Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Velké srovnání cen plynu: nejlevnější je v Praze, následují jižní Čechy

Ekonomika

  18:30
PRAHA - Nejvyšší průměrné platy a současně nejnižší ceny zemního plynu. Do této výhodné situace se dostávají obyvatelé hlavního města. Typická domácnost v Praze zaplatí v příštím roce až o 16 procent méně za zemní plyn než domácnost ve Středočeském kraji se stejnou výší spotřeby.

Češi odhodili zábrany. Nebojí se jít za levnějším plynem k jiné firmě foto: Shutterstock

Rozdíl v ceně je patrný již letos, od ledna příštího roku se dále zvětší. Zákazníkům skupiny RWE z řad domácností se zvýší konečné ceny zemního plynu v průměru o 2,3 procenta, zatímco Pražská plynárenská ceny ponechala beze změny. Společnost E. ON Energie, dodávající plyn zákazníkům v jižních Čechách, dokonce oznámila snížení celkové ceny o 4,7 procenta.

Úspora až 3000 korun
"E. ON je tak prvním tradičním dodavatelem plynu na českém trhu, který umožní i zákazníkům z řad domácností profitovat z poklesu cen plynu na světových velkoobchodních trzích," uvedl mluvčí skupiny E. ON Vladimír Vácha. E. ON se již loni rozhodl změnit způsob nákupu zemního plynu. Místo odběru plynu, který do Česka dováží RWE Transgas, dal přednost nákupu na energetických burzách a od mateřské skupiny E. ON. Ceny plynu v jižních Čechách v příštím roce budou po Praze druhé nejnižší v republice.

Srovnání cen plynu 
Právě způsob, kterým dodavatelé plyn nakupují, má hlavní podíl na rozdílech v ceně plynu pro koncové spotřebitele. "Dlouhodobě nasmlouvané kontrakty v Rusku, jaké má například skupina RWE, vyjdou dráže než nákup na energetických burzách v západní Evropě, kde si plyn pořizují levnější dodavatelé," říká Petr Zmátlík, odborník na energetiku ze společnosti PwC Audit.

Na agresivnější cenovou politiku Pražské plynárenské a E. ON Energie reagují také alternativní dodavatelé, tedy společnosti, které vstoupily na liberalizovaný trh s plynem a začaly přetahovat zákazníky bývalých regionálních monopolů. Také noví dodavatelé nastavili v Praze nižší cenu než ve zbytku republiky. Bicorn plyn v hlavním městě vůbec nenabízí.

Dravci útočí
Paradoxní situace nastane v jižních Čechách. Hned několik alternativních dodavatelů požaduje za plyn víc peněz než bývalý monopolní dodavatel E. ON Energie. Přechodem od bývalého monopolního dodavatele k levnější konkurenci lze v hlavním městě ušetřit maximálně pět procent z celkových výdajů za plyn.

V dalších krajích se úspora pohybuje i okolo deseti procent. Domácnost v domě, který je vytápěný plynem, může změnou dodavatele ušetřit až tři tisíce korun ročně.

Infografika - klikněte pro zvětšení
Srovnání cen plynu

Lidem, kteří plyn používají pouze k vaření, naopak odborníci změnu dodavatele nedoporučují. Ušetří buď velmi málo, nebo v horším případě zaplatí i více. "Je třeba dávat pozor na vstupní a výstupní poplatky, které část alternativních dodavatelů účtuje," varuje Petr Zmatlík.

Ne vždy se musí jednat o poplatky z kapsy zákazníka. Firma Lama Investments, podnikající pod názvem Levnýplyn.cz, nabízí za uzavření smlouvy odměnu ve výši tisíce korun. Finanční odměnu za podpis smlouvy vyplácel také ČEZ.

Nejvíce zákazníků tradičním dodavatelům přetahují tři společnosti – Bohemia Energy, Centropol Energy a ČEZ. Například ČEZ od června, kdy začal plyn nabízet také maloodběratelům, uzavřel 52 tisíc smluv o odběru plynu.

Bohemia Energy má jíž přes 67 tisíc zákazníků. "Zhruba 12 tisíc dalších má uzavřenou smlouvu na odběr plynu, ale čekají uplynutí výpovědních lhůt u předchozích dodavatelů," dodává mluvčí Bohemia Energy Lukáš Novák. Centropol Energy, lákající zákazníky již dvanáctý měsíc, získal přes 15 tisíc odběrných míst.

"Přes tři čtvrtiny z nich tvoří domácnosti, zbytek jsou podniky a města," zmínil obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa. V posledních měsících prudce přibývá lidí a firem, které mění dodavatele plynu. Podle údajů operátora trhu OTE přešlo letos od ledna do listopadu k jinému prodejci plynu 67 tisíc zákazníků, z toho v samotném listopadu se odehrálo 15 tisíc změn dodavatele.

Autor: