Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Výherní automaty jsou na zakázaných místech, jeden dokonce v budově policie

Ekonomika

  12:58
BRNO - Na webu dnes začala fungovat interaktivní mapa heren v centru Brna, kterou zprovoznila dvě brněnská občanská sdružení. Mapa je první svého druhu v zemi, sdružení Brnění a Stop hazardu tím chtějí inspirovat další české a moravské obce k regulaci hazardu.

Výherní automaty foto: Shutterstock

Mapa podle nich ukazuje, že naprostá většina ze zhruba stovky heren s výherními přístroji a loterijními terminály v centru jihomoravské metropole funguje v zakázané zóně, tedy v oblasti do sta metrů od školských a lékařských zařízení, budov státních orgánů a církví.

Podle aktivistů je v rozsahu hazardu Česko v rámci EU na špici. Zatímco ve Francii prý vychází jeden automat na 18.000 lidí, v Česku prý připadá jeden automat na 170 osob, a v Brně dokonce na 60 obyvatel.

Automaty jsou na zakázaných místech

"Mapa je důkazem toho, že veřejná správa povoluje výherní automaty v prostoru se zákazem," uvedla Hana Chalupská ze sdružení Brnění.

Podle ní chce mapa upozornit na to, že i v současném zákoně o loteriích je díky paragrafu o tom, že není možné povolit výherní hrací přístroj do sta metrů od veřejných institucí, zakotvena "přirozená ochrana".

Občanská sdružení podle Matěje Hollana z Brnění připravila kromě mapy i manuál pro starosty, v němž upozorňují na manévrovací prostor pro regulaci hazardu. Manuál chtějí rozeslat po České republice.

Kde není výherní automat, je terminál

V hernách lze narazit na dva typy hracích automatů - na výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály. Automaty povoluje obec, zatímco terminály ministerstvo financí.

Hrací automaty

Podle aktivistů bylo donedávna běžnou praxí, že kde obec nepovolila výherní automat, tam ministerstvo obratem povolilo terminál. Podle aktivistů se nově od letošního srpna paragraf o zákazu povolovat herny v sousedství veřejných budov vztahuje i na loterijní automaty.

"Zkoumání sousedství je ve vztahu k videoloterijním terminálům stanoven vágně. Pokud nemá obec vyhlášku o 100 metrech, doklad, že terminál není v sousedství, má poskytnout žadatel o povolení," připomněl Hollan.

"Je tedy třeba, aby obce přijaly svou vyhlášku o sousedství tak, jak to přijalo Brno. Ministerstvo financí pak nebude moci povolení na videoloterijní terminál vydat," dodal.¨

Automat je dokonce v policejní budově

Podle aktivistů je do očí bijící případ porušení zákona existence herny v budově policie, tak jak tomu je v budově policie v brněnské ulici Cejl.

Dalším problémem je podle občanských sdružení to, že jakmile jednou herna dostala povolení, které často platí až deset let, zatím ho není možné zrušit.

V Česku má upravit pravidla hraní hazardních her novela zákona o loteriích, kterou v září schválila vláda. Novela nyní míří do sněmovny.

Výherní automat 

Nová úprava dává podle ministerstva financí obcím možnost vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování i dosud neregulovaných druhů hazardu povoleno či zakázáno. Nově by pravomoc regulovat i instalaci videoloterijních terminálů měla připadnout i obcím.

Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Platit měla začít od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus.

Autoři: ,