Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda schválila Centrální evidenci účtů. Bez informací o zůstatku

Evropa

  20:14aktualizováno  21:51
PRAHA - Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš s tím, že by evidence měla být ve spolupráci s Českou národní bankou připravena od ledna 2016. Součástí evidence zřejmě nebudou údaje o zůstatcích na účtech.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš foto: MAFRA - David Neff

Původně Babiš kvůli potírání daňové kriminality chtěl vznik centrálního registru účtů, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. S tím ale nesouhlasila Česká národní banka. Ta projevila souhlas s jednodušší formou registru.

„Česká národní banka souhlasí s tezemi zřízení a provozování tzv. Centrální evidence účtů, tedy jednoduché evidence existujících účtů fyzických a právnických osob vedených u úvěrových institucí formou jakéhosi rozcestníku. Součástí evidence by proto neměly být stavové hodnoty na účtech. O konkrétních podmínkách vytvoření a provozu Centrální evidence účtů na základě dohodnutých principů se vede diskuse,“ uvedl již dříve mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

ČNB

Příslušný zákon k evidenci by měl podle dřívějších zpráv médií vzniknout během roku 2015. Zřízení registru má zajišťovat ministerstvo financí, které má být i jeho uživatelem.

Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně. Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek, uvedl dříve server Česká justice.

O vzniku evidence účtů se mluví dlouho, v EU ji má řada zemí

Diskuse o vzniku centrální databáze účtů, která by urychlila výměnu informací mezi bankami a policií a přispěla tak k potírání daňové kriminality, jsou na politické scéně evergreenem. Již v roce 2004 přišel s návrhem na centrální registr účtů ministr vnitra František Bublan. Narazil však na odpor Úřadu pro ochranu osobních údajů či zástupců bank. Ve hře byla databáze účtů také v roce 2011 za ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). V EU centrální registry provozuje řada zemí, další státy je pak připravují.

  • 7. března 2014 - Ministr financí Andrej Babiš (hnutí ANO) řekl, že vládě předloží zákon upravující vznik centrálního registru účtů. Zřízen má být u České národní banky (ČNB), aby se zrychlilo vyšetřování podvodů a daňových úniků.
  • Česká bankovní asociace prohlásila, že případný vznik tohoto registru zvyšuje riziko zneužití dat klientů.
  • 11. dubna 2014 - Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podpisem dohody formálně odstartovali tzv. projekt Kobra, tedy spolupráci ministerstva financí a policie v boji proti daňovým únikům.
  • Guvernér ČNB Miroslav Singer s vytvořením centrálního registru vyjádřil nesouhlas. Banky nyní provozují elektronický systém výměny žádostí o údajích na účtech prostřednictvím datové schránky.
  • 15. prosince 2014 - ČNB vyjádřila souhlas se vznikem Centrální evidence účtů. Banka souhlasila s jeho jednodušším provedením. Centrální registr měl původně obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. Nyní by evidence údaje o zůstatcích na účtech neměla obsahovat.
  • 22. prosince 2014 - Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů. Ve spolupráci s ČNB má být připravena od ledna 2016. Její součástí nebudou údaje o zůstatcích na účtech.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!