Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ve vedení firem musí být 40 procent žen, naplánoval Brusel

Ekonomika

  10:10aktualizováno  15:01
BRUSEL - Ve vedení velkých evropských firem by být mělo alespoň 40 procent žen. Zajistit by to měla směrnice, jejíž návrh přijala Evropská komise. Firmám za její neplnění, bude-li návrh schválen státy a europoslanci, budou hrozit sankce.

Komisařka Viviane Redingová foto: Reuters

"Úspěch. Komise přijala mou směrnici, kterou zajistíme, aby ženy představovaly 40 procent členů vedení společností do roku 2020," uvedla komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová na Twitteru.

Vedení firem nyní dominují muži a to je třeba změnit, vysvětluje svůj krok komise. V řídících orgánech největších společností, které jsou obchodovány na burze, v říjnu na sedm členů připadala jen zhruba jedna žena (13,7 procenta). V Česku to je podle údajů komise 15,4 procenta.

Pohlavní sedmiletka

Soukromé firmy by pak měly 40 procent žen ve vedení dosáhnout podle návrhu do roku 2020. U státních firem by to ale mělo být už o dva roky dříve.

Návrh se týká asi 5000 firem v EU. Jde o velké podniky, které se obchodují na burze, nikoli o malé a střední firmy, tedy společnosti s obratem pod 50 milionů eur a méně než 250 pracovníky.

Návrh Redingové, o němž nyní budou jednat země EU a Evropský parlament, jejichž souhlas je ke schválení směrnice zapotřebí, během příprav vyvolal spory mezi členskými státy i uvnitř komise. Proti povinným kvótám se stavěly i některé komisařky, kterých je mezi 27 členy komise devět.

Část zemí, které avizovaly, že původní návrh jsou případně připraveny i smést ze stolu, zdůrazňovala, že by si každý stát měl sám najít způsoby, jak posílit zastoupení žen ve vedení firem. Ke kritikům patřilo i Česko.

Komise návrh na zavedení povinných kvót před časem kvůli avizovanému odporu nepřijala s tím, že o něm a o jeho případných změnách rozhodne až nyní. Nakonec návrh postavila tak, že uchazeči o práci ve vedení, kteří patří do "méně zastoupeného pohlaví", by měli být zvýhodněni proti kandidátům opačného pohlaví.

Historický den pro rovnost pohlaví, raduje se Redingová

O případných sankcích za nedodržování limitů a efektivní vymáhání pravidla 40 procent by měly rozhodnout a být odpovědny členské státy. Mohlo by jít o finanční sankce, nebo třeba o zrušení rozhodnutí o přijetí toho či onoho kandidáta.

"Je to historický den pro rovnost pohlaví," řekl Redingová. Cíl čtyřicetiprocentního zastoupení "méně zastoupeného pohlaví" se týká nevýkonných členů řídících orgánů společností, tedy nikoli například výkonných ředitelů, generální ředitelů a podobně. Pro ně by si firmy měly stanovit samy individuální cíle a každoročně o jejich plnění informovat.

Umělé najímání žen povede k soudním sporům

Europoslanec Jan Březina řekl, že "umělé a násilné zvyšování podílu žen ve vedení firem povede k právní nejistotě a bezpočtu soudních sporů". "Nikdy neexistuje absolutní rovnost uchazečů, vždy budou mezi nimi existovat rozdíly v kvalifikaci, zkušenostech nebo osobnostních předpokladech pro výkon funkce," dodal.

Podíl žen ve vedení velkých firem
ZEMĚPODÍL (%)ZEMĚPODÍL (%)
Průměr EU13,7Litva 14,5
Česko15,4Lucembursko5,7
Belgie  10,7Maďarsko 5,3
Bulharsko  15,6Malta 3,0
Dánsko  16,1Nizozemsko 18,5
Německo 15,6Rakousko 11,2
Estonsko 6,7Polsko 11,8
Irsko8,7Portugalsko 6,0
Řecko 7,4Rumunsko 10,3
Španělsko 11,5Slovinsko 15,3
Francie 22,3Slovensko 13,5
Itálie 6,1Finsko 27,1
Kypr 4,4Švédsko 25,2
Lotyšsko25,9Velká Británie15,6

Za "typicky byrokratické rozhodnutí" označil záměr EK prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

"Nepodporuji zavádění povinných kvót legislativními akty EU. Jsem ale ráda, že celospolečenská diskuse probíhá, protože genderové stereotypy stále neumožňují vyšší zastoupení žen ve vedoucích pozicích," řekla europoslankyně ODS Andrea Češková.

České feministky návrh vítají

Návrh přivítalo sdružení Fórum 50%, které v Česku prosazuje rovné zastoupení žen v politice i v byznysu a po zavedení kvót volá. "Je to dobrá cesta k vyššímu zastoupení žen ve vedení firem, které se budou muset snažit oslovovat a získávat odbornice," řekla jeho šéfka Jana Smiggels Kavková. Aktivistky už dlouho upozorňují na to, že by se nynějším tempem bez podpory k vyrovnanému zastoupení žen a mužů dospělo až za desítky let.

Směrnici o zavedení kvót za diktát z Bruselu nepovažují. Členské státy budou mít podle nich prostor, aby si pravidla a sankce nastavily samy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!