Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Veletrhy Brno otřásají problémy, zaměstnanci hledají podporu u politiků

Ekonomika

  12:47aktualizováno  18:08
BRNO - Největší veletržní firma v republice se zmítá v krizi. Spustil ji zřejmě vynucený odchod dlouholetého generálního ředitele firmy Jiřího Škrly. Dnes se za něj postavily odbory i zaměstnanci. Podle účastníků celofiremní schůze byla atmosféra více než vzrušená, pracovníci slovně útočili i na zástupce německých většinových akcionářů.

Odvolaný generální ředitel BVV Jiří Škrla foto: Lidové noviny

Firmou se navíc nese informace, že majoritní vlastník výstaviště, firma Messe Düsseldorf, hodlá posílit své aktivity doma a v Praze na úkor brněnského výstaviště. Do Brna už dorazili němečtí zástupci nejvyššího vedení firmy, kteří takové zprávy odmítli. Nicméně podle zaměstnanců je situace stále napjatá. Šéf firemních odborů míří podle dostupných informací za brněnským primátorem, Škrla zase zítra za jihomoravským hejtmanem. Ve firmě vznikají i otevřené dopisy.

Rozhovor LN s brněnským primátorem Romanem Onderkou


Němečtí akcionáři oznámili, že odchod Škrly souvisí s generační obměnou a tvrdí, že přestože byl náhlý, není v ničem mimořádný. Podle nich se se Škrlou, který ve firmě zůstane jako poradce, dohodli na zachování mlčenlivosti o okolnostech odchodu.

Předseda představenstva společnosti Veletrhy Brno a.s. Herbert Voght. 

Firma nyní trpí úbytkem klientů v krizi, navíc se zatížilo postavením nového pavilonu za miliardu korun, který plánovalo splácet ze zvýšených tržeb. Kvůli snížení nákladů slučuje některé veletrhy a propouští čtvrtinu zaměstnanců. Přesto například tržby podle nynějších odhadů propadnou téměř o třetinu na 1,1 miliardy korun, ztráta výstaviště dosáhne letos asi sta milionů korun.

Nechtěl propouštět
Samotný Škrla je nyní nedostupný a nelze ho zastihnout. Mlčenlivost podle všeho plánuje dodržet. Výstaviště přitom zná velice dobře: byl ve funkci deset let, přímo v oboru v Brně pracuje více než tři desítky let. Podle zaměstnanců měl námitky k některým radikálním postupům při snižování stavů a opatřením proti krizi, které v důsledku mohou mít výrazný vliv na region.

Egbert F. Zündorf, pověřen vedením Veletrhů Brno a.s..

Němečtí majitelé potvrdili informaci LN, že v neděli odešel i Škrlův náměstek Aleš Pohl. Ten byl označován za jeho možného nástupce, i on přitom míval se Škrlou neshody. Němci ještě včera do Brna dovezli své nové, podle nich "dočasné" manažery, například bývalého nejvyššího ředitele Karla Heinze Wismera, který má převzít obchodní aktivity. O novém vedení bude v pátek jednat představenstvo. Mělo by být vypsáno výběrové řízení.

Změna před veletržní akcí roku
Na jednání nejvyššího vedení se připravují i zástupci Brna, které má ve veletrzích přibližně třetinový podíl. Přestože má radnice zástupce v představenstvu i v dozorčí radě, o odchodu Škrly se i politici dozvěděli až ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto. Stalo se tak navíc jen několik dnů před zahájením největší akce na výstavišti – strojírenského veletrhu.Nový šéf ekonomického úseku Karl Heinz Wismer.

Německá veletržní správa získala podíl na brněnském výstavišti v roce 1998. Tehdy také při koupi majoritního podílu od holdingu Finop dohodla postup s městem Brnem, na jehož základě získala radnice svůj podíl. Vznikla totiž společná firma Veletrhy Brno, která si pak na základě úvěru a vkladu společníků od Messe koupila akcie tehdejších Brněnských veletrhů a výstav (BVV) a následně se s nimi sloučila. Část nákladů na koupi výstaviště tak vlastně splácela sama firma. Brno ale nevyužilo opci, na jejímž základě mohlo získat nadpoloviční podíl.

Veletrhy, které si drží dvoutřetinový podíl na trhu, jsou jedním z nejvýznamnějších ekonomických subjektů jižní Moravy. S jejich podnikáním je spojena řada dalších firem – hotelů, dopravců, budovatelů expozic, překladatelů a jiných.