Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vláda přerušila jednání o zákoně o úřednících. Česko může přijít o 500 miliard

Ekonomika

  8:51aktualizováno  22:49
BRUSEL - Vláda na dva týdny přerušila projednání návrhu zákona o úřednících, který by měl částečně odpolitizovat státní správu. Po jednání kabinetu to oznámil vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09). Než se návrh znovu dostane na pořad vlády, chtějí koaliční strany vypořádat své připomínky. Podle pracovního dokumentu Evropské komise má návrh významné nedostatky a nevyrovná se návrhu zákona o státní službě z roku 2002.
Euro bankovky (ilustrační foto)

Euro bankovky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Státní tajemník pro EU Vojtěch Belling se vůči tomuto hodnocení ohradil. Kvůli dosud chybějícímu zákonu o úřednících hrozí Česku podle Radiožurnálu zablokování financí z evropských strukturálních fondů od roku 2014. Česko by tak prý mohla přijít o více než 500 miliard korun.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) u návrhu přetrvávají desítky rozporů, které formulovaly jednotlivé resorty. O nich i o připomínkách neziskových organizací podle něj rozhodne skupina ministrů, která se kvůli tomu sejde. Uvedl také, že kabinet zvažuje možnost, že by se kvůli přijetí zákona mimořádně sešla Poslanecká sněmovna, aby se mohl začít projednávat ještě v červnu.

Významné nedostatky

I podle místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (LIDEM) je třeba návrh pozměnit, tak aby vedl k většímu odpolitizování státní správy. Personální pravomoci nad úředníky, nikoli náměstky nebo politickým vedením, by podle ní neměl mít politik, ale například státní tajemník.

Návrh zákona o úřednících z dubna 2013 má "stále významné nedostatky, přestože bylo dosaženo určitého zlepšení oproti dříve předloženým verzím návrhu", uvádí se v pracovním dokumentu Evropské komise, který byl podkladem pro dnešní doporučení Evropské komise adresované Česku. Pracovní dokument ale eurokomisaři neschvalovali a nejednali o něm.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový návrh zřejmě dostatečně nezaručuje cíl oddělit politicky jmenované kandidáty od nepolitických zaměstnanců, který by zaručil nezávislost a stabilitu státních úředníků a vytvořil by dobře fungující systém služebního postupu, píše se v dokumentu. Nyní navrhovaný zákon se nevyrovná zákonu o veřejné službě, který byl přijat v roce 2002, avšak v důsledku několika odkladů nevstoupil v účinnost, dodává pracovní text EK.

Státní tajemník pro Evropskou unii při úřadu české vlády Vojtěch Belling v této souvislosti uvedl, že Evropská komise "nemá k dispozici aktuální verzi projednávanou vládou a tudíž ani aktuální informace". Podle něj jde jen o "pracovní dokument zpracovaný částí úředního aparátu". Pracovní dokument komise, který se vyjadřuje k českému programu reforem pro letošní rok, má dnešní datum. Norma by k odpolitizování státní správy měla přispět například zákazem pro vedoucí státní úředníky vykonávat funkce v politických stranách a hnutích, každoročním stanovením počtu pracovních míst v úřadech nebo povinnými výběrovými řízeními.

V současné době speciální ochranu nemají

Norma, kritizovaná odbory a nevládními organizacemi, ale nadále počítá s tím, že náměstci ministrů budou obsazováni politicky. Návrh ministerstva vnitra původně počítal se zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva, který měl být jasnou hranicí mezi politickou a úřednickou částí úřadu. Nakonec od něj ale ustoupilo. Státní zaměstnanci by měli být podle vnitra od politických tlaků chráněni například tím, že budou moci být odvoláni pouze z taxativně stanovených důvodů. V současné době obdobnou speciální ochranu nad rámec zákoníku práce nemají.

Zákon počítá i se zavedením povinnosti obsazovat volná pracovní místa ve výběrových řízeních. "Uchazeče hodnotí nejméně tříčlenná výběrová komise. Ta vybere nejvýše tři nejvhodnější kandidáty a ten, kdo stojí v čele úřadu státní správy či jím pověřená osoba, buď obsadí pracovní místo jedním z těchto kandidátů, nebo, neshledá-li je vhodnými, vyhlásí nové výběrové řízení," řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

V určitých speciálních případech, například při dočasném nahrazení nepřítomného úředníka, se výběrové řízení nebude muset konat. Návrh zákona kritizují jak opozice, tak nevládní organizace. Podle Transparency International ČR norma sice zavede výběrová řízení, zůstane ale možnost ovlivňovat personální obsazení vyššími úředníky.

Řešením je prý uvést v účinnost řadu let odkládaný služební zákon

Toho se bojí i sdružení neziskových organizací Rekonstrukce státu, jehož členové dnes ráno před Úřadem vlády uspořádali happening, kde varovali před nebezpečím ovládání úředníků politiky nebo jejich kmotry. Ke zkvalitnění a větší stabilitě státní správy podle Rekonstrukce státu norma nepovede. Řešením je prý uvést v účinnost řadu let odkládaný služební zákon. Normu odmítá také Odborový svaz státních orgánů a organizací, podle něhož návrh nepřispívá k boji proti korupci a nepovede ani k vyšší profesionalizaci státní správy.

Podle odhadů vnitra by se měl nový zákon dotknout zhruba 70.000 státních zaměstnanců. Pokud norma projde legislativním procesem v nynější podobě, měla by být účinná od ledna příštího roku. Jen v prvním roce by měla státní rozpočet zatížit o zhruba půl miliardy korun. Chystaný zákon o úřednících by měl nahradit zákon o státní službě z roku 2002, jehož účinnost byla na konci roku 2011 popáté odložena. ČR je jedinou zemí v Evropské unii, která podobnou normu nemá.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...