Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Většina expertů čeká růst úrokových sazeb. Záleží však na síle koruny a inflaci

Ekonomika

  6:15
PRAHA - Uvolněním kurzu koruny šlape Česká národní banka na brzdu. Pomalu tak končí období, kdy centrální bankéři v posledních letech postupně uvolňovali co nejvíce měnové podmínky, aby se tuzemská ekonomika, která v letech 2012 a 2013 prošla hospodářským útlumem, mohla nadechnout, zabránilo se deflaci, a tím pádem nestabilnímu měnovému vývoji.

České koruny. foto: Shutterstock

Nejprve koncem roku 2012 snížili bankéři úrokové sazby na nulu a o rok později přistoupili k oslabení kurzu koruny. Zatímco kurz je volný, sazby jsou stále na nule. Je přitom jen otázkou času, kdy se ČNB rozhoupá a po několika letech nulové sazby zvýší.

Současná prognóza ČNB přitom počítá s jejich růstem v průběhu třetího kvartálu. Načasování změny sazeb, které by se posléze promítlo do celého trhu a přispělo by k růstu sazeb například u hypoték či spotřebitelských úvěrů, však není zcela jisté. Záležet bude na tom, kam, jak rychle a kde se nakonec ustálí kurz koruny. „Nejprve je potřeba nechat ustálit kurz na nějaké rovnovážné úrovni, poté můžeme vše zanalyzovat a posoudit, zda jsou další kroky pro zpřísnění měnové politiky potřeba, či nikoli,“ uvedl na dotaz LN guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Ten už v tomto týdnu označil termín prvního možného zvýšení jako přelom letošního a příštího roku. „Rozhodnutí o růstu sazeb je výsledkem hlasování bankovní rady, ani guvernér tak nemůže v tuto chvíli přesně vědět, kdy sedmičlenná rada vyhodnotí jako potřebné začít sazby zvyšovat,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank, který se domnívá, že to bude ještě letos.

Grafika

Letos, nebo napřesrok?

Podle analytiků oslovených LN je však pravděpodobnější, že ke zvyšování dojde až v příštím roce. „Myslíme si, že letos to nebude, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, ČNB si počká na efekt exitu do trhů i do reálné ekonomiky. Zadruhé se domníváme, že v ekonomice nejsou takové inflační tlaky, které by ČNB nakonec nutily více utahovat měnové podmínky,“ říká například ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

Zvyšování sazeb by rovněž mohlo být problematické kvůli Evropské centrální bance. „Ke zvyšování úrokových sazeb v nejbližších měsících nedojde. Rozšíření úrokového diferenciálu mezi ČR a eurozónou by podporovalo posilování kurzu. K tomu sice nejspíše stejně dojde, jenom není nutné přilévat olej do ohně. Se zvyšováním počítám až příští rok,“ říká ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Vyplatí se české ekonomice intervence ČNB? ‚Kurzový manévr se do značné míry nepovedl‘

Jeho slova pak potvrzuje i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „Pokud bude koruna posilovat, jak očekáváme, kurz 25,90 za euro ke konci letošního roku, centrální banka nebude mít důvod sazby zvyšovat,“ dodala.

Zvýšení sazeb ještě letos rozhodně ale nejde vyloučit. Pokud by koruna vůči euru příliš neposílila, anebo by dokonce oslabila, znamenalo by to pro ČNB proinflační riziko a musela by nejspíše reagovat zvýšením sazeb.

„Zvýšení klíčové úrokové sazby očekáváme ve druhé polovině letošního roku. Vyšším úrokovým sazbám hraje do karet především současný vývoj na poli spotřebitelských cen,“ říká Petr Gapko, ekonom Monety Money Bank. Březnové statistky ukázaly, že růst cen v březnu meziročně zrychlil na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta. „Pokud bude úspěšně atakovat tříprocentní hranici, pak by centrální banka mohla sazby zvýšit už na podzim,“ říká Eva Zamrazilová, bývalá členka rady a dnes hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...