Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vynucená výměna televizí za pět let? ČT lobbuje za odklad

Ekonomika

  16:45
PRAHA - Televize a operátoři se přou o odklad druhé vlny digitalizace televizního vysílání na rok 2024. V pozadí celé záležitosti se opět objevuje bývalý předseda ČTÚ Pavel Dvořák.
Muž u televize. Ilustrační foto.

Muž u televize. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje plán, který rozhodne, kdy bude muset 2,6 milionu českých domácností vyměnit své televize nebo k nim alespoň dokoupit set-top box. Na novou technologii digitálního televizního vysílání (DVB-T2) mělo Česko původně přejít už do roku 2020.

Úředníci však nyní chtějí její nástup odsunout až na rok 2024 a schyluje se tak k jednomu ze zásadních zákulisních střetů letošního roku.

PSALI JSME:

Pro stát je nutnost investovat do televizních přijímačů politicky ožehavé téma. Proto se přiklání spíše na stranu vlivných televizních stanic v čele s Českou televizí, která dlouhodobě prosazuje termín až v roce 2024.

Její současná smlouva o šíření sgnálu totiž končí v roce 2021 s možností dvouletého prodloužení a ČT nechce nést další náklady.

“Pokud se najdou zdroje mimo náš rozpočet, pak je možno uvažovat i o dřívějším termínu – tedy o roce 2022,” uvádí mluvčí Alžběta Plívová. A souhlasí i další velký hráč. „Odložení přechodu se jeví jako smysluplné,“ potvrzuje Josef Uher, technický ředitel televize Nova.

Naopak televize Prima je proti. “Pokud by k tomuto kroku došlo až v roce 2024, pozemní vysílání zanikne do pěti let pro nedostatek konkurenceschopnosti,” varuje generální ředitel Marek Singer. Podle něj bude více kanálů dostatečným tahákem, aby si lidé koupili set-top box, nebo novou televizi během pár měsíců.

“Německo bude přecházet v roce 2016 a proto bude v brzy dostatek televizí i set top boxů s nejnovějším standardem,” dodává.

Pavel Dvořák opět na scéně

Vliv navíc znovu získává dřívější předseda a dnešní člen Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák, za jehož působení došlo k také odkládané první vlně televizní digitalizace, ukončené před čtyřmi lety. V ní hrály hlavní roli právě televize v čele s ČT a Novou.

Mezi firmami je dnes Dvořák vnímán přímo jako poradce ministerstva průmyslu. „Nikdy tuto oblast neopustil, dnes v ní radí ministerstvu,“ konstatuje například podnikatel Radim Pařízek, jehož firma Digital Broadcasting je jedním z provozovatelů vysílání.

Dvořák se však proslavil především neochotou rozhýbat konkurenci na českém mobilním trhu a nepovedenou aukcí frekvencí. Kvůli té na něj směřovalo i trestní oznámení a neobhájil funkci šéfa ČTÚ. Na jaře mu končí i mandát radního a podle informací LN by si jej chtěl prodloužit. Spekuluje se však i o jeho snaze vrátit se příští rok přímo do čela telekomunikačního regulátora.

Kdo to zaplatí?

Klíčová otázka především pro televize je, kdo uhradí náklady na souběžný provoz starého a nového vysílání (takzvaných multiplexů), což má lidem umožnit hladký přechod. „Nikdo to nebude chtít platit a stát na to peníze nedá. Proto bude souběh krátký nebo žádný a je rozumné ho odložit,“ říká Pařízek.

To potvrzuje i Plívová z ČT. “Úhrada provozu kompletního přechodového multiplexu, byť i jen částečná, je při stávajícím způsobu financování České televize nereálná,” tvrdí. A v tomto bodě se přidává i ředitel Primy Singer “Finanční náklady by z logiky věci neměli nést komerční vysílatelé,” říká a odkazuje na mobilní operátory, kteří získají nové frekvence pro své sítě.

O provoz přechodu mají mimořádný zájem i České Radiokomunikace. Dominantní provozovatel televizního vysílání ztratil svůj monopol a část příjmů s příchodem Pařízka jako konkurenta, který srazil ceny. Firma by tak digitalizaci nejraději vedla a alespoň částečně získala svou pozici zpět.

Nový generální ředitel Radiokomunikací Martin Gebauer loni v rozhovoru pro LN uvedl, že je připraven přechod spustit ještě letos, trvat by ale měl šest až sedm let. Firma v uplynulých dvou letech prošla dvojí výměnou vedení a vykázala miliardovou ztrátu. I když se snaží budovat další podnikání, televize jsou pro ni stále zásadním zdrojem příjmů.

Nezvyklé koalice

Na dřívější termín digitalizace tlačí především mobilní operátoři, protože díky modernizaci televizního signálu se jim uvolní nové frekvence v pásmu 700 MHz, a tedy i prostor pro rychlý mobilní internet. Tentokrát už sítí páté generace (5G), o kterých se už dnes začíná mluvit, přestože Česko zatím nepokryl signál 4G/LTE.

„Věříme, že k tomu dojde co nejdříve, po vzoru jiných evropských zemí. Vhodný časový rámec je období do konce roku 2020,“ řekl mluvčí T-Mobilu Lukáš Hrabal. S operátory tentokrát souhlasí i jejich regulátor - ČTÚ.

Zvláštní pozici má O2, vlastněná skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Její lidé letos sázejí na nabídku vlastní kabelové televize O2 TV, kterou provozují po pevných telefonních linkách. Má se stát jedním z trumfů, které obrátí dlouhodobý pokles příjmů firmy. Díky nové technologii by mohla klasická televize konkurovat i těm kabelovým, včetně O2 TV. Což může být důvodem, proč operátorovi odklad digitalizace nemusí vůbec vadit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!