Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Vláda nás chce zlikvidovat, stěžují si vinaři

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto foto: Lidové noviny

BRNO - Vinaři spolu s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem (ČSSD) znovu kritizovali návrh na zdanění vína, na kterém se dohodla vláda. Začali proto podepisovat petici za zachování původní nulové sazby.
  15:39aktualizováno  18:28

Vláda v rámci úspor počítá se zavedením daně deset korun z litru vína. Od této daně by ale kvůli velké administrativní náročnosti měli být osvobozeni drobní vinaři, jejichž vína tvoří zhruba čtvrtinu celkové produkce. Spotřeba vína v Česku je necelých 200 milionů litrů ročně. Stát by tak vybral asi dvě miliardy korun.

ČTĚTE VÍCE:

Vinaři chtějí petici distribuovat přes obce, agrární komoru nebo vinotéky. Zopakovali, že vládní návrh přináší jen komplikace. Někteří označili kroky vlády za hloupé, například s ohledem na turistiku na jižní Moravě, kde je většina vinic.

Daň nás zbaví konkurenceschopnosti, bojí se vinaři

Podle Tibora Nyitraye z vinařství Sonberk je "zátěž neadekvátní oproti tomu, co by mohlo být očekáváno jako výnos". Hejtman Hašek zdůraznil, že zavedení spotřební daně na víno poškodí okresy kraje, kde je vysoká nezaměstnanost.

"Žádná vinařská velmoc v EU spotřební daň na tiché víno nemá. Pomůže to dovozovým a málo kvalitním vínům. Proto jsme se dohodli na nic nečekat, startujeme petiční akci proti zavedení spotřební daně," uvedl Hašek. 

Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka vinaři aktuálně "čelí tlaku na zrušení tohoto odvětví". Podle něj se zdraží veškeré víno na trhu.

O VLÁDNÍCH ŠKRTECH VÍCE ZDE:

Vinaři také odmítli argumenty, že v ČR platí spotřební daň u jiných alkoholických nápojů. Podle generálního ředitele Vinných sklepů Valtice Marka Šťastného jednotlivé obory nelze srovnávat. Například návratnost z vysazení nových vinic trvá prý více než deset let.

V sousedních zemích je spotřební daň na víno nulová

S plánovanými změnami nesouhlasí ani zástupci Vinařské asociace. Podle jednoho z jejích zakladatelů Josefa Valihracha bude novinka znamenat pro vinaře tvrdý zásah. "Je to neúnosné a podpásovka, přitom nejsem z těch, kdo by čekal od státu nějaké dotace," řekl Valihrach.

Kritizoval zejména velké papírování, které změna přinese. Vinaři podle něj proti novince "spojí síly". Uvedl také, že zdanění vinařů v okolních zemích není. Nulová spotřební daň na víno je podle vinařů například v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Vláda chce daní ochránit malé vinaře

"Zavedením spotřební daně na víno se vláda snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Daň je tedy zaměřena na víno z dovozu, které se podílí na domácí spotřebě z více než 60 procent. Samotný výnos z daně bude ve srovnání s celkovými opatřeními zanedbatelný, kolem 1,3 miliardy korun ročně," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

"25 až 30 procent domácí produkce zdaněno nebude, nicméně ten zbytek by zdaněn být měl z hlediska rovných podmínek pro všechny," doplnil Kalousek. Konkrétní hranice produkce pro osvobození od daně u jednotlivých vinařů bude ale předmětem dalších diskusí a analýz.

KALOUSEK: "Nejvíc se do Česka dováží krabicová vína, a ta s vínem nemají nic společného."

"Největší spotřeba není u těch, co si chtějí pochutnat na dobrém vínu, ale u těch, co chtějí opici za nejmenší cenu. Když porovnám tři krabice vína a deset tuzemských výčepních piv, tak vítězí to tzv. dovozové víno. Byl bych rád, kdyby těch deset českých piv bylo konkurenceschopných."

Že se vláda novou daní snaží malé vinaře ochránit, potvrdil také premiér Petr Nečas. "Máme zájem drobné producenty vína ochránit a nezatížit touto daní. Většina vína je z dovozu tak, nevidíme důvod je nezdanit."

Kalousek nicméně podotkl, že má pochopení pro postoj koaličních poslanců z jižní Moravy, kteří se již vyjádřili v tom smyslu, že pro návrh hlasovat nebudou. "Chápu lidsky řadu koaličních poslanců z jižní Moravy, kteří se chtějí vrátit bezpečně domů," uvedl.

Cena vína by zdaněním stoupla o 16 %

Průměrná cena bílého jakostního vína by se novým zdaněním zvýšila o zhruba 16 procent, na 76 korun za litr. Loni v listopadu stál stejný druh vína  64 korun.

V současné době platí nulová sazba daně z takzvaného tichého vína, zatímco u šumivého vína je daň 2340 Kč/hl. Nová daň z hektolitru tichého vína by činila 1000 korun. Spotřební daň se platí i z ostatních alkoholických nápojů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!