Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Více práce, méně lidí. Firmy Čechy přetěžují

Ekonomika

  10:05
PRAHA - Téměř dvěma třetinám Čechů přibylo za uplynulý rok práce. Na druhou stranu za to nezískali od svého zaměstnavatele žádné zvýhodnění nebo kompenzaci. Vyplývá to z průzkumu Workmonitor personálněporadenské společnosti Randstad.
Úřednice - ilustrační foto

Úřednice - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Téměř pětina dotázaných rozhodně souhlasí s tím, že v posledním roce silně stouply požadavky na jejich práci," doplňuje Kateřina Vaisová z firmy Randstad.

Důvod spočívá v tom, že se firmy dál snaží zvýšit efektivitu a výkony svých zaměstnanců. Na druhou stranu ale propustili hodně lidí a nyní, když jim opět roste počet zakázek, stavy zaměstnanců zatím příliš zvyšovat nechtějí. "Zaměstnavatelé mají obecně větší nároky na kvalitu zaměstnanců a produktivitu práce, než tomu bylo dříve.

Infografika


Tento trend začal v období krize, kdy bylo méně volných pozic, a zaměstnavatelé si tak mohli více vybírat," vysvětluje ředitel pražské pobočky Randstad Erik Švarcbach s tím, že trh se nyní sice již stabilizuje, ale nároky na zaměstnance zůstávají stále vysoké.

V řadě nadnárodních korporací se přitom pozice škrtaly podle tabulek, a tak dnes není výjimkou, že v některých oborech lidé pracují 14 hodin denně. "Je to skutečně nápor. Co dřív dělali dva nebo tři lidi, musí zvládnout jeden. A to skutečně nejde dlouhodobě udržet," říká mluvčí jednoho obchodního řetězce, která nechtěla být jmenována.

Čtěte také:


Jak ale říká například personální ředitel společnosti AutoCont Filip Černý, stěžejní problém nyní spočívá v tom, že hodně manažerů neumí dostatečně dobře pracovat s prioritami a dochází i k přetížení zaměstnanců. "Samozřejmě čím dál víc roste tlak na rychlost, ale klíčová je role manažera, aby dokázal sladit aktuální potřeby firmy a možnosti svých lidí," dodává Filip Černý.

Zlepšení se neočekává
V současné chvíli se asi nedá ani očekávat, že by se situace uvolnila. Podle průzkumu společnosti Manpower totiž pouze tři procenta zaměstnavatelů očekávají, že budou ve třetím čtvrtletí letošního roku zvyšovat počet pracovních míst. "Firmy jsou opatrné v nabírání dalších zaměstnanců a nečekám, že by se to mělo letos výrazně změnit," říká Aleš Křížek, ředitel personální společnosti Robert Half.

Podle průzkumu této firmy jsou nyní nejžádanějším benefitem v Česku volné dny navíc. "To odráží fakt, že došlo k přetížení pracovních týmů. Firmy hodně propouštěly a nevrátily se k původním velikostem svých týmů. Vidí, že i takhle to nějak jde," dodává Aleš Křížek. Na druhé straně zaměstnanci jsou stále neochotní odcházet a i přes přetížení na svých pozicích zůstávají.