Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babiš navrhl další výjimku z EET. Strašná metoda práce, reagoval rozčílený Sobotka

Ekonomika

  18:40aktualizováno  22:44
PRAHA - Nervy na pochodu. Koaliční jednání vládních stran uvedl do varu návrh šéfa ANO Andreje Babiše, který prosazuje výjimky z elektronické evidence tržeb (EET). „Před koaličním výbuchem? Babiš háže na stůl možnost změn na poslední chvíli, ČSSD hysterčí,“ napsal na Twitteru Jiří Mihola, šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL. „Nervnější koaliční radu jsem asi nezažil.“

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. foto:  Petr Topič, MAFRA

Přesně týden před ostrým startem dlouho očekávané elektronické evidence tržeb přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO) s­ překvapivým návrhem. Chce ulehčit malým podnikatelům s příjmy do 250 tisíc korun ročně a­ e-shopům a z EET je vyjmout.

Návrh přednesl vicepremiér ve středu v podvečer na jednání koaliční rady kvůli potřebné změně legislativy.

Rozčílený premiér

Premiéra Bohuslava Sobotku Babišův návrh na změny v elektronické evidenci tržeb rozčílil. Předlohu chce posoudit, možnost paušálu podle něj možná zavede nerovnost. „Očekával bych od ministerstva financí větší rozvahu, více profesionální přístup, ne to že na poslední chvíli večer dostaneme návrh, který jsme viděli poprvé až tady,“ uvedl Sobotka.

Politik, který většinou zachovává odstup, dokonce novinářům řekl, že tento krok ho rozčílil. Dál ale podporuje spuštění systému. „Strašná metoda práce ministra financí Babiše. Sedm dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?“ napsal Sobotka na Twitter.

23.listopadu 2016 v 19:11, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 19:21

Strašná metoda práce min.financí Babiše. 7dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny.Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?

Atmosféra na jednání byla podle lidovce Miholy velmi vyhrocená. „Ani premiér neudržel nervy na uzdě, Babiš se sebral a odešel, výlevy dalších. Takhle domluva nevypadá.“

Babiš z jednání odešel

Babiš v České televizi potvrdil, že konfliktní situace při projednávání návrhu na změny v elektronické evidenci tržeb nastala. „Pan premiér zrazu se rozčílil a postavil se a řekl, že nemusíme pokračovat. Tak já jsem se sbalil a odešel,“ popsal.

Doufá v uklidnění emocí kolem návrhu ministerstva financí na možnost pro malé živnostníky vyhnout se elektronické evidenci tržeb. „Byl na to dostatek času, tohle není dobrý signál, který ministerstvo občanům poslalo,“ řekl ale Sobotka novinářům.

Babiš podle něj změny vysvětluje například tím, že na internetu se objevují informace o případných demonstracích. Z Babišovy strany prý cítí jistou paniku. „Není důvod pro odklady, to, co předvedlo ministerstvo, musíme zanalyzovat,“ uvedl.

Problém vidí v možnosti vynětí z podmínek systému pro malé živnostníky, kteří se přihlásí k daňovému paušálu a ročním podnikatelským příjmům do 250 tisíc korun. Může to podle něj založit nerovnost a rozmíšky mezi podnikateli. Smířlivěji se Sobotka dívá na návrh týkající se e-shopů. I tam podle něj ale mělo ministerstvo se systémem jejich práce počítat.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka novinářům, řekl, že v případě elektronické evidence dochází na dřívější připomínky jeho strany. Jurečka uvedl, že je poměrně rád, že ministerstvo financí konečně pochopilo, že nemyslelo na všechny varianty. „Návrh jde správným směrem, není to věc, která by měla ohrozit zavedení EET od 1. prosince, ale je to prostor pro podání tohoto pozměňovacího návrhu,“ uvedl Jurečka.

Na detailní rozbor chce KDU-ČSL několik dnů. „Požádal jsem i kolegy z ČSSD, aby opravdu zklidnili emoce, aby si nad návrh sedli, protože má určité racio,“ uvedl. Je podle něj nicméně škoda, že Babiš si na změny vzpomněl až těsně před spuštěním systému. „Na druhou strnu je lépe ještě teď ty chyby napravit,“ uzavřel.

