Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vítkův plán pro Sazku: emise akcií za 10 miliard a konec role ČSTV

Slovensko-cest

  15:30aktualizováno  15:48
PRAHA - Jediným řešením situace Sazky je restrukturalizace firmy, při níž by Sazka vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun, což odpovídá jejím závazkům. Taková plán předestřel podnikatel Radovan Vítek, který skoupil pohledávky za Sazkou v objemu 1,5 miliardy korun. "Z věřitelů se pak stanou akcionáři. Ale tím potom sportovní svazy skončí a Sazka už nebude jejich," podotkl.

Podnikatel Radovan Vítek. foto: Stanislav PeškaČTK

Vítek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Také potvrdil, že v pondělí podá insolvenční návrh na akciovou společnost Sazka. "Nemám jinou variantu," řekl Vítek, podle kterého jsou jeho pohledávky vůči Sazce po lhůtě splatnosti a vedení loterijní firmy se

Jakou hodnotu má vlastně Sazka

Hušák tvrdí, že společnost má tržní hodnotu 15 miliard korun, zatímco závazky činí 10,5 miliardy. "Jenže Sazka oceňuje O2 Arenu na devět miliard, ale nabídky za její případný prodej činí maximálně dvě miliardy," argumentoval Vítek. Podle jeho odhadů činí hodnota Sazky maximálně 7 miliard.

prý chová arogantně. Šéf Sazky Aleš Hušák pozvání do pořadu odmítl, stejně jako zástupce hlavního akcionáře předseda ČSTV Pavel Kořan.

Vítek dodal, že podmínky pro podání insolvenčního návrhu na Sazku jsou splněny. "A jestli Hušáka irituje Kypr, tak návrh na insolvenci podáme přes českou firmu Moranda," podotkl Vítek.

Hušák rád klame už do doby, kdy byl agentem StB, míní Vítek
Podle pátečního Hušákova prohlášení loterijní firma ale není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a podle Hušáka šikanoznímu návrhu na zahájení insolvenčního řízení se bude bránit všemi právními prostředky.

Čtěte také

"Insolvenci jsem nechtěl. Třicet dní se mnou nikdo nejedná, Hušákova páteční konference hraničila s hulvátstvím," prohlásil Vítek. "Pan Hušák rád klame, to je jeho styl už od doby, kdy byl agentem StB."

Vítek také razantně odmítl ohledy na český sport, který získává prostřednictvím ČSTV ze Sazky peníze. "Nejsem tu od financování

Za dluhy může Sazka Arena

Vítek je největším věřitelem Sazky a své pohledávky vyčíslil na bezmála 1,5 miliardy korun, což loterijní společnost neuznává. Sazka čelí problémům plynoucím zejména z nutnosti vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Celkově její závazky dosahují výše 10,5 miliardy korun.

sportu, jsem věřitel a čekám, že mi bude zaplaceno," řekl Vítek. "Když Sazku řídí skupina diletantů, tak (firma) zkrachuje dřív nebo později."

Proč podnikatel kupoval dluhy? Mě to baví, tvrdí 
Vítek předestřel své úmysly ohledně restrukturalizace. "Vyemitování akcií za 10 miliard a z věřitelů se stanou akcionáři," řekl. V tom případě by ostrouhali právě současní hlavní akcionáři, tedy ČSTV a Sokolové.

Poněkud mlhavě ale Vítek "vysvětloval", proč vůbec začal dluhy Sazky nakupovat. "Mě to baví," prohlásil. "Četl jsem noviny, že Raiffaisen bude prodávat pohledávku, poslal jsem jim nabídku a teď jsem tady."

"Jediná záchrana Sazky je výměna vedení. Společnost potřebuje peníze od bank a současné vedení je zdiskreditované," prohlásil Vítek. "Byl bych nejradši, kdy by mi zaplatili. Jinak může Sazka skončit v konkursu, to by byla tragédie. Nebo bude restrukturalizace a tu provedu jako největší věřitel já."

Kdo je kdo aneb vizitky Aleše Hušáka a Radovana Vítka

ALEŠ HUŠÁK (53)


Šéf loterijní společnosti Sazka. Po studiích na Právnické fakulta UK začínal v roce 1986 jako právník podniku Restaurace a
jídelny na Praze 4. V letech 1987 až 1990 pracoval v odboru devizové legislativy Státní banky československé. V 80. letech byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (krycí jména Krakonoš a Chapman). V roce 1994 se stal náměstkem pro ekonomiku v Českém svazu tělesné výchovy (největším akcionáři Sazky). V roce 1995 byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Sazky.
V listopadu 2000 jej vyšetřovatel obvinil z porušování povinnosti při
správě cizího majetku. Policie vyčíslila škodu vzniklou obchodní transakcí Sazky s akciemi České spořitelny z roku 1995 na nejméně 25 milionů korun. Podle Sazky se obchod uskutečnil podle tehdy platného zákona. V září 2002 bylo Hušákovo stíhání zastaveno s tím, že nebyl spáchán trestný čin.
Loni v lednu vyšlo najevo, že Hušák vlastní soukromý majetek, zejména na rozsáhlou usedlost na španělském ostrově Menorka, za desítky milionů korun. Hušák ale své majetkové poměry odmítl komentovat.

RADOVAN VÍTEK (39)


Realitní magnát, dlouhodobě spojovaný s tuzemskou
realitní skupinou Czech Property Investments, a.s. (CPI), jejíž hodnota se pohybuje okolo 30 miliard. Letos v lednu se Vítek také oficiálně stal jediným akcionářem firmy CPI se sídlem na Kypru, dosud byla majitelkou společnosti Vítkova matka Milada Mladá. Tato skutečnost hrála roli při Vítkově rozvodovém sporu, Eva Vítková a Radovan Vítek.kdy Vítek tvrdil, že nemůže hradit požadované finanční nároky své exmanželky. Vítek začal podnikat na počátku 90. let. Vydělal na kupónové privatizaci na Slovensku a poté se od poloviny 90. let zaměřil na investice do realit. V roce 1997 ovládl družstvo Včela, díky kterému CPI získala řadu lukrativních nemovitostí. V září 2004 Vítka zatkla policie, když jej podezírala z mezinárodního kuplířství s luxusními prostitutkami. Jeho stíhání bylo nakonec zastaveno. CPI byla loni největším investorem do podnikatelských nemovitostí v Česku - investovala 292 milionů eur (asi 7,3 miliardy korun), což je 44 procent z celkového objemu transakcí. Kupovala například obchodní centra, kancelářské budovy i výrobní haly. CPI je také druhým největším vlastníkem nájemních bytů v Česku. Vlastní kolem 13 tisíc bytů na severu Čech i na Moravě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!