Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Virtuální měna bitcoin dobývá i Česko. Její hodnota vystřelila nahoru

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Před čtyřmi roky šlo o vysmívaný projekt, který byl podle mnohých odsouzený k zániku. Dnes o tomto fenoménu píše analýzy Evropská centrální banka i americké regulační úřady. Řeč je o bitcoinech, virtuální internetové měně, kterou využívá již více než 200 tisíc lidí. Celková hodnota virtuálních mincí dosahuje 1,4 miliardy dolarů a v posledních dnech strmě roste.
U počítače (Ilustrační foto)

U počítače (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Koupit se za ně dá téměř cokoliv, od počítačů po pozemek v kanadské provincii Alberta. Stále oblíbenější jsou i v Česku. Například společnost EuroZlato. cz umožňuje za bitcoiny koupit investiční zlato. Podle zakladatelů firmy nabídku již využily desítky Čechů a za virtuální měnu pořídili zlato o celkové hodnotě zhruba milion korun.

Těžit zlato z domova

Bitcoiny přitom nereguluje žádná centrální banka a doma si je může „vyrobit“ každý – stačí na svém počítači nainstalovat speciální program, který v podstatě výměnou za elektrickou energii bitcoiny vyrábí. Získat každý další bitcoin je však stále těžší, protože jich je předem definované množství. Podle propočtů bude většina bitcoinů vytěžena kolem roku 2030.

Čena bitcoinů šplhá nahoru - klikněte pro zvětšení

„Princip je navržený tak, aby byl podobný těžení zlata,“ vysvětluje Marek Palatinus, zakladatel blogu Bitcoin.cz. Jelikož však systém funguje od roku 2009, jsou největší zlaté žíly již vytěženy a získání dalších virtuálních mincí vyžaduje mnohem více času.

„Samozřejmě že začít s těžbou může každý, ale dnes je to tak, že s běžným počítačem bude hodnota vytěžených bitcoinů nižší než cena spotřebované elektřiny,“ dodává Palatinus. Řešení jsou dvě – buď se při těžení spojit s dalšími a dolovat přes propojené počítače společně, nebo si měnu koupit na virtuálních burzách.

Cena bitcoinu roste

Její hodnota navíc v posledních dnech vystřelila nahoru. Kdo si před měsícem koupil bitcoiny za tisíc korun, měl by dnes přes čtyři tisíce.

Co je to bitcoin

  • Virtuální měna, kterou v roce 2009 vytvořil neznámý programátor s pseudonymem Satoshi Nakamoto.
  • Bitcoiny neřídí žádná centrální banka ani vláda – jejich zásobu vytváří sami uživatelé pomocí svých počítačů.
  • Stačí spustit speciální program, který využívá část výkonu počítače, a za odměnu obdrží danou sumu bitcoinů.
  • S každým novým bitcoinem je však jejich „dolování“ čím dál těžší a jejich počet se nakonec zastaví na 21 milionech.

A na úspory nemůže dosáhnout žádná vláda, lidé je skladují doma ve svém počítači v rámci specializovaného programu. O to větší pozornost by však měli lidé věnovat antivirovým programům.

Není tak náhoda, že se o bitcoinech začalo hodně mluvit v souvislosti s krizí eurozóny a situací na Kypru. Kdyby si totiž tamní obyvatelé své peníze uložili do bitcoinů, žádná mimořádná daň by se na ně nemohla vztahovat.

První bankomat bude na Kypru

Kanadský podnikatel Jeff Berwic dokonce oznámil, že v zemi hodlá instalovat první bitcoinový bankomat. Ten by měl umožňovat automatický převod bitcoinů na hotovost, stejně jako přijímat vklady a ukládat je ve virtuální měně.  „Máme teď nabídky na více než 300 přístrojů ve více než 30 zemích světa,“ řekl Berwic pro server Business Insider.

Zatím je nicméně objem bitcoinů v oběhu v porovnání s ostatními měnami naprosto marginální. Jejich většímu rozvoji však dosud bránila zejména otázka, do jaké míry jsou legální – naprosto decentralizovaná měna je prý často využívaná pro praní špinavých peněz a na různých fórech za ni lze pořídit zbraně i drogy.

Ke konci března však americký úřad pro finanční kriminalitu FinCEN posvětil fungování bitcoinových burz s tím, že musí plnit stejná pravidla jako ostatní burzy. To by mohlo rozvoji bitcoinů hodně pomoci, v ostatních zemích jsou však virtuální měny stále mimo pozornost regulátorů.

„Devizový zákon ani jiný zákon je v Česku neupravuje. Virtuální měny nejsou oficiálním měnami, makroekonomicky jde o marginální jev, z hlediska měnové politiky virtuální měny vývoj v Česku nijak neovlivňují,“ uvedla Petra Hájková z tiskového oddělení České národní banky.

Výhodné je, že žádná vláda nemůže bitcoiny znehodnotit vysokou inflací či uvalením mimořádné daně. Převody mezi uživateli jsou navíc bezplatné a mnohem rychlejší než klasické transakce přes banky a další platební terminály. Hodnota bitcoinů prudce roste, za poslední dny poskočila o desítky procent a prolomila hranici 140 dolarů za bitcoin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!