Reagujeme na ohlasy podnikatelů, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo podle vyjádření reaguje na ohlasy podnikatelů. Například v­ pondělí se Babiš sešel se zástupci Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Návrh na vynětí fyzických osob navazuje podle rezortu na takzvanou paušální daň z příjmu. Právě ti, kteří tuto nedávnou novinku využijí a zároveň výše jejich podnikatelských příjmů bude menší než 250 tisíc korun se elektronické evidenci vyhnou. Limit pak vychází z takzvané mediánové mzdy, tedy průměrné mzdy očištěné o platy manažerů.

Podle Finanční správy pak pro tento speciální způsob paušálního zdanění nepotřebuje znát přesné příjmy a výdaje. „Pro nás je to přijatelné a žádoucí řešení a rádi mu vyjdeme vstříc“, uvedl její šéf Martin Janeček.

Paušální daň podle ministerstva financí dosud využívalo méně než 40 subjektů, po změnách zákona ministerstvo očekává mnohonásobně vyšší zájem. Malým podnikatelům takto ubude administrativy, ušetří čas a náklady a budou mít možnost lépe plánovat finanční toky, uvedl Janeček.

E-shopům se ulevilo

„Cílem je zjednodušit praxi pro e-shopy, které budou muset evidovat de facto pouze v případě osobního převzetí zboží na pobočce,“ řekl ministr financí. „Samozřejmě, pokud má návrh mít smysl, musí se aplikovat od 1. března příštího roku, tedy na druhou fázi evidence tržeb,“ dodal pro LN Babiš.

Vyjmeme z EET e-shopy, zvažuje Babiš. Prý mají složitý systém plateb

Zdá se, že také provozovatelé internetových obchodů vyhráli svůj boj o to, aby EET nepodléhaly platby přes internet. Původně pod něj měly spadat platby kartou přes web i online platební metody, k nimž patří například platební agregátory typu PayU či PayPal. Přitom například platba bankovním převodem by povinnosti nepodléhala.

Hlavním důvodem podle rezortu je, že zajištění evidence všech typů plateb by pro mnoho podnikatelů znamenalo problém a vynaložení nepřiměřených nákladů.

Podle Karla Havlíčka z Asociace středních a malých podniků lze dopad takového opatření v ­zásadě zjednodušit tak, že co bude prodáno na dálku, tedy přes e-shop, bude z působnosti EET vyjmuté. Vše, co naopak půjde klasicky přes kamenný obchod, bude evidenci podléhat.

„Stačí, aby to bylo bráno stejně jako v kamenných obchodech, tedy jako s platbou v hotovosti na prodejně či klasickou platbou kartou na prodejně. Tedy aby se jiné bezhotovostní platby do EET nezapočítávaly,“ potvrdil Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Pro osobní převzetí platí EET dál

Obchodníci samozřejmě zprávu o „výjimce“ pro e-shopy vítají. „Je nutné se uvědomit, že pro e-shopy to neznamená úplné vyjmutí z povinnosti elektronické evidence tržeb. Pokud by návrh prošel, pak budou e-shopeři stále muset evidovat veškeré hotovostní platby. Jedná se přibližně o třetinu plateb. Všechny e-shopy, které umožňují osobní převzetí včetně hotovostní platby, musejí i nadále s EET počítat. Nicméně rozhodnutí, že by online platby byly vyjmuty, vítáme,“ řekl Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet, na jejíž platformě fungují tisícovky tuzemských e-shopů.

Dosud musely e-shopy kvůli EET řešit tři základní otázky. Zaprvé, jestli vůbec podléhá daná platba EET. Druhou problémovou částí je, kdo má platbu evidovat, například jestli slevový server, přes který se zboží prodalo, nebo obchodník, který se ale o­ formě platby dozví až časem. Platí totiž, že při ­onlinu je do prodeje zapojeno více subjektů. Pak je třeba řešit, kdy stání správu informovat. Zákon totiž ukládá, že v­ momentě zaplacení se musí platba evidovat hned. „Praktický problém je v ­tom, že často nevíme, kdy se to stalo,“ říká Jan Vetyška.

EET má být v první fázi spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Malí živnostníci, kteří se do navrhovaného limitu ročních příjmů vejdou, by museli do účinnosti změn tržby evidovat.

Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Opoziční TOP 09 proto v dubnu předložila novelu zákona o EET, která by evidenci tržeb omezila tak, že by jí nepodléhali podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Povinnost evidovat tržby by se tak týkala jen plátců daně z přidané hodnoty.

Autoři: , ,