Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vlivný politik nevzdal svůj eurosen: Dejme Evropanům k narozeninám superjízdenky

Ekonomika

  6:00
BRUSEL - Manfred Weber vede nejsilnější frakci v Evropském parlamentu a jeho hlas má váhu. Jeho nápad rozdávat všem čerstvě plnoletým občanům EU vlakové jízdenky, které v daném časovém rámci umožňují téměř neomezené cestování po Evropě, ovšem logicky narazila – projekt by byl příliš drahý. Weber se nevzdal a rozjel kampaň na prosazení svého snu.

Manfred Weber, šéf frakce Evropské lidové strany. foto: Evropská lidová strana

Nejviditelnějším prvkem jsou webové stránky YouDiscover.eu, které Manfred Weber spustil ve středu. Vyzývá na nich mladé lidi, aby projekt veřejně podpořili na internetových stránkách i sociálních sítích. Evropská komise – tedy pomyslná vláda EU – totiž nyní hledá spíše úspornější projekt na podporu cestování. I proto zřejmě Weber „mobilizuje“.

„Ten návrh obsahuje více než jen bezplatné jízdenky na vlak. Je to investice do mladých lidí a evropské budoucnosti. Posiluje hlavní účel Evropské unie: spojovat lidi,“ vysvětluje čtyřiačtyřicetiletý politik z bavorské strany CSU a zároveň šéf poslaneckého klubu Evropské lidové strany, kam patří třeba i TOP 09 či KDU-ČSL.

Vlaková superjízdenka k osmnáctinám? Brusel mladé lidi 'sveze', ale jen některé

Už na konci září Weber sepsal návrh, který představil na půdě Evropského parlamentu. Každému čerstvě osmnáctiletému občanovi EU chce věnovat jízdenku nazvanou Interrail, která zajišťuje téměř neomezený pohyb ve vlacích po zemích zapojených do projektu. Cestovní náklady v zemích EU, kde Interrail neplatí, by Brusel proplatil, slíbil Weber.

Jeho nové stránky vyhlížejí radostně, zdůrazňují nadšení mladých lidí, kteří mají mít chuť poznat země svých sousedů. Návodné video umístěné na Weberově webu ukazuje dívku, které přijde poštou výše zmíněná superjízdenka a za 28 dnů dokáže poznat krásy Balkánu.

„Mně se popravdě ta myšlenka líbí, protože cestování je cesta k uvědomování si evropanství,“ uvedl například europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který náleží do stejné frakce jako Manfred Weber. Pro svůj návrh našel německý politik podporu také u některých členů klubů liberálů a zelených. Pochválil jej i odcházející italský premiér Matteo Renzi.

Webové stránky youdiscover.eu spustil německý europoslanec Manfred Weber ve...
Webové stránky youdiscover.eu spustil německý europoslanec Manfred Weber ve...

První odhad nákladů na smělý projekt ovšem předpověděl astronomické částky. Jeden rok by evropskou kasu vyšel přibližně na 1,5 miliardy eur, což je v přepočtu asi 40 miliard korun. Pro lepší představu: každý rok oslaví osmnáctiny v Evropské unii zhruba 5,4 milionu lidí, kteří by měli nárok se do projektu zapojit. To je více než polovina obyvatel Česka.

Jízdenka Interrail stojí mezi 200 a 479 eury (tedy v přepočtu zhruba mezi 5400 a 12 900 korunami). Po evropské železnici lze na jízdenku cestovat pět dnů až měsíc - cena závisí právě na zvoleném počtu dnů.

Odlehčená verze snu o železnici

Zástupci Evropské komise sice nápad Manfreda Webera ocenili jako dobrý a přínosný, nicméně pracují spíše na odlehčené verzi, o čemž už na začátku tohoto týdne Lidovky.cz informovaly. „Evropská komise v tuto chvíli zkoumá různé scénáře a možnosti, jak podpořit mobilitu mladých lidí. Podpora jízdenek Interrail je jedna z nich,“ uvedla tehdy mluvčí českého zastoupení komise Magdaléna Frouzová.

Na tom, jak bude vypadat úvodní fáze podpory cestování mladých lidí, nyní pracuje zejména slovinská eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. „Líbí se nám smělost a ambice tohoto záměru a jsme připraveni ho dále zkoumat,“ uvedla před časem. Jisté ale je, že její tým pracuje s podstatně skromnějším rozpočtem a o plošném rozdávání neomezené jízdenky podle všeho neuvažuje.

V to, že bude návrh Bulcové střídmější, doufá europoslanec za ODS Evžen Tošenovský. „V pondělí nám komisařka Bulcová na výboru sdělila, že se tím zabývá komise a připraví nějaké materiály. V této chvíli není nic konkrétního. Doufám, že to nebude ten budovatelský směr původního návrhu, ale motivace a možnost pro mladé. Není zásluha, že je jim zrovna osmnáct,“ myslí si Tošenovský s tím, že stejný názor sdílejí i mnozí poslanci, s nimiž o Weberově plánu hovořil. „Je to jeho politická hra, asi i dovnitř Německa, před volbami,“ doplňuje Tošenovský.

Jednou z uvažovaných variant odlehčené verze Weberova nápadu je, že Evropská komise na jaře vyhlásí soutěž o nejlepší projekty v rámci stálého programu eTwinning, který usnadňuje spolupráci mezi školami EU. V Česku je eTwinning dobře známý, do některého z projektů této platformy se v minulosti zapojilo více než 3800 škol.

Autor: