," dodal Krüger k vlivu Německa a jeho centrální banky, běžně označované jako Bundesbank.

Šéf ECB pod tlakem

Draghi je teď pod značným tlakem, neboť minulý týden slíbil, že ECB udělá cokoliv, aby zabránila rozpadu eurozóny. Na čtvrteční tiskové konferenci ale nenabídl prakticky nic, čímž by prokázal, že jeho slova mají patřičnou váhu. Místo toho jen řekl, že ECB plánuje nákupy státních dluhopisů, ale že to nebude hned a že zatím není v tomto názoru sjednocená. Kurz eura po jeho slovech zamířil výrazně dolů.

BusinessWeek připomíná, že k propadu kurzu eura přispěl i spor mezi Draghim a Weidmannem. Respektive nejistota, kterou tyto protichůdné postoje plodí. Weidmann je proti plánu začít s opětovným nákupem dluhopisů zadlužených zemí eurozóny hlavně proto, že takový krok zvyšuje riziko růstu inflace, s kterou mají Němci neblahé zkušenosti z dob Výmarské republiky. Plán, s kterým ECB počítá, de facto znamená tištění nových peněz.

ČTĚTE DÁLE:

Kvůli nákupům státních dluhopisů už z vedení ECB v minulých dvou letech rezignovali dva němečtí zástupci. Weidmann se tudíž bude muset nyní rozhodnout, zda ze svých pozic ustoupí a Draghimu jeho záměr schválí, anebo se postaví proti němu. Pokud se rozhodne pro druhou variantu, bude to téměř jistě vnímáno jako problém.

Draghiho čtvrteční komentáře, kdy přímo jmenoval Weidmanna jako jediného člena ECB, který s plánem odkupu dluhopisů nesouhlasí, může také naznačovat něco jiného. BusinessWeek míní, že je možné, že Weidmann při rozhodování v rámci ECB ztratil podporu svých tradičních spojenců jako je Nizozemsko, Lucembursko a Finsko. Naopak německá veřejnost za šéfem své centrální banky velmi pravděpodobně stojí.

"Už žádné německé peníze pro bankrotující státy, pane Draghi!"

Napětí mezi Weidmannem a Draghim, byť se je šéf ECB snaží na veřejnosti bagatelizovat, výmluvně vykreslil německý bulvární list Bild. Ten ve čtvrtek, tedy v den, kdy ECB jednala, vydal ostře laděný článek s nadpisem "Už žádné německé peníze pro bankrotující státy, pane Draghi!". Pohrozil zároveň, že si vezme zpět pruskou přilbu, kterou Draghimu daroval, aby mu připomněl německou čest.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...